Súčasná slovenská vláda musí okrem viacerých dlhov z minulosti zabezpečiť aj likvidáciu 3 118 260 dávok vakcín proti covidu, ktoré sa v minulosti objednali ale nevyužili, prostredníctvom verejného obstarávania. Predstavuje to škodu vo výške 62 miliónov eur.
Očkovacie látky spadajú do kategórie vysoko nebezpečného zdravotného odpadu, ktorý nemôže zostať v skladoch a musí byť zničený. Hoci suma za jednu očkovaciu látku od spoločnosti Pfizer nebola nikdy oficiálne zverejnená, podľa dostupných informácií by malo ísť o sumu 19,39 eura za jednu dávku.
Vakcíny pre jednotlivé štáty EÚ objednávali centrálne prostredníctvom Európskej komisie. Jej predsedníčka Ursula von der Leyen odmietla zverejniť zmluvu na 1,8 miliardy dávok vakcíny v hodnote cca 36 miliárd eur s Pfizerom, pričom zamlčala aj svoju komunikáciu s generálnym riaditeľom tejto spoločnosti Albertom Bourlom.

Ursula von der Leyen a Albert Bourla
Kým prvé dve dávky počas pandémie koronavírusu napriek mohutnej reklamnej kampani dostala iba polovica slovenskej populácie, o tretiu a štvrtú už nebol záujem ani u rizikových pacientov. Dnes sa očkovanie proti covidu takmer úplne zastavilo, pričom prvú dávku má 2,8 miliónov obyvateľov Slovenska.
Ministerstvo zdravotníctva SR k likvidácii uskladnených vakcín po expirácii uviedlo:
„Bolo vyhlásene verejné obstarávanie „Služba nakladania s odpadom – zvoz a likvidácia liekov“, vo výsledku ktorého bude vybratý uchádzač s najnižšou cenovou ponukou.”
Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej v minulosti sa milióny nechcených vakcín darovali iným krajinám, no aktuálne nie je o ne vo svete záujem. Problémom sú najmä logistické problémy spojené s chladovým reťazcom či ich klesajúca účinnosť.
„Zmluvy boli nastavené ešte predchádzajúcimi vládami a my ich musíme naplniť. Podarilo sa len to, že vakcíny, ktoré mali byť dodané v roku 2023, prídu až v priebehu nasledujúcich troch rokov,“
dodala ministerka Dolinková.

Zuzana Dolinková
Treba pripomenúť, že očkovanie proti covidu, ktoré sa spustilo v decembri 2020 nenašlo medzi obyvateľmi Slovenska takú odozvu ako v ostatných krajinách EÚ. Predchádzalo tomu nezmyselné celoplošné testovanie ľudí, nepomohla ani očkovacia lotéria či rozsiahle opatrenia zamedzujúce voľnému pohybu ľudí s pokusmi o zavedenia povinného očkovania vybraných skupín obyvateľstva vrátane detí.
Celkovo bolo na Slovensku počas covidu hospitalizovaných 118 tisíc pacientov, z nich 1 -tisíc skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti a takmer 9 000 z nich muselo byť napojených na pľúcnu ventiláciu. Ochoreniu Covid-19 podľahlo viac ako 20 tisíc slovenských pacientov.
V USA, Veľkej Británii i na pôde Európskeho parlamentu beží vyšetrovanie manažovania covidu vrátane očkovania, keďže sa ukázalo, že imunita získaná prekonaním covidu bola trvácnejšia ako po očkovaní. O podobné vyšetrovanie sa pokúša aj u nás časť koaličných poslancov.
V tejto súvislosti stojí za zmienku aj nedávne vystúpenie uznávaného českého epidemiológa a vakcionológa prof. MUDr. Jiřího Berana, CSc. v poslaneckej snemovni Parlamentu ČR. V čase pandémie ho oficiálne štátne inštitúcie spolu s mainstreamovými médiami účelovo zaradili medzi dezinfomátorov, sa teraz vyjadril k chybám pri vakcinácii populácie počas epidémie covidu.
Podľa profesora Berana prvou chybou bolo neidentifikovanie rizikovej skupiny (vek nad 65 rokov, obezita, cukrovka, ischemická choroba srdca) a nestanovenie postupu riešenia epidémie pre túto skupinu namiesto zbytočných opatrení pre celú populáciu. Došlo aj k nesprávnemu určeniu príčiny a následku epidémie, čo viedlo k ignorovaniu úmrtia ako následku choroby a kľúčového faktora.
Ďalším ignorovaným faktom bola kľúčová úloha včasnej zdravotnej starostlivosti o nakazené osoby a skutočnosť, že existuje generický liek, ktorý je veľmi účinný pri zmierňovaní príznakov covidu. Vôbec sa nebralo do úvahy , že ak sa u očkovaných osôb vyskytli prípady závažných ochorení, tieto komplikácie mohli byť vyvolané očkovaním a spolu s ďalšími signálmi vyvolávajú zásadné pochybnosti o účinnosti vakcín proti covidu.
Dôkladnej analýze vedenia boja proti pandémii koronavírusu a použitých metód (vrátane očkovania) sa nevyhneme ani u nás na Slovensku.

Jiří Beran
Zdroj: (tom) a TASR, Foto: ilustračné