Talentovaný barista Rastislav Kasár pochádza z Banskej Bystrice a už sedem rokov žije v Londýne. 4. apríla 2022 tu vyhral veľmi prestížnu súťaž Coffee Masters, reprezentujúc Four Boroughs a odniesol si prémiu 5 000 libier.
Celkovo sa podujatia The London Coffee Festival 2022 zúčastnilo 24 232 návštevníkov. Boli to štyri dni plné kofeínu v pivovare Truman. Rasťo sa prezentuje ako hrdý Bystričan, ktorý sa rád podelí o svoje úspechy na svetovej úrovni s ľuďmi z Banskej Bystrice. Nie inak je tomu aj pri jeho tohtoročnom víťazstve v súťaži Coffe Masters.
Coffee Masters
Coffee Masters je súťaž, ktorá sa koná dvakrát ročne počas festivalov kávy v Londýne a New Yorku. Súťaží sa od roku 2015 a náročnosť súťaže, ale aj kvalita súťažiacich sa rok od roku zvyšuje.
Vzhľadom na náročnosť jednotlivých disciplín sa jedná sa o takzvanú kávovú Olympiádu. Existuje mnoho kávových súťaží, rovnako ako majstrovstiev, šampionátov, líg vo futbale či hokeji. Súťaž trvá štyri dni a do každej disciplíny je vybraných 16 súťažiacich.
Tí sa vyberajú na základe video prihlášky, kde súťažiaci musí pripraviť svoj signature drink, ktorý bude pripravovať ako súčasť niektorých kôl v rovnomennej disciplíne “Signature Drink”.
Súťaž pozostáva zo siedmich diciplín: Cupping, Origin, Brewing, Signature Drink, Espresso Blend, Latte art a Order.
Cupping
Súťažiacemu je predstavených šesť šálok s neznámou kávou. Jeho úlohou je v priebehu troch minút ochutnať jednotlivé vzorky a zapamätať si poradie, v akom sú uložené.
Po uplynutí troch minút sa súťažiaci otočí, zaviažu mu oči a poradie jednotlivých šálok sa zmení. Súťažiaci ma následne dve minúty na to, aby kávy ochutnal a zoradil ich v poradí, v akom ich predtým ochutnal.
Origin
Súťažiacemu predstavia šesť šálok s neznámou kávou a jeho úlohou je v priebehu piatich minút ochutnať jednotlivé vzorky káv a správne určiť ich pôvod.
Brewing
Súťažiacemu porotca roztočí koleso, na ktorom sú zobrazené niektoré spôsoby prípravy filtrovanej kávy. Sú to Chemex, V60, Aeropress, Kalita a voľný výber. Daný súťažiaci musí pripraviť dostatočne veľké množstvo kávy na to, aby podal 3 šálky kávy pre porotcov, pričom musí prezentovať celý proces prípravy, ako keby sa celá situácia odohrávala v kaviarni.
Porotcovia môžu mať otázky a okrem chute kávy sa zohľadňuje aj proces samotný a jeho detailne opísanie vrátane opisu chute výslednej kávy. Tato disciplína má okrem iného aj preveriť senzorické schopnosti súťažiacich, ale aj spôsob, akým sú tieto informácie odkomunikované.
Okrem prípravy filtrovanej kávy musí súťažiaci pripraviť aj „batch brew“, čo je zariadenie na prípravu väčších objemov filtrovanej kávy. Nutné je uviesť aj skutočnosť, že súťažiaci nevie o akú kávu ide a častokrát len háda resp. spolieha sa na svoje zažité skúsenosti s podobne vyzerajúcou alebo rovnako chutiacou kávou. Súťažiaci musí taktiež zobrať do úvahy to, ako bude kávu mlieť, aby získal optimálny výsledok.
Signature Drink
Ako názov hovorí, v tejto disciplíne je potrebné pripraviť kávový cocktail, ale na video prihláške. Porotcov zaujíma, ako súťažiaci odprezentujú nielen cocktail, ale aj jednotlivé ingrediencie, všímajú si kreativitu či spôsob, akým je cocktail pripravený, ale aj to, akým dojmom súťažiaci pôsobí a čím je originálny.
Všímajú si sklo, ktoré je použité, teplotu nápoja a aj garnish. Úlohou súťažiaceho je za 15 minút pripraviť tri porcie tohto cocktailu, pripraviť ho a odprezentovať ako v skutočnej prevádzke.
Espresso Blend
Súťažiaci má 25 minút na to, aby z neznámych šiestich káv, ktoré mal možnosť predtým ochutnať, vytvoril zmes káv vhodnú na prípravu espresso tzv. espresso blend.
Súčasťou tejto disciplíny je aj pripraviť espresso a mliečny nápoj na báze espressa. Zohľadňuje sa teória, ktorú súťažiaci aplikuje pri príprave blendu a opísanie výslednej chute jednotlivých nápojov i zdôvodnenie jednotlivých postupov na docielenie požadovaného výsledku.
Latte art
Ako z názvu vyplýva, latte art je schopnosť baristu nalievať napenené mlieko pri príprave mliečnych nápojov na báze espresso tak, že vytvára akési “obrázky” alebo “vzory” na povrchu kávy. To všetko je docielené správnym spôsobom napenenia mlieka, ale aj správnou technikou nalievania. Pointou disciplíny je naliať čo najpresnejšie daný vzor, ktorý je náhodne vybraný na kocke, ktorú hádže porotca.
Zohľadňuje sa textúra mlieka, Kontrast medzi kávou a mliečnou penou, symetria a hlavne presnosť jednotlivých vzorov. Súťažiaci ma na prípravu 3 minúty. V tejto disciplíne sú 3 kolá. V dvoch súťažiaci používa mlieko živočíšneho pôvodu (kravské) a v jednom kole používa alternatívne mlieko. Kokosové, ovsené, mandľové alebo sójové. Je treba zvážiť, že alternatívne mlieka sa správajú trochu odlišne od kravského mlieka a o to je táto disciplína náročnejšia. Body získa ten, kto vzor naleje lepšie, pričom porotcovia zvažujú množstvo premenných.
Order
Súťažiaci musí pripraviť 10 drinkov, ktoré sú bežne dostupné v kaviarňach ako napríklad espresso, horúca čokoláda, mokka atď. Čas prípravy je limitovaný. Za 9 minút musí barista vydať čo najviac drinkov v čo najvyššej kvalite a musí tiež zvážiť aj to, ako prostredie okolo kávovaru vyzerá a či kladie dôraz na celkovú čistotu.
Samotná súťaž pozostáva z troch kôl. V prvom kole sa osem najlepších súťažiacich dostane do štvrťfinále, odkiaľ postupujú štyria do semifinále a dvaja do finále. Víťaz tejto súťaže obdrží 5 000 libier a strieborný pohár ako trofej.
Bystričan s víťaznou trofejou
Súťaž sa páči veľkému množstvu ľudí, nakoľko sa Coffee Masters koná počas festivalu kávy. Stage, na ktorom sa celý proces odohráva, je celý v obklopení zvedavých návštevníkov festivalu.
„Mne ako súťažiacemu sa podarilo už v roku 2021 skončiť druhý. Súťažiť druhýkrát mi veľmi pomohlo, pretože sme vedeli, do čoho ideme a zhruba akú taktiku bude vhodné použiť. Na Coffee Masters súťažili ľudia, ktorí reprezentovali na svetových pódiách v minulosti krajiny, z ktorých pochádzajú, , avšak v iných kávových súťažiach,“
hovorí Rasťo Kasár.
Predošlé súťaženie zvyšuje ich celkovú kredibilitu a schopnosť prirodzene podávať dobré výkony. Avšak robiť kávu nie je pre nich tak cudzie a je prirodzené, že v tom budú dobrí.
„Avšak človek pod tlakom má tendenciu podávať nie vždy tie najlepšie výkony. Dalo by sa povedať, že súťaž ako taká je o tom, kto spraví menej chýb a hlavne menej tých závažných, aby to neovplyvnilo ich umiestnenie a postup do ďalších kôl,“
dodáva Rasťo.
Výhra Slováka v súťaži takéhoto kalibru je na slovenskej a českej scéne úplne prvá. Práve preto je potrebné si tento moment dobre zapamätať. Je to hlavne kvôli baristom, ktorých na Slovensku a v Čechách v budúcnosti vychováme. Slovensko je relatívne malá krajina a, prvenstvo v takejto svetovej súťaži možno prinúti ľudí z iných krajín nebrať našich baristov na ľahkú váhu. Nás môže tešiť, že víťaz tohtoročného Masters Coffe je z Banskej Bystrice. Blahoželáme!
Zdroj: (tom) a Rasťo Kasár , Foto: Coffe Masters a ilustračné