Hudobné átrium v ŠVK Banská Bystrica bude v apríli patriť jazzu a jeho osobnostiam

KULTÚRA
0 /

Milí priatelia a milovníci hudby, prijmite pozvanie do Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, ktoré v mesiaci apríl bude patriť najmä jazzu. Prinášame vám aprílový program Hudobného átria.

APRÍL – MESIAC JAZZU

1. 4. – 30. 4. 2025   10:00 – 17:00 hod.

Audiovizuálna výstava pri príležitosti medzinárodného sviatku Jazz Appreciation Month 2025 (JAM) s ponukou projekcií koncertných záznamov slávnych jazzmanov a filmových dokumentov Kena Burnsa so zaujímavými dobovými scenériami o historických súvislostiach jednotlivých vývojových etáp amerického jazzu. Výstava je doplnená tematickými knižnými publikáciami a hudobnými nahrávkami.

Organizovaným skupinám odporúčame rezerváciu termínu. Kontaktujte: hudobneatrium@svkbb.eu  048/4710744.

GREGORY PORTER  Live In Berlin

Koncert z roku 2016 v Berlínskej filharmónií ponúka prostredníctvom dvadsiatky skladieb prierez celou tvorbou Gregoryho Portera v sprievode jeho skvelej kapely. S minimalistickou scénou, jednoduchým osvetlením a publikom okolo javiska, avšak s dôrazom výlučne na hudbu, ktorá dáva priestor vyniknúť jeho vznešenému hlasu. Je to absolútna lahôdka pre každého fanúšika Gregoryho Portera. Súčasťou koncertného dokumentu je aj krátky, trinásťminútový dokument rozhovorov s Gregorym vo vlaku.

Tento americký jazzový spevák, skladateľ a hudobník s podmanivým zamatovým barytónom je považovaný za najväčší objav posledných rokov. Umelec, ktorý sa odlišuje nielen speváckym prejavom, ale je známy aj svojou tajomstvom opradenou netradičnou čiapkou, ktorú nikdy nesníme.  Jeho veľmi osobná zmes jazzu, gospelu, bluesu a soulu lákala fanúšikov z celého sveta. Držiteľ niekoľkých nominácií a hudobných cien Grammy je dôkazom toho, že úspech debutového albumu Water za najlepší vokálny album, ktorý nahral v roku 2010 vo svojich 39 rokoch, nie je limitovaný vekom.

Gregory Porter

Gregory Porter

V textoch sčítaného Portera sa odrážajú sociálne nálady, spomienky na detstvo, temná história amerických černochov.

Gregory Porter: „Moja znalosť hudby pochádza z množstva rokov premýšľania o hudbe, z komponovania  a z mojej existencie v hudbe. Život je vzácny. Ľudia sú vzácni. Naše príbehy sú dôležité. A hudba je kultúra. Nielen čierna, nielen americká, ale svetová. S tým, aké mám možnosti, to nechcem premárniť. Celý čas sa pohrávam so skutočnosťou, fantáziou a realitou. Tie najhlbšie veci, ktoré v hudbe cítim, pochádzajú zo skutočných zážitkov. Všetko ľudské. Žiarlivosť, nečestnosť, zvedavosť, túžba, toľko ľudských emócií,  ktoré sú potrebné využiť v hudbe. To je to, čo chcem robiť.”

NAT KING COLE & ME / ONE NIGHT ONLY Live at the Royal Albert Hall

V istej etape svojho života dostal Gregory Porter nápad napísať príbeh o Nat “King” Coleovi a spievať jeho piesne. Vznikol tak muzikálový príbeh Nat “King” Cole and Me (2017). Ide o skutočný príbeh inšpirovaný jeho detstvom, v ktorom absentoval otec.

„Strávil som s ním len pár dní môjho života,” hovorí Porter. Prostredníctvom nahrávok Nat “King” Colea si otca sprítomňoval a v predstavách si ho ním nahrádzal. Na premiére, priamo na scéne pred veľkým obecenstvom, sa mu po rokoch otec ospravedlnil.

Jazzový spevák, skladateľ a hudobník Gregory Porter

Jazzový spevák, skladateľ a hudobník Gregory Porter

Rovnomenný štúdiový album Gregory Porter nahral so 70-členným orchestrom. Album je jeho osobnou poctou Coleovi, ktorého „slová boli lekciami života, slovami múdrosti a otcovskými radami, ktoré som potreboval“. One Night Only (2018) je prvým živým albumom Gregoryho Portera. Zachytáva dvojnásobného držiteľa Grammy počas predstavenia v londýnskej Royal Albert Hall, na ktorom ho sprevádzal London Studio Orchestra.

Na vystúpení zazneli skladby z najnovšieho albumu Nat King Cole & Me, rovnako ako Gregoryho obľúbené piesne, medzi ktoré patria napríklad Hey Laura, No Love Dying, Don’t Lose Your Steam a When Love Was King.

The MILES DAVIS Story

Dvojhodinový dokument o živote legendy jazzovej hudby Milesovi Davisovi natočil uznávaný filmár Mike Dibb. Predstavuje všetky epochy hudobníkovej kariéry, od jeho detstva v St. Louis do jeho smrti v roku 1991. Dokument zachytáva každý dôležitý okamih hudobného génia, jeho života a kariéry. Zahrnuté sú tiež exkluzívne rozhovory a vzácne zábery z vystúpení s ďalšími legendami, akými sú Dizzy Gillespie, Gil Evans, Charlie Parker, John Coltrane, Wayne Shorter a Herbie Hancock.

Miles Davis

Miles Davis

Miles Davis je považovaný za jednu z najinovatívnejších, najvplyvnejších a najuznávanejších osobností v histórii hudby. Britský denník The Guardian ho opísal ako „priekopníka hudby 20. storočia, ktorý viedol mnohé z kľúčových zmien vo svete jazzu“. Nazývali ho „inovátorom v jazze“ a boli mu udelené tituly Prince of Darkness a Picasso of Jazz.

William Ruhlmann z All Music napísal: „Preskúmať jeho kariéru znamená preskúmať históriu jazzu od polovice 40. do začiatku 90. rokov, pretože bol v centre takmer každej dôležitej inovácie a štýlového vývoja v hudbe počas toho obdobia… Dá sa dokonca tvrdiť, že jazz sa prestal vyvíjať, keď tam Davis nebol, aby ho posunul vpred.“

Ken Burns JAZZ

Sfilmovaná desaťdielna dokumentárna séria, komentovaná jazzovým trubkárom Wyntonom Marsalisom a ďalšími autoritami, skúma evolúciu – a genialitu – najväčšej pôvodnej americkej umeleckej formy so zameraním na výnimočné osobnosti jazzu. Mapuje históriu amerického jazzu, od jeho počiatkov na prelome 20. storočia až po súčasnosť.

Je oslavou hlboko pretrvávajúcej, nekonečne rozmanitej a príťažlivej hudby v kontexte komplikovanej krajiny, ktorá ju zrodila, ovplyvnila a transformovala.

Ken Burns

Ken Burns

Séria ponúka komplexné a pútavé portréty mnohých najväčších osobností jazzu – medzi nimi Louisa Armstronga, Dukea Ellingtona, Bennyho Goodmana, Bixa Beiderbeckeho, Fletchera Hendersona, Charlieho Parkera, Sarah Vaughan, Counta Basieho, Dizzyho Gillespieho, Billie Holiday, Johna Coltrana a Milesa Davisa.

Filmový dokument JAZZ tvoril a režíroval uznávaný filmár Ken Burns šesť rokov. Jeho chronologické a tematické epizódy mapujú vývoj jazzu, zdôrazňujúc inovatívnych skladateľov a hudobníkov, ako aj americkú históriu. Obsahuje 75 rozhovorov, viac ako 500 hudobných skladieb, 2 400 statických fotografií a viac ako 2 000 archívnych filmových klipov – mnohé vzácne a nikdy predtým nezverejnené.

Je to iba malá časť ponuky Hudobného átria v rámci audiovizuálnej výstavy APRÍL – MESIAC JAZZU. Čakajú na vás ďalšie zaujímavé tituly a interpreti, akými sú Diana Krall, John Scofield, Pat Metheny, Herbie Hancock, Count Basie, Nina Simon, The Singers Unlimited, The Manhattan Transfer, domáca jazzová scéna a mnohí ďalší.

Navštívte Hudobné átrium, vyberte si z jeho ponuky a oddajte sa hudobným inšpiráciám.

29. UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL BANSKÁ BYSTRICA

RISK BEBOP (projekcia) 25.4.2025  o 16:00 hod.

V spolupráci s Mestom Banská Bystrica sa ŠVK opäť stane dejiskom 29. ročníka United Europe Jazz Festivalu, ktorý odštartuje 25. apríla 2025 o 16.00 hod. v Hudobnom átriu. Fanúšikom jazzu ponúkneme pôsobivý dokumentárny film Kena Burnsa RISK. Filmový dokument o jednej z vývojových etáp jazzu nás prenesie do povojnového obdobia rokov 1945–1956, počiatkov bebopu, ktorý bol výrazným kontrastom po predchádzajúcej melodickej swingovej ére a predstavoval istý druh jazzovej revolúcie.

Po II. svetovej vojne dosiahla Amerika nepredstaviteľný rast a prosperitu, avšak studená vojna a jej nukleárna hrozba číhala v pozadí. Tieto nálady sa pretavili aj do jazzu. Nastal čas vyslobodiť jazz z područia populárnej hudby a vytvoriť prostredie, v ktorom by vynikol talent virtuózov. Swing skončil, jazz sa vyvíjal ďalej. Bebop vzišiel z jam sessions. Priniesol novú hudobnú formu s rýchlymi tempami, zložitejšou harmóniou a spletitými melodickými linkami.

Dizzy Gillespie

Dizzy Gillespie

Výraznou osobnosťou bebopu bol „učiteľ bebopu“ Dizzy Gillespie. Šoumen, intelektuál so skvelým zmyslom pre humor a láskou k životu. Svojimi okuliarmi, baretkou a lícami, ktoré sa nebezpečne nadúvali keď hral na trúbku, sa stal tvárou bebopu. Avšak  najlepšou rečou bebopu prehováral saxofonista Charlie „Bird“ Parker. Riskoval všetko a nápady sa z neho hrnuli akoby mu išlo o život. Šokoval svojou urputnosťou a koncentráciou.

Jon Hendricks: „Bol to génius. Mohli ste s ním preberať akúkoľvek tému – fyziku, kvantovú teóriu. Bol to pravý intelektuál. Jeho obľúbený skladateľ bol Stravinskij a skladba Le sacre du printemps.“

Wynton Marsalis: „Každý chcel hrať ako Charlie Parker. Klaviristi, trubkári, bubeníci… Všetci chceli hovoriť jeho jazykom.“

Harry „Sweets“ Edison: „Charlie robil taký dojem na muzikantov, že ak ste niekomu z nich povedali, že Charlie spravil chybu, mohlo Vám byť ublížené.“

Aj tieto jazzové príbehy s množstvom dobovej hudby prináša filmový dokument RISK. Podujatie je venované 105. výročiu narodenia a 70. výročiu úmrtia najväčšej hviezdy bebopu, saxofonistovi Charliemu Parkerovi.

Charlie Parker

Charlie Parker

HUDOBNÝ SVET VZDIALENÝCH KULTÚR

Stála ponuka 10:00 – 17:00 hod. (v pracovných dňoch)

Objavujte pestrosť zvukov a harmónií, spoznajte históriu a zvuky tradičných etnických nástrojov rôznych kultúr a vzdialených hudobných svetov. Komentovaná prehliadka s interakciou účastníkov. Návštevníkom sú nástroje k dispozícií počas otváracích hodín.

Bližšie informácie: https://svkbb.eu/podujatia/hudobny-svet-vzdialenych-kultur-4/ Organizovaným skupinám odporúčame rezerváciu termínu. Kontaktujte: hudobneatrium@svkbb.eu  048/4710744.  Vstupné na workshop je 2 €.

Zdroj: Ingrid Guzmická, Foto: archív a ilustračné