Po jesennom ochladení koncom septembra k nám tento týždeň dorazilo babie leto. Môžeme si ho užívať plnými dúškami počas dňa, keď po rozplynutí rannej hmly slnko zohreje vzduch na príjemnú teplotu a my sa môžeme kochať nádhernou prírodou hrajúcou všetkými farbami s prevahou zlatožltej, nasávať do seba úžasnú vôňu padajúceho lístia a tešiť sa z krásneho jesenného dňa.
Babie leto
Je obdobie suchého, málo veterného, slnečného a cez deň veľmi teplého obdobia, ktoré sa vyskytuje v Európe obvykle v septembri alebo októbri. Tento jav je spôsobený rozsiahlou anticyklónou, ktorá sa v tomto období vyskytuje nad strednou a juhovýchodnou Európou.
V severnej Amerike sa obdobný jav nazýva indiánske leto, v Nemecku je to leto svätého Michala a v Bulharsku cigánske leto Babie leto je jednou z relatívne pravidelných odchýliek od celkového trendu v počasí vyskytujúceho sa počas roka Názov „babie leto“ pôvodne označoval poletujúce vlákna pavučín s pavúkmi , ktoré sa vyskytujú v tomto období.
Pavučiny v povetrí
Ráno kopce menia farbu a aj cez deň príroda ukazuje, že je naozaj schopná dizajnérka.. Prečo sa ale babie leto volá babie? Poletujúce pavučinky môžu niekomu pripomínať strieborné vlasy babičky. Práve v týchto dňoch sa pavúky menia na vzduchoplavcov. Tisícky ich lietajú nad našimi hlavami bez toho, aby sme to tušili.
„Pavúky používajú tieto vlákna ako padáky, ktoré ich zanášajú v prípade dobrého vetra niekoľko stoviek kilometrov, niekedy zaletia len niekoľko desiatok metrov. Nevedia ovplyvniť, kde pristanú,“
hovorí riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko.
Podobne lietajú aj na jar, vtedy sú to najmä mladé pavúky. Väčšina sa ale sťahuje na jeseň. Dôvodom je hlavne potraviný presun, ako aj hľadanie nových lokalít a nájdenie miesta na prezimovanie. Pokochajme sa chvíľu krásou bystrického babieho leta, ako ho pred časom zachytila svojím fotoobjektívom naša fotografka Mirka.
Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová