Keď sa povie piatok trinásteho…

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Tento deň považujú niektorí z nás za nešťastný alebo  smoliarsky. Nájdu sa i takí, ktorí dokonca v piatok trinásteho nevychádzajú z domu alebo si berú v práci dovolenku, aby sa im niečo nestalo. Na druhej strane sú aj takí ľudia, ktorí práve vtedy veria v šťastie. Je v tom niečo racionálne alebo sa jedná iba o poveru či legendu?

Pôvod legendy

Podľa rozšírenej povery je to deň, ktorý prináša ľuďom nešťastie, preto majú mnohí fóbiu z čísla 13. Pôvod povier o piatku trinásteho sa spája pravdepodobne iba od stredoveku so skutočnosťou, že práve trinásť ľudí sa zúčastnilo na poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol ukrižovaný na Veľký piatok.

Možno ho tiež spojiť s faktom, že podľa lunisolárneho kalendára museli mať niektoré roky trinásť mesiacov, kým podľa solárneho gregoriánskeho a lunárneho islamského kalendára má každý rok vždy dvanásť mesiacov.

Ďalší možný pôvod tejto povery pochádza z nórskej mytológie. Dvanásť bohov malo hostinu vo Valhalle. Zlomyseľný Loki prerušil oslavu ako nepozvaný trinásty hosť a naaranžoval, že Hod, slepý boh temnoty, vystrelil na Baldura, boha radosti a šťastia, šíp s imelovým hrotom. Baldur bol zabitý a Zem uvrhnutá do radosti a smiechu.

Niektorí tiež hovoria, že uväznenie Jacquesa de Molay – veľmajstra Rádu templárov a 60 vysokopostavených rytierov v piatok 13. októbra 1307 kráľom Francúzska Filipom IV. je skutočný pôvod tejto povery. V tento deň chytili, uväznili a potom mučili tisíce templárov. Po ich „priznaní“ boli popravení. Od tohto dňa ho nasledovníci templárov považovali za diabolský a nešťastný deň.

Historické vplyvy

Existujú pozorovania vedúce k záverom, že piatok trinásteho je pre niekoho naozaj nešťastný. Psychológovia objavili, že niektorí ľudia majú nehody alebo ochorejú práve v piatok trinásteho. Pripisuje sa to tomu, že ľudia podvedome cítia úzkosť a obavy z tohto dňa. Inštitút pre zvládanie stresu a fóbií v Asheville odhadol, že Spojené štáty samotné každý piatok trinásteho stratia 800 až 900 miliónov dolárov len preto, že ľudia v tento deň necestujú a nejdú do práce.

Piatok trinásteho je tiež veľmi známy v motoristickej komunite. Od roku 1981 sa motocykloví nadšenci a predajcovia zhromažďujú každý piatok trinásteho v kanadskom Port Dover v provincii Ontário. Túto tradíciu začal 13. novembra 1981 Chris Simons s 25 priateľmi. Počet účastníkov stretnutí postupne rástol až na približne 100.000 ľudí v auguste 2004. Zvyšoval sa aj počet hudobných skupín a predajcov, ktorí sa zúčastňovali týchto stretnutí.

V španielsky hovoriacich krajinách je za nešťastný deň považovaný utorok trinásteho (ako aj utorky vo všeobecnosti). Hovorí sa: „En martes, ni te cases ni te embarques (v utorok sa nežeň ani nezačínaj cestu).“ Všetky mesiace, ktoré sa začínajú nedeľou, majú piatok trinásteho.

Možno by stálo za to myslieť trochu pozitívne aj v piatok trinásteho. Veď je to deň ako každý iný a dá sa prežiť naplno. Nech teda zostane piatok 13. septembra 2019 šťastným dňom pre všetkých Bystričanov a miesto čiernych myšlienok sa radšej zabavte. Mimochodom thto roku nás čaká ešte jeden piatok trinásteho – v decembri na Luciu…

Autor: (dem), Foto: ilustračné