Mesto Banská Bystrica podniklo na svojich objektoch v Medenom hámri ďalšie práce súvisiace so zamedzením ich ďalšieho degradovania. Okrem toho samospráva pripravuje v súčinnosti so súkromnými majiteľmi areálu podklady pre vyhlásenie urbanisticko-architektonického súťažného dialógu, ktorý by mal zladiť jednotlivé zámery v celom priestore.
Spoločným záujmom všetkých naďalej ostáva zachovanie hodnôt tejto významnej národnej kultúrnej pamiatky a koncepčné nastavenie obnovy areálu Medeného hámra.
Areál Medeného hámra tvoria štyri chránené objekty. Mesto Banská Bystrica vlastní od roku 2021 hiarty, dielne a vodný náhon. Väčšiu časť areálu, objekty laboratórií a elektrolýzy, získal do svojho vlastníctva v roku 2024 súkromný majiteľ, s cieľom revitalizovať ich a spolu s mestom vytvoriť v budúcnosti v celom priestore jeden funkčný celok.
Do aktivít súvisiacich s postupnou revitalizáciou mestských objektov boli zapojení zamestnanci ZAaRES-u i Podniku medzitrhu práce, ktorí sa postarali o odstránenie náletových drevín z vodného náhonu a v okolí pamiatok. Vďaka získanej dotácii z Ministerstva kultúry SR vo výške 20 000 eur boli zároveň vyhotovené statické posudky pre oba mestské objekty – hiarty a dielne a projektová dokumentácia pre strechu dielní.
„Po minuloročnom zabezpečení poškodenej strechy na objekte hiartov v areáli Medeného hámra, sme objekt zo získanej dotácie a vďaka spolufinancovaniu mesta staticky zabezpečili. Podopreté boli kritické časti murív, stĺpov a klenieb. Okrem toho máme spracovanú projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu strechy na objekte dielní. Počas uplynulých mesiacov sme absolvovali s OOCR Stredné Slovensko rokovania o nadobudnutí ďalších pozemkov v súkromnom vlastníctve nachádzajúcich sa nad mestskou časťou areálu, ktoré by mohli v budúcnosti slúžiť pre realizáciu nášho pripravovaného zámeru. Aktuálne žiadame o ďalšiu dotáciu z rezortu kultúry vo výške takmer 470 000 eur. Ak budeme úspešní, financie použijeme na samotnú realizáciu novej strechy na dielňach a projektovú prípravu sanácie vlhkosti našich objektov,“
hovorí primátor Ján Nosko.
Samospráva v súčasnosti v spolupráci so súkromnými majiteľmi areálu pripravuje aj podklady pre vyhlásenie urbanisticko-architektonického súťažného dialógu.
„V úzkej spolupráci s mestom Banská Bystrica sme sa pustili do prípravy architektonickej súťaže pre Medený hámor. Od začiatku vnímame, že príbeh a hodnota bývalého industriálneho areálu naplno vynikne až vtedy, keď sa všetci majitelia spojíme a budeme ťahať za jeden povraz. Verím, že ešte v tomto roku spoločne predstavíme širokej verejnosti výsledky architektonickej súťaže, ktorá naplno odkryje potenciáltohto symbolu prosperity a rozkvetu nášho mesta,”
uvádza Rastislav Bielik, konateľ investor a vlastníka objektov Elektrolýza a Laboratória.
S cieľom načerpať inšpirácie, absolvovali zástupcovia mesta, BBSK, Krajského pamiatkového úradu a majiteľa objektov laboratórií a elektrolýzy spoločnú študijnú cestu po zrevitalizovaných industriálnych areáloch v Ostrave a Pardubiciach. Areál Medeného hámra je zároveň inšpiratívny aj pre študentov vysokých škôl.
„V rámci letného semestra sa téme Medeného hámra venujú aj študenti Katedry dizajnu, nábytku a interiéru Technickej univerzity vo Zvolene. Zameriavajú sa na exteriér areálu a potenciál kvalitných verejných priestorov. Túto jedinečnú národnú kultúrnu pamiatku navštívili aj zahraniční študenti z Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave, ktorí sa s odstupom času po študentoch pani docentky Kráľovej opäť zamerajú na objekty hiartov a dielní. Ich výstupy môžu priniesť zaujímavé inšpirácie a nové pohľady do postupného úsilia o koncepčnú a kvalitnú revitalizácia celého vzácneho areálu,“
dopĺňa Juraj Havlík, poverený vedením pracovnej skupiny k Medenému hámru.
Všetkých nadšencov Medeného hámra zároveň pozýva mesto na ďalšie zo série podujatí Nedeľa v Medenom hámri, ktoré sa uskutoční dňa 4. mája o 16:30 hod. priamo v areáli.
OZ ZA! Medený hámor spolu s OZ Severná a ďalšími partnermi pripravujú workshop „Objavovanie brownfieldu“ s krajinným ekológom Ladislavom Bírom a koncert kapely Buchajtramka v unikátnej hale elektrolýzy.
Zdroj: Zdenka Marhefková , Foto: mesto BB a ilustračné