Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici (ŠVK BB) v spolupráci Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach predstaví v cykle Dotyky s vedou RNDr. Ivanu Šišolákovú, PhD., ktorá v roku 2023 získala ocenenie Vedec roka Slovenskej republiky v kategórii Mladá vedecká pracovníčka.
Ivana Šišoláková získala ocenenie za budovanie významnej medzinárodnej spolupráce so súkromným sektorom a za významný prínos v oblasti výskumu neenzymatických elektrochemických senzorov ako nových diagnostických metód. Podujatie sa uskutoční 9. apríla 2025 o 16:00 hod. v Spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.
Chémia je všade okolo nás a nie je možné bez nej fungovať
RNDr. IVANA ŠIŠOLÁKOVÁ, PhD. študovala analytickú chémiu na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde pokračovala v doktorandskom štúdiu v študijnom odbore fyzikálna chémia. Je docentkou na katedre fyzikálnej chémie, od minulého roka pôsobí aj ako vedúca katedry.
Jej výskum je zameraný na vývoj neenzymatických elektrochemických senzorov na diagnostiku vírusových a civilizačných ochorení (SARS-CoV-2, influenza A, glukóza, inzulín, cholesterol a pod.), ktoré spolu so softvérovou aplikáciou predstavujú komplexné riešenie samotestovania pacientov. Výhodou neenzymatických elektrochemických senzorov je najmä ich nízka cena, rýchlosť testovania (niekoľko sekúnd), stabilita, vysoká citlivosť a selektivita.

Ivana Šišoláková
Výskum Ivany Šišolákovej vykazuje značný interdisciplinárny charakter, pričom kombinuje materiálovú chémiu, elektrochémiu, biochémiu, biológiu a informatiku.
Je autorkou alebo spoluautorkou 18 publikácií publikovaných v karentovaných časopisoch s viac ako 200 citáciami a vyše 70 príspevkov v konferenčných zborníkoch; v minulom roku publikovala ako spoluautorka osem vedeckých príspevkov (tri publikácie sú registrované v databázach Web of Science a Scopus).
Je prvou autorkou vysokoškolského učebného textu s názvom Pokročilé elektrochemické metódy (2022). Tento text ďalej rozvíja učebné texty zamerané na základné elektrochemické metódy, ktoré sa v súčasnosti používajú v modernom výskume. Je spoluautorkou patentovej prihlášky PV-2022-35/D22008706/2022/ÚPV z roku 2023 s názvom Modifikovaná uhlíková elektróda so zvýšenou vodivosťou a spôsob jej výroby.
Zúčastnila sa niekoľkých zahraničných výskumných pobytov (Ernst-Abbe-Hochschule Jena, Masarykova univerzita v Brne, Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne, Viedenská technická univerzita) a na mnohých zahraničných vedeckých konferenciách. V roku 2023 absolvovala päťmesačný postdoktorandský pobyt v Centre polymérnych systémov v Zlíne zameraný na vývoj polyméru s optimálnymi vlastnosťami na použitie v elektrochemických senzoroch a spolupracovala s jedným z najvýznamnejších odborníkov v oblasti vývoja polymérov prof. Ing. Petrom Sáhom, CSc.
Napriek mnohým zahraničným kontaktom a spoluprácam sa rozhodla budovať svoju vedeckú kariéru na Slovensku. Kontakty získané počas zahraničných pobytov využila na vytvorenie medzinárodného konzorcia, ktorého sa stala líderkou.
Toto konzorcium sa v spolupráci so súkromným sektorom zapojilo v roku 2023 do výzvy Sciencefor Peace and Security Program vyhlásenej organizáciou NATO, a to s projektom Smart portable electrochemical sensors for on-site biomedical and environmental analysis (Inteligentné prenosné elektrochemické senzory na biomedicínske a environmentálne analýzy na mieste).
Na základe výsledkov výskumu v oblasti elektrochemických senzorov bola v roku 2021 nominovaná na prestížne ocenenie ESET Science Award v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov.
Zdroj: Soňa Šóky , Foto: UPJŠ Košice a ilustračné