FOTO: Festival Azyl SHORTS v Banskej Bystrici je za nami, do súťaže sa prihlásili stovky filmárov z celého sveta

KULTÚRA
0 /

Minulý týždeň sa v Banskej Bystrici konal už štvrtý ročník medzinárodného filmového festivalu krátkych filmov Azyl SHORTS. Počas dvoch dní sa diváci a diváčky mohli tešiť na výber najlepších krátkych filmov z uznávaných festivalov (Cannes, Oscary a ďalšie). V programe boli krátke filmy veľkých režisérskych mien ako Denis Villeneuve či Georges Méliès, okrem toho aj premietanie súťažnej sekcie.

Počas festivalu bolo premietnutých 71 krátkych filmov v rámci blokov, ktoré predstavili rôzne žánre a štýly. To všetko v nádherných priestoroch Múzea SNP.

Ceny pre víťazov

Ceny pre víťazov

Sprievodný program, ktorý sa konal v kaviarni Výklad, priniesol chutné raňajky z českej a poľskej kuchyne v spojení s premietaním. Nechýbal návštevníkmi obľúbený filmový kvíz a nezabudnuteľné afterparties, na ktorých sa v piatok predstavili Blame Your Genes, Neraev, ktorí sú držiteľmi ocenenia Rádiohlavy a DJ Majklknight. Sobotný večer začal vystúpením rapera TonoS a pokračoval hudobným setom od DJ M-CEE.

Ocenené filmy ročníka 2024

Súťažné sekcie festivalu tradične zahŕňali kategórie minútových a päťminútových filmov, ako aj videoklipov. Tento rok sa do súťaže prihlásilo vyše 450 filmárov a filmáriek z celého sveta.

Peter Balko

Peter Balko

Medzinárodná porota, ktorej členmi boli tento rok Peter Balko (scenárista a spisovateľ), Krzysztof Sienkiewicz (promotér kultúry a organizátor festivalu Zubroffka) a Jan Zajíček (režisér), mala za úlohu vybrať víťazov jednotlivých kategórií.

Všetky víťazné filmy a celú súťažnú sekciu Best of si môžete pozrieť od 21.10.2024 do 3.11.2024 na platforme Dafilms.sk.

Víťazom v kategórii Workshopových filmov sa stala Veronika Maťuchová, za svoj film “S.O.S”. Workshopy sú určené pre stredoškolákov a vyskúšajú si na nich filmovú tvorbu úplne prvýkrát. Témou tohto festivalu, ako aj workshopov, bolo “TABU”. Víťazný film zachytáva príbeh ženy bojujúcej so svojimi vnútornými démonmi. Hľadá podporu, ale stretáva sa len s odmietaním.

Od roku 2022 sú súčasťou workshopov aj ukrajinsky hovoriaci lektori a ukrajinskí študenti. Vzniká tak priestor aj pre našich susedov v ťažkej situácii, aby sa u nás mohli cítiť trochu viac ako doma. Tento film si môžete pozrieť: TU

S.O.S. (winner) – AZYL SHORTS

Víťazom v kategórii Azyl FRIENDSHIP sa stal medzinárodný tím Bubatchiky, za svoj film “Monster”. FRIENDSHIP vznikol ako unikátny projekt pre študentov vysokých škôl zameraných na film. Cieľom je spájať filmárov z Čiech, Slovenska, Maďarska, Poľska a Ukrajiny, čo my nazývame V5 a sprostredkovať im možnosť spolupracovať na krátkom filmovom diele.

Na vytvorenie 1-minútového filmu majú iba 24 hodín. Monster je vizuálne ohromujúci film siedmych mladých žien (SK, UA, CZ, PL, HU), ktorý sa odvážne púšťa do tabuizovanej témy sebaprijatia a zápasu s vlastným telom. Napriek jednej minúte je to emotívny príbeh, ktorý sa dotýka vnútorných bojov a osobnej transformácie. Jeho nádherný strih a vizuál zanechávajú hlboký dojem, čo ocenila aj odborná porota. Tento film si môžete pozrieť: TU

MONSTER (winner)

Víťazom v kategórii 1-minútových filmov sa stal Marko Lillemägi za svoj film “En Masse”. Film estónskeho režiséra je zasadený do dystopickej krajiny, v nejasnom časemieste, kde jasný nápis naruší inak obyčajný každodenný život skupiny ľudí.

Tento film rozpráva príbeh o masovom vedomí a o tom, ako mnohokrát radšej slepo nasledujeme ostatných, než by sme sa zastavili a premýšľali sami za seba. Znepokojivo známy príbeh zrkadlí našu tendenciu nechať sa viesť davom. Cenu si osobne prišla prebrať Iiris Õunpuu, herečka zo spomínaného filmu. Tento film si môžete pozrieť: TU

EN MASSE (winner)

V kategórii 5-minútových filmov sa na prvú priečku dostal nezávislý režisér s ruským pôvodom Roman Sinitsyn s filmom “Unwanted”. Film je o vyprataní bytu po zosnulom, kde ako jediný obyvateľ bytu ostala mačka, o ktorú nikto nestojí.

Film je metaforou súčasného stavu v ruskej federácii. Zobrazuje necitlivosť pozostalých a zbabelosť hlavného hrdinu (v uniforme), ktorý nakoniec osamotenú mačku napriek viditeľnému vnútornému konfliktu opustí.

Ide o nezávislý film bez štátnej podpory či vojnovej propagandy. Jeho tvorca bol vybraný na mnohých svetových festivaloch v USA, Veľkej Británii, Taliansku, Španielsku a Južnej Kórei. Tento film má schopnosť prekračovať hranice a prinášať hlboké posolstvá, ktoré rezonujú s ohľadom na politický kontext. Tento film si môžete pozrieť: TU

UNWANTED (winner)

V kategórii videoklipov triumfoval Clemens Niel  za klip k piesni “Oh Alien – Dream”. Pri videoklipoch sa kladie veľký dôraz na vizuálnu stránku a príbeh, ktoré spolu vytvárajú komplexný umelecký zážitok. Víťazný videoklip zobrazuje stelesnenie pocitu, že sa k sebe správame ako k strojom. Dystopicko-utopické finále kritizuje šialenstvo sebazlepšovania v neskorom štádiu kapitalizmu. Tento videoklip si môžete pozrieť: TU.

OH ALIEN – THE DREAM (winner)

Sprievodný program

Sprievodný program festivalu vo Výklade bol plný rozmanitých zážitkov. Všetko začalo Filmovým kvízom, ktorý účastníkov zabavil a inšpiroval k objavovaniu nových kinematografických diel. Nasledujúce ráno priniesli “Poľské raňajky” spojenie gastronómie s projekciou výberu poľských filmov, ktoré zostavil porotca Krzysztof Sienkiewicz.

Krzysztof Sienkiewicz

Krzysztof Sienkiewicz

Večer pokračoval Afterparty s DJ-mi Blame your Genes, Neraev a Majklknight, ktorí vytvorili skvelú atmosféru. Ďalší deň sa niesol v duchu Českých raňajok a záverečnú párty rozhýbal raper Tono S. spolu s DJ-om M-CEE. Program tak ponúkol kultúrne aj zábavné vyžitie pre všetkých návštevníkov.

Edukatívna časť festivalu sa konala na pôde Akadémie umení, kde prebehol masterclass pod vedením renomovaného režiséra Jana Zajíčka. Jeho workshop poskytol účastníkom vhľad do procesu tvorby videoklipov. Hlavnou témou masterclassu bolo: Kreatívne možnosti vs. nedostatok financií.

Jan Zajíček

Jan Zajíček

Súčasťou programu bolo aj premietanie finálnych diel vytvorených účastníkmi Workshopu a kategórie FRIENDSHIP, ktoré ukázali rôznorodosť prístupov a talentov mladých tvorcov.  Všetky tieto filmy si budete čoskoro môcť pozrieť na webe festivalu.

Výkonný riaditeľ festivalu Viliam Štrelinger na záver skonštatoval:

„Tento rok priniesol festival nielen nezabudnuteľné zážitky, ale aj dôležité posolstvá o sile filmu a jeho schopnosti spájať ľudí aj v tých najťažších časoch. Ďakujeme za vašu podporu cez zbierku DONIO, každý finančný dar, ktorý nám pomohol podujatie tento rok napriek komplikáciám zorganizovať, si mimoriadne vážime. Tešíme sa na budúci ročník!“

Viliam Štrelinger

Viliam Štrelinger

Spoluorganizátor Festival AZYL SHORTS 2024 je Akadémia umení v Banskej Bystrici. Festival z verejných zdrojov podporil Audiovizuálny fond / Slovak Audiovisual Fund, LITA, autorská spoločnosť, Banskobystrický samosprávny kraj, Slovenské elektrárne a Poľský inštitút v Bratislave / Instytut Polski w Bratysławie. Projekt FRIENDSHIP zastrešil Erasmus+.

Viac informácií získate na /www.azylshorts.sk/,  https://www.facebook.com/festivalazyl/ a www.instagram.com/azyl_shorts/.

Zdroj: Daniela Ondríková, Foto: Azyl Shorts a ilustračné