TERMINAL: Čarovné hrady a zámky Slovenska v Banskej Bystrici

Výstava
1 /

Do Banskej Bystrice sa presunula ojedinelá výstava Čarovné hrady a zámky Slovenska. Veľkoformátové fotografie sú výberom z výstavného a knižného projektu, ktorého sa zúčastní približne 50 fotografov z celého Slovenska.

Zaujímavá fotovýstava v Terminali

Od tohto týždňa až do začiatku decembra je výstava bezplatne prístupná v obchodnom centre TERMINAL.

„Ide o jeden z najväčších projektov zo série Čarovné Slovensko, na ktorej spolu s banskobystrickým knižným a mapovým vydavateľstvom pracujem už niekoľko rokov. Vybrali sme približne 70 lokalít. Popri najznámejších a reprezentatívnych pamiatkach sa objaví aj niekoľko menej známych hradov a kaštieľov,“

hovorí autor myšlienky a zostavovateľ Martin Kmeť a dodáva:

„Chceme, aby sa aj menej populárnym lokalitám dostalo zaslúženej pozornosti pre ich výnimočnú krásu či historickú hodnotu. Zároveň je naším cieľom predstaviť slovenské hrady a zámky doslova v novom svetle. Zábery regionálnych fotografov, ktorí dôverne poznajú lokálnych podmienky, dokážu historickú pamiatku ukázať neopakovateľným spôsobom. Tak, ako ich bežný turista často nemá šancu vidieť.“

Výstava Čarovné hrady a zámky Slovenska pozostáva z takmer dvoch desiatok fotografií, na ktorých návštevníci nájdu napríklad Bratislavský hrad, Bojnický zámok, Zvolenský zámok či banskobystrický mestský hrad Barbakan. Expozícia je putovná a do Banskej Bystrice prišla z Prešova ako do druhého mesta.

„Priestor prvého moderného hybridného centra TERMINAL, ktoré v sebe spája autobusovú stanicu a obchodné centrum, je pre ňu ideálnym miestom. Okrem obyvateľov mesta ju môže zhliadnuť aj veľa návštevníkov a cestujúcich. Tešíme sa, že máme možnosť túto výnimočnú výstavu privítať práve u nás,“

uvádza riaditeľ centra Michal Milata.

Výstava je prístupná každý deň v čase otvorenia obchodného centra a potrvá do 5. decembra 2019.

Zaujímavé fakty o slovenských hradoch a zámkoch

Najväčším hradom na slovenskom území je podľa historikov Nitriansky hrad . S rozlohou osem a pol hektára kedysi zaberal nielen celú oblasť kopca, na ktorom stojí, ale aj územie horného mesta.

Nádherný a honosný Bojnický zámok bol pôvodne dreveným hradom.

Povesť o tom, že slávneho zbojníka Juraja Jánošíka väznili na hrade Likava, nie je pravdivá. Jánošík sa dal na zboj v roku 1711, keď bol hrad už len ruinou, keďže ho v roku 1707 na príkaz kniežaťa Františka II. Rákocziho zbúrali. Povesť žije predovšetkým vďaka básni Sama Chalupku Likavský väzeň.

Najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jedným z najvyššie položených v strednej Európe je Liptovský hrad. Nachádza sa v nadmorskej výške 993 m v Chočských vrchoch.

Prvé písomné zmienky o dvoch našich najstarších hradoch delí presne 5 rokov. Písomný dôkaz existencie hradu Devín je z roku 864, kým prvý písomný potvrdený záznam o Nitrianskom hrade sa datuje do roku 871.

Jediným slovenským hradom na Zozname svetového dedičstva UNESCO je Spišský hrad. Zapísali ho doň na 17. zasadnutí Výboru svetového dedičstva UNESCO, ktorý sa konal v kolumbijskej Cartagene od 6. do 11. decembra 1993.

Medzníkom vo výstavbe hradov na Slovensku sa stal tatársky vpád v roku 1241, po ktorom kráľ Belo IV. rozsiahlymi darovaniami majetku šľachticom podporoval stavbu kamenných hradov.

V ranom a vrcholnom stredoveku sa dali dobyť len veľmi ťažko a na obranu hradu stačilo len niekoľko desiatok chlapov. V podstate jedinou možnosťou dobyvateľov bolo vyhladovať osadenstvo alebo ho odrezať od zdroja pitnej vody. Éra nedobytnosti sa skončila s rozvojom delostreľby v 15. storočí.

Na Slovensku v súčasnosti evidujeme a zákonom chránime okolo 180 hradov a zrúcanín. Keď k nim pripočítame ďalších vyše 400 zámockých stavieb a kaštieľov, sme pravdepodobne krajinou s najvyšším počtom hradov, zámkov a kaštieľov na jedného obyvateľa (jeden hrad či zámok na každých 45 tisíc obyvateľov).

Slovo „zámok“ sa ako synonymum pomenovania „hrad“ začalo používať v období renesancie. Okrem toho však  má v slovenčine až šesť ďalších definícií.

Mnohé zo slovenských hradov a zámkov sú známe pod rôznymi názvami, alebo rôznymi tvarmi názvu. Ktoré sú správne? Odpoveď nájdete v oficiálnom zozname Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.

Zdroj: Dušan Hein, Foto: Dušan Hein a Čarovné Slovensko