Bystričania pokorili Ružomberok po ďalšej červenej karte, ubojovali to + HLASY

5 /

V 12. kole futbalovej Niké ligy Banská Bystrica zdolala v derby cez kopec Ružomberok 2:1. a nad týmto súperom zvíťazila v najvyššej súťaži po dlhých desiatich rokoch. Liptáci nevyhrali štvrtý duel v rade, keď nevyužili takmer 40 minútovú početnú výhodu o jedného hráča.

Domáci nasadili netradične do útoku na pravú stranu Mariána Pišoju, ktorý mal do polčasu prsty v oboch góloch. Po dlhých momentoch nudy pred tisíckou divákov najprv spomínaný bývalý mládežnícky reprezentant vybojoval loptu, posunul ju na Hlinku, ten mu ju vrátil na pravú stranu, z ktorej presne prihral Martinovi Rymarenkovi do vnútra šestnástky na pravačku a brankár Ťapaj v dvadsiatej minúte kapituloval – 1:0. Bystričania boli aktívnejší a Ružomberčania museli riešiť po polhodine nepríjemnosť v podobe zranenia gólmana Ťapaja, keď si natiahol slabiny. Vystriedal ho v 35. minúte Luksch a ten za pár sekúnd okamžite vyťahoval loptu zo siete po ľavačke Mareka Hlinku bez prípravy, keď mu pozíciu za bielym bodom nachystal prihrávkou z ľavej strany veľkého vápna Záhumenský, ktorý dostal presný center od Pišoju – 2:0. Pišoja mohol svoj dobrý výkon zaklincovať aj gólom na 3:0. Z podčíslenia mu poslal prihrávku do pravej strany Rymarenko, takže si dokázal v rýchlosti nabehnúť do šestnástky, no tiesnený zakončoval tesne vedľa žrde. Hostia mohli znížiť až v nadstavenom čase prvého dejstva po chybe Migaľu, keď musel ísť za dlhou nakopnutou loptou zo štandardky, ktorú súper predčasne odohral. Situáciu napokon hasil už v šestnástke Trnovský pred Hladíkom na pravej strane.

Hostia na druhý polčas poslali Domonkosa s Hufom a hneď prv menovaný z pravej strany centroval druhému na hlavu k bližšej žrdi a hoci Trnovský loptu vyrazil, z dorážky Huf i z uhla znižoval na 2:1. Bystričania hrali od 55. minúty bez vylúčeného Záhumenského, ktorý inkasoval druhú žltú a následne tak červenú kartu. Po ňom sa porúčal i banskobystrický tréner Bažík z lavičky na tribúnu, keďže adresoval nevhodné slová na hlavného arbitra a tiež sa mu teda pred očami začervenalo. Liptáci prevahu i šance pod Urpínom nepretavili do vyrovnania. Huf totiž z dva a pol metra prekopol odkrytú bránku, potom jeho hlavičku vyhlavičkoval z čiary domáci stopér Mensah. Ten odkopával loptu i po delovke Tučného v šestnástke bez prípravy. V 82. minúte Hladík z ľavej strany šestnástky posielal loptu k vzdialenejšej žrdi a tentoraz odkopával a hasil situáciu Šikula. V závere mal dve možnosti striedajúci Lipták Boďa. Spoza šestnástky však strieľal nad brvno a loptu tam poslal aj po hlavičke spoza päťky. Bystričania pohrozili v druhom polčase iba raz, a to po štandardke Rymarenka a hlavičke Pišoju, ktorý takisto mieril nad brvno.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Ružomberok 2:1 (2:0)

Góly: 20. Rymarenko, 35. Hlinka – 47. Huf. Rozhodovali: Dzivjak – Vass, Juhos. ŽK: Záhumenský, Malec, Mensah, Považanec  – Luterán. ČK: 55. Záhumenský po 2 ŽK a 56. Bažík (tréner B. Bystrice). Diváci: 1062.

Banská Bystrica: Mich. Trnovský – Mensah, Willwéber, Migaľa – Šikula (90+3 Klimpl), B. Ľupták (83. Hanes), Hlinka, Záhumenský – Pišoja, Malec (74. Slebodník), Rymarenko (83. Považanec)

Ružomberok: Ťapaj (35. Luksch) – Gabriel, Köstl (80. Boďa), Malý – Luterán, Lavrinčík, Múdry (46. Domonkos), Madleňák (46. Huf) – Hladík, Chrien, Tučný (73. Chobot).

Mário Auxt, asistent tréner Banskej Bystrice: „Prvý polčas bol spúšťačom toho, čo ovplyvnilo zápas. Z našej strany tam bola aktivita, išli sme za gólmi a ukázali sme, že chceme tento zápas zvládnuť. Vytvorili sme si pekné akcie, po ktorých sme dali góly. Mrzieť nás môže to, že niečo si povieme cez polčas, vyjdeme z kabíny a hneď inkasujeme gól. Nezvládli sme tam situáciu, prišla zlá reakcia, čo si musíme rozobrať.  A potom nás môže mrzieť aj situácia pri červenej karte, keď sme boli o hráča menej. Súper si následne vytvoril pološance, no my sme ukázali charakter a zabojovali sme jeden za druhému i o jedného hráča menej. Dobre sme tiež obsadzovali šestnástku, aj preto sme zvíťazili.“

Marián Pišoja, bol pri oboch góloch B. Bystrice, nový post v mužstve: „Prvý polčas sme dominovali a zaslúžene sme viedli 2:0. V druhom polčase sme dostali taký smolný gól, potom prišla tá červená karta, takže sme to museli zavrieť a bojovať. Napokon sme to ubojovali. Pri druhej žltej karte Tima Záhumenského sa mi zdalo, že to bol smolný zákon, iba tak štrajchli o seba, ale keď je k dispozícii VAR, tak asi to tak malo byť. Som rád, že som sa opäť vrátil do zostavy po zranení. Možno nie na mojom špecifickom poste, ale pravdu povediac mi to tam celkom vyhovovalo. Snažil som sa niečo vytvoriť a myslím, že sa mi to aj podarilo. Pomohol som k obom gólom. Chceli sme, aby sme v tom domácom prostredí boli silnejší, a takáto výhra nás zocelí.“

Marek Hlinka, strelec víťazného gólu Banskej Bystrice: „Ja som rád, že som dal konečne gól, lebo tých šancí už bolo veľa. Aj majiteľ klubu ma podpichoval, že by už bolo na čase. O to viac ma teší, že sme vyhrali. V druhom polčase sme hrali v oslabení, takže je za nami veľmi ťažký zápas. Konečne sme sa v závere zomkli a ukopali sme to, zavreli sme to vzadu, nepúšťali sme ich do šancí. Všetci sme išli na dno síl, hádzali sme sa do striel, samé bloky tam boli, takže dnes musím dať klobúk dole pred celým mužstvom. Dnes sme to opäť postavili na tímovosti, obetavosti jeden za druhého a takto by to malo vyzerať. Do budúcna by sme boli radi, aby to bolo ideálne bez červenej karty.  Pred zápasom sme si povedali, že musíme do nich vyštartovať a tlačiť. Chceli sme byť aktívni, čo sa nám darilo. Vytvárali sme si šance, Ružomberok sme asi do žiadnej vyloženej šance v prvom polčase nepustili. Tam sme podali dobrý výkon a na ten musíme nadviazať a pokračovať v takom tempe aj ďalší zápas.“

David Huf, strelec gólu Ružomberka: „Určite nás prehra mrzí. Mrzelo by nás to, aj keby sme hrali jedenásť na jedenásť. Chceli sme tu bodovať, ideálne vyhrať, a to sa nám nepodarilo. Musíme sa poučiť hlavne z tých chýb, ktoré sme urobili, zároveň premieňať šance vpredu a celkovo sa proste zlepšiť. Nie je ideálne prehrávať po polčase 0:2, ale ukázali sme silu, že sme mali na to otočiť to, ale nepodarilo sa nám to. Mali sme tam šance, aj ja sám v druhom polčase, takže na to sa musíme zamerať a nebudúce ich premeniť. V prvom polčase sme nehrali dobre, neplnili sme plán, ktorý sme si povedali, takže sme chceli hrať druhý polčas inak a to sa nám podarilo, len sme to nepretavili v lepší výsledok.“

Peter Tomko, asistent trénera Ružomberka: „Absolútne nám nevyšiel prvý polčas. Domáci vyhrávali mikrosúboje, ktoré im dopomohli aj k tým dvom gólom. V druhom polčase sme už chytali zajaca za chvost a napokon sme ho nechytili. Futbal bol možno v tomto spravodlivý, pretože tak ako sme hrali prvý polčas nemôžeme hrať. Chalani si na to musia sami odpovedať. Skôr my sme sa sami prekvapili nejakými vecami, než by to bol zásluhou domácich. Na druhej strane si myslím, že máme silu a DNA na to, aby sme sa z tejto situácie dostali a už v najbližšom zápase to otočili na našu stranu.“

PROGRAM:

Banskobystrickí futbalisti sa najbližšie predstavia v nedeľu 3. novembra o 15.30 hodine na  ihrisku súpera v Skalici.