Imunita seniorov sa spamätáva omnoho dlhšie ako imunita mladého človeka

Zdravie
0 /

Mesiac október, ktorý práve končí, je známy aj ako mesiac úcty k starším, počas ktorého vyjadrujeme uznanie a rešpekt zástupcom najstaršej generácie. Jeseň života, rovnako ako aj jeseň ako ročné obdobie však so sebou prináša mnoho nástrah v podobe civilizačných ochorení i sezónnych nákaz.

Imunita seniorov je pritom omnoho zraniteľnejšia, ako imunita ľudí v produktívnom veku. Prečo je to tak?

„Súvisí to s celkovou životosprávou, stravovaním starších ľudí, aj množstvom chorôb, s ktorými sa stretávajú vo svojom veku,“

uvádza MUDr. Martina Petrovská z internej geriatrickej ambulancie Nemocnice AGEL Zvolen.

Martina Petrovská

Martina Petrovská

Obranyschopnosť starších ľudí je tak nielen slabšia, ale aj jej reakcie sú v porovnaní s mladšími generáciami pomalšie. Z tohto dôvodu seniori častejšie a dlhšie zápasia aj s bežnými ochoreniami a nákazami.

„Sezónne sa jednoznačne najčastejšie stretávame s ochoreniami respiračného traktu. V jesennom a jarnom období, zvlášť pacienti, ktorí trpia na chronické ochorenia priedušiek a pľúc, sú náchylnejší na bežné vírusové ochorenia, s ktorými prichádzajú do styku vo svojom okolí, prípadne aj pri kontakte s mladšou generáciou, s deťmi,“

vysvetľuje MUDr. Petrovská.

Rôzne ochorenia však na starších ľudí nestriehnu iba počas jesenných a jarných mesiacov. Spomalený imunitný systém dáva v organizme priestor na rozvoj širokého spektra diagnóz.

„V najväčšej miere sú u staršej generácie zahrnuté kardiovaskulárne ochorenia, samozrejme, máme aj veľmi vysoký počet pacientov s diabetom, teda cukrovkou, a to nielen u pacientov v geriatrickom veku nad 65 rokov, ale, bohužiaľ, už aj v nižších vekových kategóriách. A čím je populácia staršia, tým je aj vyššie riziko nádorových ochorení. Vo veľkej miere sa vyskytujú aj ochorenia pohybového aparátu, chronické degeneratívne ochorenia skeletu a kĺbového aparátu,“

hovorí geriatrička zo zvolenskej nemocnice.

Vo väčšine ide o závažné ochorenia, ktoré výrazným spôsobom zasahujú do života starších ľudí. Do ich života prinesú nielen náklady na liečbu a zmenu životného štýlu, ale často i potrebu ďalšieho človeka, ktorý sa o nich musí postarať. V prvom rade je však potrebné myslieť na to najdôležitejšie – celkové zdravie.

„Väčšina seniorov sú krehkí pacienti, u ktorých ochorenie jedného systému spustí kaskádu ochorení iných systémov. V tom prípade je intervencia omnoho náročnejšia, ako u mladších ľudí, ktorí majú povedzme jedno alebo dve ochorenia. Rekonvalescencia aj celková liečba trvá omnoho dlhšiu dobu a je potrebné vynaloženie väčšej aktivity, aby sa z toho senior dostal,“

prízvukuje MUDr. Martina Petrovská.

Dôležitosť prevencie je preto u najstaršej generácie zásadná. Vo všeobecnosti odborníci odporúčajú starším ľuďom dbať na vyváženú stravu, nezabúdať na primeranú mieru pohybu a príjem dôležitých vitamínov a minerálov, ktorých majú vo svojom veku často nedostatok.

Zásadné je tiež absolvovať preventívne prehliadky u všeobecného lekára a špecialistov. K dispozícii majú aj špecializované laboratórne vyšetrenia, na ktoré sa môžu objednať aj ako samoplatcovia, alebo im môžu byť podarované.

Elena Gaboňová

Elena Gaboňová

„Špeciálne pre seniorov sme zostavili balíček vyšetrení Senior balík, s ktorým podstúpia komplexný skríning najbežnejších ochorení vyššieho veku, medzi ktoré patria napríklad kardiovaskulárne a nádorové ochorenia, osteoporóza či cukrovka,“

informuje riaditeľka odboru laboratórií AGELLAB Ing. Elena Gaboňová.

Aj Nemocnica AGEL Zvolen si uctila seniorov v Dome ošetrovateľských služieb – navštívila ich s balíčkami, v ktorých si každý z nich našiel milú pozornosť, sladkú maškrtu aj krížovky a omaľovánky na skrátenie pobytu v nemocnici. Aj vďaka tomu majú krajší záver októbra, mesiaca úcty k starším.

Zdroj: Jarmila Ševčíková, Foto: AGEL a ilustračné