Zelená kométa sa objaví raz za 50 000 rokov, teraz ju môžeme sledovať na oblohe

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Astronómov na celom svete zaujal historický pohyb vzácnej zelenej kométy.  Tá sa k  našej planéte priblíži na najmenšiu vzdialenosť začiatkom februára a potom ju uvidí ľudstvo na zemi až o ďalších 50 tisíc rokov.

Kométa C/2022 E3 sa čoraz viac blíži k Zemi a už ju môžeme na oblohe pozorovať aj pomocou malého ďalekohľadu. Najbližšie k našej planéte sa priblíži 1. februára 2023 o 19:11 hod., kedy bude kométa od nás vzdialená okolo 42 miliónov kilometrov.

Kométu objavili vedci len v marci minulého roka. Astronómovia na základe výpočtov obežnej dráhy kométy zistili, že okolo Slnka a Zeme preletí iba raz za 50 000 rokov. To znamená, že naposledy okolo Zeme prelietala ešte pred začiatkom poslednej doby ľadovej, keď na Zemi žili neandertálci.

„Kométa C/2022 E3 (ZTF) bola objavená 3. marca 2022 astronómami B. Bolinom a F. Mascim robotickou prehliadkou Zwicky Transient Facility (ZTF) na observatóriu Mt. Palomar v Kalifornii. V čase objavu bol objekt vo vzdialenosti 4,3 au (640 mil. km) s jasnosťou len 17,3 mag. Novoobjavený objekt bol pôvodne považovaný za asteroid, no po zistení slabej kometárnej aktivity bol preklasifikovaný na kométu,“ 

uvádza Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Pavol Rapavý

Pavol Rapavý

„Už prvé výpočty dráhy ukázali, že pred vstupom do vnútornej Slnečnej sústavy bola na silne pretiahnutej eliptickej dráhe s dobou obehu približne 47 500 rokov. Je teda možné, že ak bola dostatočne jasná, videli ju už neandertálci. Dráha kométy je voči ekliptike sklonená o 109,2° a aj vďaka tomu je dobre pozorovateľná,“

dodáva ďalší astronóm Roman Mikušinec.

V súčasnosti sa dráha kométy gravitačným vplyvom veľkých planét zmenila na mierne hyberbolickú (e = 1,00027) a našu Slnečnú sústavu po čase navždy opustí.

Zvláštnu kométu so zeleným chvostom môžete v týchto dňoch na oblohe pozorovať malým ďalekohľadom. Na tmavých miestach bez svetelného smogu sa dá pozorovať aj voľným okom.

Na oblohe sa táto kométa od iných objektov líši tým, že má zelenkavú farbu a za sebou nápadný chvost. Na mapke môžete vidieť jej približnú polohu počas nasledujúcich dní.

V týchto dňoch je ideálny čas pozorovanie kométy, keďže nás výraznejšie neruší mesačný jas. Ten sa bude postupne smerom k splnu zvyšovať, takže vhodné podmienky pre pozorovanie kométy budú do polovice februára, samozrejme pri jasnej oblohe.

Kométu budeme môcť sledovať potom už len s optickými pomôckami, pretože sa bude rýchlo vzďaľovať od Zeme. Máme tak poslednú šancu vidieť zelenú kométu na oblohe, preto je treba využiť túto príležitosť, lebo ďalšia sa už nenaskytne ani generáciám, ktoré prídu po nás.

Autor: (tom), Foto: ilustračné