Anestéziológovia v banskobystrickej Rooseveltke použili prvýkrát na Slovensku mimotelové okysličenie u pacienta s mnohopočetnými zraneniami, vrátane ťažkého poranenia pľúc. Vďaka rýchlemu konaniu kolegov mu tak s veľkou pravdepodobnosťou ECMO zachránilo život.
ECMO
Na II. Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU v Rooseveltovej nemocnici od roku 2021 poskytujú pacientom, ktorých pľúca nie sú schopné zabezpečiť organizmu dostatočne okysličenie, podporu dýchania jedinečnou metodikou – mimotelovou membránovou oxygenáciou krvi ECMO (Extracorporeal membrane oxygenation).
ECMO je prístroj zabezpečujúci mimotelové okysličenie krvi a odstraňovanie oxidu uhličitého z krvi pacienta. Pľúca sú tým odľahčené a môžu sa uzdravovať. Urýchľuje to ich regeneráciu, pretože ich organizmus používa počas napojenia na ECMO iba v minimálnej miere.
Čo sa stalo
Pacienta s ťažkým poranením hrudníka a mnohopočetnými poraneniami po vážnej dopravnej nehode priviezla posádka rýchlej zdravotnej služby do Rooseveltovej nemocnice na urgentný príjem, kde ho už čakal tím našich zdravotníkov. Hneď po príchode sa kvôli jeho vážnemu stavu začal boj za záchranu jeho života.
Stav pacienta bol taký vážny, že by aj naozaj krátky presun zo sály urgentného príjmu na centrálne operačné sály nemusel prežiť. Tím bystrických zdravotníkov sa preto rozhodol vykonať všetky nevyhnutné zásahy medicínskeho aj operačného charakteru priamo na sále na urgente.
Napriek veľkej snahe všetkých na sále sa stav pacienta zhoršoval a dochádzalo k prehlbovaniu respiračného a ventilačného zlyhania pľúc.
Ako postupovali lekári
Službukonajúci intenzivisti neboli schopní pacienta ďalej ventilovať pomocou umelej pľúcnej ventilácie, preto pristúpili k naozaj náročnému kroku. Pacienta aj pri jeho mnohých poraneniach napojili na VV-ECMO (mimotelové okysličovanie). Práve tento krok odborníkov pravdepodobne zachránil pacientovi život.
Počas hospitalizácie pacient absolvoval ešte ďalšie operačné výkony, jeden z nich aj napojený na ECMO. Po vyše týždni bol pacient odpojený od ECMO a pri pretrvávajúcej potrebe umelej pľúcnej ventilácie bol preložený do spádovej nemocnice.
„Sme veľmi hrdí na našich odborníkov, ktorí vedia aj vo vypätých chvíľach postupovať s rozvahou a aj pacientov vo vážnom stave dokážu doslova „zobrať hrobárovi z lopaty“. Pokiaľ je nám známe, ide o prvého pacienta na Slovensku so život ohrozujúcimi združenými poraneniami napojeného na ECMO podporu,“
uviedla hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.
Zdroj: (tom) a Ružena Maťašeje, Foto: Rooseveltova nemocnica a ilustračné