To, čo sme avizovali na Silvestra, sa po Novom roku stalo skutočnosťou. Nový primátor mesta Peter Gogola menoval za prednostu mestského úradu sponzora svojej volebnej kampane Miroslava Rybára a za vedúcu kancelárie primátora šéfku svojej volebnej kampane Zuzanu Šikulovú.
Ich dosadenie do vedúcich funkcií mestského úradu komentoval primátor takto: „Rozhodol som sa na tieto pozície vybrať ľudí, ktorým dôverujem a ktorí už preukázali svoje profesionálne kvality a a manažérske zručnosti v praxi.“ Nie je to tak dávno, čo vo svojej volebnej kampani ako nezávislý kandidát na primátora s podporou stredopravých strán vyhlasoval, že manažérske miesta na mestskom úrade bude obsadzovať odborníkmi na základe výberových konaní. Pár týždňov vo funkcii to už, ako sa zdá, neplatí. „Nezávislý“ Peter Gogola sa správa ako predseda politickej strany, ktorý vyhral voľby a na vedúce posty dosadzuje svojich ľudí. Akoby samospráva bola niečo ako vláda.
No pravdupovediac aj je, taká miestna. Aj tu platia stranícke princípy, ibaže prečo ich kritizujú nestraníci, ktorí sa uchádzajú o hlasy voličov ako nezávislí od politických strán, keď v praxi potom používajú presne tie isté stranícke metódy?
Navyše do dôležitých úradníckych pozícia nastupujú ľudia z podnikateľského prostredia. Možno sa po čase formálne vymažú z funkcií konateľov eseročiek v obchodnom registri firiem a svoje obchodné podiely v nich prevedú na blízke osoby, aby aspoň formálne neboli v tzv. konflikte záujmov.
U „bystrického supermana“ Rybára je to o to pikantnejšie, že jeho spoločnosť Press Group s.r.o. tlačí pre mesto mesačník Radničné noviny. Už počas vlaňajšej novembrovej volebnej kampane sme sa obrátili na nezávislú organizáciu organizáciu Transparency International, ktorá vyhodnotila mesto Banská Bystrica za rok 2009 ako druhé najotvorenejšie na Slovensku, s nasledujúcou otázkou: „Nie je podľa Vás etickým konfliktom záujmov fakt, že celú volebnú kampaň nezávislého poslanca na primátora mesta financuje miestny podnikateľ-nezávislý kandidát na poslanca mestského zastupiteľstva, ktorého firma je napojená na mestský rozpočet?“
Riaditeľ TI Gabriel Šipoš nám odpovedal: „Ja tam problém nevidím. Konflikt záujmov by nastal až vtedy, keby za Gogolu-primátora šla zákazka jeho sponzorovi vo voľbách. Tak by vyvstala otázka, či ide o najvýhodnejšiu zákazku pre mesto alebo pre primátora, ktorý by mal záujem na protislužbe. Momentálne ale mestské zákazky nekontroluje Gogola a teda nemá byť ako v konflikte.“ Nuž tak.
Zdá sa, že na Slovensku sa aj na komunálnej úrovni ujalo nepísané pravidlo: „Je po voľbách, zvyknite si!“ Preto bude zaujímavé sledovať ďalší postup tandemu Gogola-Rybár, ktorý sa vyformoval ešte pred voľbami. Aj to, či a ako sa budú v personálnej oblasti plniť predvolebné dohody nielen s volebným sponzorom, ale aj so straníckymi podporovateľmi.
Pravdou je, že voľby síce dopadli dobre pre Petra Gogolu a jeho sponzora, ale stredopravé strany utrpeli v nich viacmenej fiasko. To platí (zatiaľ) aj pre dvoch kandidátov na primátora, ktorý sa tesne pred voľbami (symbolicky 17.novembra) vzdali kandidatúry v prospech Gogolu, čo s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodlo o jeho víťazstve. Martinovi Baníkovi ani Zdenkovi Haringovi však z toho ruže akosi nekvitnú. A ktovie, či aj budú.
Ešte má primátor v rukách menovanie svojho zástupcu-viceprimátora a spolu s prednostom menovanie ďalších mestských úradníkov. Vo všetkom ostatnom sa nezaobíde bez mestského zastupiteľstva. Tam sú ale karty rozdané úplne inak…
Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)