Zabudnuté dedičstvo: Gotická cesta na deň sprístupnila ohrozené kostoly

Z regiónu
0 /

Nedávno sa uskutočnil ďalší ročník letného podujatia v réžii združenia Gotická cesta, tentoraz s podtitulom Zabudnuté dedičstvo. Cieľom podujatia bolo otvorenie a sprístupnenie menej známych, avšak vzácnych a ohrozených pamiatok, ktorých stav nedovoľuje ich plnohodnotné využívanie alebo prezentovanie v rámci regionálneho turizmu.

Program začal vypravením dvoch autobusov z Rožňavy a Rimavskej Soboty, ktoré postupne s účastníkmi podujatia navštívili päť lokalít južného Gemera a Malohontu. Pri putovaní regiónom organizátori návštevníkom odprezentovali rôzne stupne degradácie stavebného dedičstva a bol rozpovedaný príbeh pamiatok, ktoré boli niekedy centrom života, avšak so zmenšujúcou sa komunitou sa postupne ich pravidelné využívanie utlmilo alebo úplne zastavilo.

Svoje brány postupne otvorili stredoveký kostol v Zacharovciach, torzo kostola z 19. storočia v Kesovciach, barokový kostol v Brádne, barokový kostol v Hostišovciach, opevnený klasicistický kostol v Drienčanoch a autenticky zachované kúpele z čias Rakúsko-Uhorska v Levároch.

Lokality po otvorení charakterizovali rôzne náučno-kultúrne aktivity. V kostole reformovanej kresťanskej cirkvi v Kesovciach bola umiestnená priestorová umelecká inštalácia od výtvarníčky Kristíny Kerekešovej, pred kostolom v Hostišovciach sa návštevník dozvedel o význame a hodnote kultúrnej krajiny v podaní Ladislava Bíra a zavŕšením programu bol večerný koncert v evanjelickom kostole v Drienčanoch, ktorý odohrali hudobníci Lucia Bujnová, Pavol Bodnár a Kristína Janičkovičová.

„Týmto podujatím sme chceli ukázať pamiatky, ktoré z rôznych príčin stratili svoju cirkevnú komunitu, alebo spoločenstvo, ktoré by sa o ne staralo a venovalo im trochu lásky a pozornosti. Na druhej strane sme chceli ukázať aj kostoly, ako napríklad v Drienčanoch, ktoré ešte dokážu poskytnúť zázemie pre kultúrne akcie,“

povedal počas akcie podpredseda združenia Gotická cesta Peter Palgut, ktorý bol zároveň sprievodcom v jednom z chrámov.

Peter Palgut

Peter Palgut

Vyzbierané dobrovoľné vstupné a milodary budú odovzdané jednotlivým navštíveným cirkevným zborom alebo obciam ako podpora pre rozvoj a sanáciu ohrozených objektov.

S niektorými vlastníkmi pamiatok bude združenie Gotická cesta v blízkej budúcnosti spolupracovať na ich obnove. Lektorský výklad bol počas celej cesty zabezpečený v slovenskom jazyku, na požiadanie aj v angličtine či maďarčine.

Projekt bol spolufinancovaný Nadáciou VÚB. Partnermi podujatia boli Nadácia VÚB banka, SNM – Múzeum Betliar, obec Zacharovce, obec Kesovce, obec Hostišovce, obec Drienčany, Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Hnúšťa, Cirkevný zbor ECAV Drienčany, Cirkevný zbor ECAV Budikovany a Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku Cirkevný zbor Štrkovec.

Aktuálne informácie o gotických kostoloch, prípadne podujatiach súvisiacich s kostolmi v regiónoch Gemer a Malohont sú k dispozícii na webe www.gotickacesta.sk, tiež na facebookovom profile Gotická cesta alebo profile oblastnej organizácie cestovného ruchu GEMER.

Zdroj: Vladimír Ondrejovič , Foto: Združenie Gotická cesta