Počet pacientov v ambulantnej starostlivosti nefrológov opätovne klesol. V roku 2023 bolo s ochorením obličiek sledovaných vyše 148 tisíc pacientov. Deťom boli najčastejšie diagnostikované tubulointersticiálnene fritídy – ochorenie postihujúce obličkové kanáliky. U dospelých prevládalo chronické ochorenie obličiek spôsobené cukrovkou – diabetická nefropatia. Táto diagnóza bola zároveň najčastejším dôvodom začatia dialyzačnej liečby.
Ku koncu roka 2023 bolo v nefrologických ambulanciách sledovaných 148 517 pacientov, z toho 26 704 detí a mladistvých do 19 rokov a 121 813 dospelých vo veku 19 a viac rokov. Počet pacientov klesol oproti roku 2022 o 2,6 %.
Deti a mladiství sa najviac liečili na spomínané tubulointersticiálne nefritídy – zápalové ochorenie obličiek postihujúce obličkové kanáliky. Tubulointersticiálna nefritída predstavuje rôznorodú skupinu chorôb, ktoré sú spôsobené infekciou či poškodením toxínmi (najčastejšie ťažkými kovmi či liekmi) alebo alergiou. Celkovo bolo na toto ochorenie liečených 7 646 pacientov vo veku do 19 rokov.
Dospelým pacientom bola najčastejšie diagnostikovaná glomerulová choroba pri diabetes mellitus (diabetická nefropatia) s počtom 28 769 sledovaných pacientov vo veku 19 a viac rokov. Diabetická nefropatia je chronické ochorenie obličiek, ktoré je spôsobené dlhodobo zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémia).
Ochorenie spočíva v zmene glomerulov (klbko vlásočníc vo vnútri obličkového telieska, v ktorom dochádza k prvým fázam filtrácie krvi), môže viesť k poklesu funkcie obličiek alebo k ich zlyhaniu a následnej potrebe dialyzačnej alebo transplantačnej liečby. Zvyšuje aj riziko srdcovo-cievnych komplikácií.
V roku 2023 vykázalo činnosť 74 dialyzačných stacionárov na Slovensku, ktoré zabezpečujú lôžka pre 981 pacientov. Pravidelnú dialyzačnú liečbu, nahrádzajúcu funkciu obličiek v prípade ich zlyhania, podstúpilo 4 334 pacientov. Oproti roku 2022 stúpol počet liečených v dialyzačných stacionároch o 34 osôb.
Jedna tretina pacientov mala dialýzu indikovanú na základe glomerulovej choroby pri diabetes mellitus. Častým dôvodom dialyzačnej liečby bola hypertenzná a vaskulárna nefroskleróza (poškodenie obličkových ciev v dôsledku vysokého tlaku), tvorila 15,3 %, tubulointersticiálne nefritídy (15,0 %) a glomerulové choroby primárne a hereditárne (dedičné), tvorili 12,7 %.Evidovaných bolo 578 úmrtí pacientov liečených dialýzou.
So zvyšujúcim sa vekom pacienta rastie potreba dialyzačnej terapie. Pravidelnú dialyzačnú liečbu podstupovali najmä starší pacienti vo veku 70 a viac rokov a 60 – 69 rokov.
Transplantácie obličiek v Rooseveltovej nemocnici
V Banskej Bystrici sa uskutočnila prvá transplantácia obličky pred 33 rokmi. Stalo sa to 25. januára 1991 o 16:00 hod. sa v mladom transplantačnom centre Rooseveltovej nemocnice. Príjemcom bol 39 – ročný František Očenáš z Podkoníc. Cesta obličky od darcu až k príjemcovi trvala 16 hodín. Zákrok vedený MUDr. Ľudovítom Lacom, Csc. prebehol bez komplikácií. Telo Františka Očenáša darovaný orgán prijalo a poskytol mu šancu na plnohodnotnejší život.
Oblička je párový orgán a zdravý človek dokáže viesť plnohodnotný život, bez obmedzení aj s jednou. Pacientov so zlyhávajúcimi obličkami je na čakacích listinách na transplantáciu stále veľa, mŕtvych darcov orgánov nie je nikdy dostatok a aj to bol jeden z dôvodov prečo ešte v roku 1994 začal transplantačný tím v Banskej Bystrici vykonávať transplantácie od živých darcov. Prvým pacientom bola pani Adriana, vtedy vo veku 22 rokov, ktorej obličku daroval otec.
„V súčasnosti tvoria transplantácie obličiek od geneticky príbuzných alebo aj geneticky nepríbuzných živých darcov v našom centre 12 percent z celkového počtu. Najčastejšími darcami sú ženy, až v 61 percentách, kedy matky alebo manželky darujú orgán svojmu blízkemu,”
hovorí MUDr. Eva Lacková, PhD., bývalá vedúca Transplantačného centra, ktorá stála pri zrode celého programu.
„Transplantácia od živého darcu má pre chorého mnoho výhod. V prípade, že sa nájde vhodný darca medzi príbuznými, alebo priateľmi, pacient sa môže vyhnúť dlhým hodinám stráveným na dialýze, výkon sa dá naplánovať na vhodný čas, skráti sa doba čakania aj riziko úmrtia chorého. A pri takomto type operácie sú preukázateľne lepšie výsledky v prežívaní pacientov a štepov,“
vysvetľuje MUDr. Vladimír Baláž, PhD., vedúci transplantačného centra v Rooseveltovej nemocnici.
Podrobnejšie údaje k tejto téme sú obsiahnuté v štatistických výstupoch a v správe k publikovaným výstupom.
Zdroj: NCZI a (tom), Foto: ilustračné