Lekári a zdravotníci z Rooseveltky musia byť pripravení na všetko, preto cvičia záchranu zranených osôb

Zdravie
0 /

Nedávnou záchranou života ťažko zranenému premiérovi Robertovi Ficovi po atentáte v Handlovej lekári a zdravotníci Rooseveltovej nemocnice získali obdiv a uznanie celého Slovenska. Zdravotníci a záchranné zložky však nenechávajú nič na náhodu a ďalej poctivo nacvičujú spôsoby záchrany života ľudí zranených pri nehodách alebo pri náhlom zdravotnom kolapse.

V piatok  popoludní sa udiala vážna dopravná nehoda autobusu, kde bolo ťažko zranených viacero osôb. Na miesto nehody okamžite smerovali všetky záchranné zložky. Zranené osoby boli postupne prevezené do banskobystrickej a zvolenskej nemocnice. Našťastie – v tomto prípade sa jednalo len o simulačné cvičenie.

https://www.facebook.com/reel/381660311068318

Aktivácia trauma plánu

Pre takéto situácie majú všetky záchranné zložky pripravené postupy. Nie nadarmo sa hovorí „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“, preto je potrebné si vzájomnú koordináciu nacvičiť. Vo vyhrotených situáciách nie je času nazvyš a každý musí vedieť čo má robiť.

Keďže sa jednalo o mimoriadne vážnu nehodu s hromadným postihnutím osôb, okamžite sme zahájili aktiváciu trauma plánu. Jeho hlavným cieľom je aktivovať v krátkom časovom slede všetky medicínsko-odborné zložky, servisné zložky a logistické zabezpečenie na zvládnutie poskytovania zdravotnej starostlivosti osobám, ktorých zdravotný stav si to nevyhnutne vyžaduje.

Zasahovali tri desiatky zdravotníkov

Na urgentnom príjme čakalo na príchod zranených približne 30 zdravotníkov, ktorí vytvorili 4 tímy zložené z traumatológov, chirurgov a anestéziológov. V každom tíme boli lekári, sestry, zdravotnícki asistenti, ošetrovatelia a tiež aj rádiológovia.

Medzi zranenými sa nachádzalo 6 ťažko zranených a 4 ľahšie zranené osoby. Figurantov bravúrne zahrali študenti zo strednej školy, pre ktorých to bol určite zaujímavý zážitok.

 

„Sme veľmi radi, že pri tejto nehode sa nikto nezranil a že všetci naši zdravotníci zvládli toto cvičenie na výbornú. A zistenie drobných nedostatkov nám pomôže byť ešte lepšie pripravení na reálne situácie,“

uviedla hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

Ružena Maťašeje

Ružena Maťašeje

Na cvičení sa okrem zdravotníkov z Rooseveltovej nemocnice ďalej podieľali: Nemocnica AGEL Zvolen, SAD Zvolen, figuranti zo SOŠ Drevárskej zo Zvolena, Okresné riaditeľstvo HaZZ vo Zvolene,  Ústav súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline, pracovníci Slovenského červeného kríža, Prokuratúra SR, členovia policajného zboru, Národná diaľničná spoločnosť a.s., Zdravotná záchranná služba, LZS – Air Transport Europe

Roooseveltka nepodceňuje ani zručnosti podania prvej pomoci

Zdravotníci z Rooseveltovej nemocncie už od februára postupne navštevujú kurz kardiopulmonálnej resuscitácie, aby aj pri náhlych a neočakávaných život ohrozujúcich situáciách boli vždy pripravení.

V malých štvorčlenných skupinkách pod dohľadom dvoch profesionálnych inštruktoriek trénujú podanie prvej pomoci.  Kurz je primárne zameraný na naučenie sa správnej techniky vonkajšej masáže srdca, ktorá je pre prežitie pacienta najzásadnejšia.

Účastníci kurzu sa tiež naučia ako správne nalepiť elektródy automatického externého defibrilátora, ktorý sa nachádza na viacerých miestach v Rooseveltovej nemocnici, ktorú každý deň navštívi veľké množstvo pacientov s rôznymi ochoreniami.

„Naši zdravotníci tak majú o mnoho vyšší predpoklad, že sa stretnú s pacientom s náhlou zmenou zdravotného stavu a v ohrození života. V takýchto situáciách nesmú  zaváhať a musia okamžite konať a poskytnúť prvú pomoc,“

dodala hovorkyňa nemocnice.

Aj z tohto dôvodu sa na kurze zameriavajú na modelovú situáciu z prostredia Rooseveltovej nemocnice, aby všetci vedeli rozpoznať pacienta so zástavou krvného obehu, kam v takomto prípade treba volať a čo robiť, kým prídu kolegovia z kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Zdroj: (tom) a Ružena Maťašeje  , Foto: Rooseveltova nemocnica