Túto sobotu sa už po trinásty raz koná Deň Sásovskej uhorky s pestrým programom a koštovkou

ZAUJÍMAVOSŤ
2 /

V sobotu 27. júla 2024 bude v Sásovej veselo. Chystá sa 13. ročník tradičného podujatia Deň Sásovskej uhorky 2024, ktorý sa slávnostne otvorí o 16:00 hod. na futbalovom ihrisku ŠK Sásová, Na zábave 3.

Tento ročník od 9:00 hod. zaháji petangový turnaj  UHORKA CUP 2024, v ktorom domáci uhorkári zo Sásovej postavia až tri svoje najlepšie tímy proti favorizovanému družstvu Guľomet. Domáci očakávajú prekvapenie, lebo zo sásovského ihriska sa nikdy nevozili body ľahko.

Po slávnostnom otvorení podujatia DSU od štvrtej popoludní sa bude pokračovať obľúbenou koštovkou s prezentáciou produktov BERTO a LUNTER. Deti si užijú sobotu na nafukovacích atrakciách, pri mydlových bublinách Bubble world, ale hlavne pri sídliskovom večerníčku Janko a Marienka v podaní Divadla Harry Teater.

„Dospelí si zasúťažia pri tombole o získanie glazovaného keramického hrnca Kyseláč pre nakladanie pokrmov ako sú kvašák či utopenci. Počasie vyzerá sľubne a tak organizátor ešte niečo pridá i do programu,“

hovorí   organizátor podujatia Ján Kollár  z Dokumentačného centra Sásová.

Ján Kollár

Ján Kollár

Recept na 4 porcie studenej uhorkovej polievky zo Sásovej

Potrebujeme 300 g zemiakov, 300 g uhoriek, 18 ml smotany na šľahanie, 30 g hladkej múky, 30 g masla, drvená rasca, mleté čierne korenie, ocot, soľ, čerstvý kôpor.

Postup: Do litra vriacej posolenej vody vložíme na kocky pokrájané očistené zemiaky a uvaríme do polomäkka. Pridáme ošúpané, na menšie kocky nakrájané uhorky bez semien, drevnú rascu, mleté čierne korenie a povaríme do mäkka.

V smotane na šľahanie rozmiešame hladkú múku a pomaly vlejeme za stále miešania do polievky. Pridáme maslo, soľ, ocot, kôpor posekaný nadrobno a povaríme. Polievku podávame studenú. Celkový čas prípravy je okolo 45 minút.

Sásovskie uhorke sa najlepšie…

Sásovské uhorky po roku 1870 na celých sto rokov ovládli banskobystrický zeleninový trh. Bolo všeobecne známe, že „sásovskie uhorke sa najlepšie“. Od roku 1872, kedy im prischol názov Sásovská uhorka, uplynulo už viac ako 150 rokov. No ešte skôr, v roku 1736, sa o sásovských uhorkách pochvalne vyjadril polyhistor Matej Bel, ktorý vo svojej Notícii napísal:

„Prihodí sa, že pestovanie cibule, poniektorí aj úrodou uhoriek, neuspokojujú iba potreby Bystričanov, ale pestovatelia majú čo ponechať aj susedným mestám vo Zvolenskej stolici.“

Starí Sásovania dostali prezývku „uhorkári“. Na dlhé roky sa na túto udalosť zabudlo, až sa našla skupina nadšených Sásovänov  okolo Jána Kollára a  Eleny Púchyovej, ktorí oživili túto starú tradíciu.

Jedným z najväčších sásovských pestovateľov uhoriek z konca 19. storočia bol Ján Lichý Handzo. V Sásovej sa uhorky pestovali hlavne v troch lokalitách – na Jelšinách, Močare a Úhrade. Väčšina zanikla počas výstavby sídliska. Poslednou lokalitou s pestovaním uhoriek tak dodnes ostali Jelšiny – časť Lúke.

Ján Kollár s mapou uhorkových polí v Sásovej

Ján Kollár s mapou uhorkových polí v Sásovej

Gastronomické pomenovanie „Sásovskie uhorke“ sa spomína aj v monografii o Sásovej a Rudlovej Máloktorý Bystričan vie, že práve táto časť nášho mesta bola významným a úrodným miestom pre uhorky.

Tak dobrú chuť pri konzumovaní sásovských uhoriek, priatelia.

Autor: (tom), Foto: Dokumentačné stredisko Sásová a ilustračné