Návštevníci Stredoslovenského múzea môžu navštíviť v Tihányiovskom kaštieli aktuálnu putovnú výstavu, ktorá vznikla v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR s názvom „Druhy európskeho významu na Slovensku“.
Význam Slovenska v celoeurópskom meradle vyzdvihuje zoologička Renáta Kapustová:
„Slovensko je jednou z mála krajín, ktorá sa na malom priestore môže pochváliť mimoriadne bohatou a najmä pestrou druhovou rôznorodosťou, vyzdvihuje.“
Zároveň dodáva, že patríme k malej skupine európskych krajín, kde sa ešte stále nachádzajú prirodzené biotopy s výskytom veľkých šeliem. Napriek tejto skutočnosti sa aj na Slovensku postupne zmenšujú rozlohy prirodzených biotopov čo spôsobuje úbytok mnohých významných rastlinných a živočíšnych druhov na našom území.
„V snahe zachrániť najohrozenejšie populácie druhov európskeho významu boli na Slovensku vyhlásené chránené územia sústavy NATURA 2000. Cieľom projektu nie je len ochrana jedného živočíšneho alebo rastlinného druhu, ale zabezpečenie celého územia,“
zdôrazňuje význam projektu NATURE 2000 Renáta Kapustová.
Každý živočích a každá rastlina potrebuje pre svoj život konkrétne životné podmienky a osobité prostredie. Výstava prezentuje vybrané živočíšne a rastlinné druhy priamo v ich prirodzenom prostredí – v špecifických biotopoch. Tie autori výstavy tematicky usporiadali od tečúcich a stojatých vôd, cez rašeliniská, lesy, skaly a jaskyne až po lúky, pasienky s prechodom do krovín a poľnohospodárskej krajiny.
Návštevník výstavy sa okrem zvláštností vybraných biotopov oboznámi aj so zaujímavosťami o oblastiach zo sústavy chránených území NATURA 2000, a taktiež s jednotlivými druhmi rastlín a živočíchov európskeho významu žijúcich na Slovensku.
„Okrem najvzácnejších prírodných lokalít Slovenska si návštevníci prezrú zbierku našich najohrozenejších živočíchov a rastlín v modelovom zobrazení jednotlivých typov krajiny,“
pozýva na najnovšiu prírodovednú výstavu do Tihányiovského kaštieľa riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký s tým, že milovníci prírody si výstavu môžu pozrieť až do 9. apríla 2017.
Sprievodné podujatia k výstave:
21. a 23. februára 2017 o 9:30 hod. v rámci programu MÚZEUM PRE NAJMENŠÍCH s Jankou Kološtovou (zo ŠOP SR, správa NAPANT) na tému Kam s deťmi k vodným a mokradným biotopom v okolí. Aktivity, objavy.
1. marca 2017 o 10:00 hod. v rámci programu PRÁZDNINY V MÚZEU beseda so zoológom Pavlom Ballom na tému Aby nás svište nevypískali.
4. marca 2017 o 9:00 hod. v rámci programu MÚZEUM PRE NAJMENŠÍCH výlet na rodinnú farmu v Podzámčoku, na zrúcaninu hradu Dobrá Niva a chránený areál Gavurky.
26. marca 2017 od 9:00 do 12:00 a od 13:00 – 17:00 hod. nedeľné tvorivé dielne v rámci SVETOVÉHO DŇA VODY V MÚZEU.
1. apríla 2017 o 9:30 hod. prírodovedná expedícia s ornitológom Imrichom Kováčom a ďalšími prírodovedcami.
Zdroj: Gabriela Benčová, Foto: SSM BB a ilustr.