Na Slovensku sa v sobotu po zotmení objaví polárna žiara

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

V niektorých častiach Slovenska a Česka by v noci na nedeľu malo byť možné pozorovať polárnu žiaru. Je to zvláštna udalosť, ku ktorej na oblohe nedochádza tak často, nastáva v dôsledku výraznej slnečnej erupcie.

Polárna žiara aj na Slovensku

Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave s odvolaním na Národný úrad pre oceán a atmosféru uvádza:.

„Žiara je dôsledkom interakcie hustého oblaku nabitých častíc so zemskou atmosférou. Oblak sa odtrhol od Slnka pri mimoriadne silnej erupcii triedy X1, ku ktorej došlo 28. októbra o 17:35 hod. Pokiaľ bude geomagnetická búrka taká silná, ako predpovedajú astronómovia, bude žiara pozorovateľná z našich končín nízko nad severným obzorom s najväčšou pravdepodobnosťou už po zotmení.“

Predpoveď počasia je podľa Horálka nateraz veľmi dobrá. K dobrej viditeľnosti by malo prispieť aj to, že Mesiac vyjde až v druhej polovici noci. Pre pozorovanie je potrebné nájsť miesto s dokonalým výhľadom na sever, nerušený svetelným znečistením.

Obvykle sa polárna žiara vyskytuje 80 až 150 kilometrov a zriedkavo aj do výšky 400 kilometrov nad zemským povrchom. Vysvetlil, že Zem má svoj prirodzený magnetický štít, vďaka ktorému sa väčšina tohto nebezpečného žiarenia odkloní.

Časť slnečného materiálu však ostáva v oblastiach okolo magnetických pólov Zeme, kde siločiary magnetického poľa Zeme a aj častice preniknú do zemskej atmosféry. Tam vďaka zrážkam s atómami a molekulami vzduchu dochádza k tzv. excitácii a ionizácii a vyžarovaniu viditeľného svetla. Jeho odtiene zodpovedajú hodnotám vyžarovanej energie.

Najčastejšie sú viditeľné zelená a červená žiara, ktoré zodpovedajú excitovanému kyslíku. Modré zafarbenie žiary zodpovedá ionizovanému dusíku.

Odkiaľ je možné sledovať tento astronomický úkaz

Treba poznamenať že polárna žiara, ktorú bude možné pozorovať aj z našej oblasti sa celkom určite nevyrovná intenzite polárnej žiary, aká sa vyskytuje v Arktíde. Polárnu žiaru môže byť pre neskúseného pozorovateľa ťažko alebo nemožné vidieť voľným okom. Pre fotografov, ktorí vyhľadajú vhodné podmienky a miesto, však môže byť sledovanie polárnej žiary fascinujúce.

Polárna žiara u nás nebude viditeľná stále. Má šancu objaviť sa niekoľko minút až niekoľko desiatok minút, no nevie sa, kedy presne. Podobne je to aj s intenzitou. Tá sa udáva tzv. Kp-indexom, ktorý sa očakáva až na úrovni 7. No tento index môže byť v konečnom dôsledku nižší, ale aj vyšší.

Pozorovania by sa mali vykonávať z čo najtmavšieho miesta, aby svetlo z mestského osvetlenia nebránilo obdivovaniu farieb, ktoré sú tak ťažko viditeľné. Polárna žiara, ak sa objaví, je nízko nad severným horizontom.

Najideálnejšie podmienky pre sledovanie zo Slovenska sú zo severných regiónov Slovenska, predovšetkým zo Žilinského kraja, kde bude Kp-index najvyšší. Medzi ideálne oblasti patrí oblasť Tatier, Malej alebo Veľkej Fatry. Počasie bude aj vplyvom aktuálne prebiehajúceho babieho leta ideálne. Cez víkend nás totiž čaká jasná obloha.

Najvhodnejší čas na pozorovanie polárnej žiary bude v sobotu po 19:00 hod. V nedeľu po jednej  začne šanca vidieť polárnu žiaru výraznejšie klesať.

Zdroj: TASR a iMeteo.sk , Foto: ilustračné