Koniec striedania letného a zimného času na obzore

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

Až 80 percent zo 4,6 milióna respondentov sa v celoeurópskom dotazníku vyslovilo za koniec striedania letného a zimného času, teda v lete sa hodiny posúvať dopredu nebudú. Európska komisia a europoslanci ich hlas vypočujú a letný čas zrušia.

Európania sa v hlasovaní vyjadrili za zrušenie letného času

Eurokomisia spustila online hlasovanie 4. júla 2018. Oslovení Európania mali odpovedať na otázku, či si želajú zrušenie letného času. Výzva bola adresovaná európskym občanom, rôznym zainteresovaným stranám (podniky, zamestnávatelia) a verejným orgánom. Exekutíva EÚ sa tak rozhodla konať na základe množstva žiadostí občanov, Európskeho parlamentu a niektorých členských štátov Únie.

cas1

Predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker sa vyjadril veľmi jasne:

 „Ľudia to chcú, my to urobíme. Nemalo by zmysel pýtať sa ľudí na niečo a potom ich názor nevypočuť.“

Štáty Európskej únie by sa tak v budúcnosti mali riadiť len podľa jednotného času bez posunu hodinových ručičiek. Napokon to tak funguje v celej prírode. Napríklad vtáky ignorovali striedanie času odjakživa. Riadia sa len prírodou a tá niektoré druhy naučila migrovať.

Letný čas v Európskej únii funguje od osemdesiatych rokov minulého storočia a prechádza sa naň vždy v poslednú marcovú nedeľu. Späť na zimný čas si hodinky zasa prestavujeme v poslednú októbrovú nedeľu.

Juncker

Negatívny vplyv striedania času na zdravie ľudí

Poslanci Európskeho parlamentu požiadali Komisiu, aby predložila komplexnú analýzu tohto problému. Slovenský europoslanec z nášho kraja Vladimír Maňka (SMER-SD) k tomu uviedol:

„Striedanie času sa zaviedlo pred 102 rokmi z ekonomických dôvodov, malo šetriť energie. Podľa najnovších vedeckých štúdií striedanie času, ktoré sa vykonáva dvakrát za rok, už nemá takmer žiadne pozitívne účinky na ekonomiku. Naopak, posúvanie hodinových ručičiek negatívne pôsobí na ľudské zdravie.“

Doterajšie analýzy ukazujú, že ekonomické benefity, vrátane úspor energií zo striedania času, sú zanedbateľné (0,35 % úspory energií). Hlavným pozitívom súčasného stavu sú výhody z dlhšieho dňa a možnosti voľnočasových aktivít počas jari a leta.

„Bez ohľadu na tieto benefity by mala byť podpora zdravia prioritná. Ľudský organizmus má svoje prirodzené biorytmy, ktoré takéto zmeny negatívne  ovplyvňujú. Narušenie biorytmov narúša zdravie človeka a súčasne zvyšuje finančné náklady na jeho ochranu a nápravu,“

dodal Maňka.

Ak tento návrh odhlasuje Európsky parlament, tak by sme zostali už len pri tzv. zimnom čase a v lete by sa hodinky neposúvali dopredu. Pre nás potom bude platiť už len jeden „stredoeurópsky čas“ (SEČ).

vladimir manka

 

Autor: (tom) , Foto: ilustračné