V celoslovenskej ankete TOP Inovácie v medicíne získali za uskutočnené unikátne zákroky ocenenie hneď dvaja odborníci z FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica. MUDr. Jozef Babeľa za unikátnu robotickú operáciu pacienta s rakovinou močového mechúra a MUDr. Stanislav Okapec za rádiologický intervenčný zákrok na pečeni – rádioembolizáciu. Obidva zákroky uskutočnili odborníci na Slovensku vôbec po prvýkrát.
Druhý ročník ankety TOP Inovácie v medicíne je ďalším projektom Zdravotníckych novín, ktorých snahou je zviditeľniť výkony, operácie, či technológie, ktoré sú výnimočné a ktoré posúvajú úroveň zdravotnej starostlivosti poskytovanej pacientom na Slovenku o krok vpred. Hlasovanie prebiehalo on – line počas letných mesiacov. Verejnosť a odborníci vyberali tých najlepších vo ôsmich kategóriách.
„Cením si hlavne to, že si niekto všimol prácu intervenčných rádiológov. Hoci sme súčasťou multidisciplinárneho tímu, vo vzťahu k pacientovi pracujeme, na rozdiel od klinických lekárov, tak trochu inkognito,“
povedal pre Zdravotnícke noviny MUDr. Stanislav Okapec, primár Oddelenia rádiológie. Ďalší z ocenených MUDr. Jozef Babeľa z Urologickej kliniky k tomu dodal:
„Znamená to ocenenie práce nielen mojej, ale celého kolektívu. Najväčšiu zásluhu má náš prednosta MUDr. Vladimír Baláž, PhD., ktorý je „otcom“ myšlienky robotiky v Banskej Bystrici a na Slovensku vôbec. A ocenenie znamená pre nás aj to, že držíme trend s európskou a svetovou urológiou.“
Generálna riaditeľka Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková uviedla:
„Našim odborníkom úprimne blahoželáme a tešíme sa z ich úspechu. Získané ocenenia sú veľkou cťou a zadosťučinením aj pre nemocnicu ako takú. Ako zdôrazňujú samotní lekári, uskutočnené unikátne zákroky nie sú výsledkom len práce jednotlivca, ale celého tímu ľudí. My vo vedení nemocnice sa im snažíme vytvoriť čo najlepšie podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale sú to práve tímy našich lekárov, sestier a ostatného personálu, ktorí tej starostlivosti dodávajú potrebnú kvalitu.“
Ocenenie odovzdali víťazom počas septembrovej konferencie Slovenské zdravotníctvo 2017 generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan a šéfredaktorka spomínaného periodika Katarína Lovásová.
Rádioembolizácia
Je pomerne nová metóda pre cielenú vnútornú rádioterapiu zhubných nádorov pečene. Vykonáva sa podaním mikroskopických častíc obsahujúcich rádioaktívny prvok Yttrium-90 mikrokatétrom do pečeňových artérii. Častice sú zanesené krvou priamo do najmenších ciev nádorového tkaniva.
Rádioaktívna látka s doletom v priemere do 2,5 mm týmto spôsobom ožiari a zničí rakovinou postihnuté tkanivo v pečeni, pričom ostatné okolité orgány nezasiahne. Zákrok sa robí na Angiografickom pracovisku za veľmi prísnych bezpečnostných opatrení.
Roboticky asistovaná operácia močového mechúra
MUDr. Babeľa s tímom banskobystrických urológov dokázali pacientovi po odstránení rakovinou postihnutého mechúra vytvoriť nový z tenkého čreva. Vymodelovaný mechúr na záver napojili na močovody a močovú rúru.
Je to najzložitejší zákrok aký sa v urológii robí. Za použitia robotickej chirurgickej technológie je pre pacienta šetrný. Celý zákrok sa uskutoční bez toho, aby pacientovi otvorili brucho. Pacient by bol po štandardnom odstránení mechúra odkázaný doživotne na umelý vývod moču.
Zdroj: Ružena Maťašeje, Foto: Rooseveltova nemocnica