WHO: Omikron sa šíri rýchlejšie a infikuje očkovaných aj ľudí po prekonaní covidu

SPRÁVY
5 /

Novým covidovým fenoménom sa stáva variant omikron. Hoci počet hospitalizácií u nás klesá, štvrtá vlna s omikronom by mala byť za rohom. Napriek tomu, že aktuálne sa počty pacientov znižujú, všetko môže byť príchodom omikronu inak, varuje slovenské ministerstvo zdravotníctva. Čo je vlastne omikron a ako sa prejavuje?

Slovensko na omikron ešte len čaká

Na Slovensku bol variant omikron potvrdený 11. decembra 2021, keď boli identifikované prvé tri prípady.

„Išlo o tri prípady ľudí, ktorí prišli z rizikových krajín. Dobrou správou je, že prišli individuálnou dopravou, čiže na Slovensko necestovali vlakom ani autobusom. Automaticky u nich nastala karanténa. Dobrou správou je, že boli plne zaočkovaní ľudia a majú ľahký priebeh. Veríme, že to tak aj zostane. V najbližších týždňoch sa ukáže, ako sa omicron správa pri nezaočkovaných,“

povedal minister zdravotníctva Vladmír Lengvarský.

Vladimír Lengvarský

Vladimír Lengvarský

Zatiaľ čo v okolitom svete sa omikron šíri závratnou rýchlosťou, na Slovensku sme ani koncom decembra nezaznamenali omnoho väčší počet prípadov. Podľa Lengvarského vrchol štvrtej vlny očakávane na prelome januára a februára práve v dôsledku rýchleho šírenia omikronu.

Na rozdiel od predchádzajúcich variantov obáv, ako je delta, má omikron vyššiu afinitu k epitelu horných dýchacích ciest. Je pravdepodobnejšie, že budeme viac smrkať, kýchať alebo mať upchaté dutiny. S omikronom môže byť ťažšie určiť, či máte covid, nádchu alebo chrípku.

Variant omikron

Ide o variant vírusového kmeňa SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý prípad bol Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) nahlásený z Južnej Afriky 24. novembra 2021. Následne 26. novembra 2021 ho WHO označila za variant vyvolávajúci znepokojenie a pomenovala ho podľa gréckeho písmena omikron.

Variant má nezvyčajne veľký počet mutácií, až 50. Niekoľko mutácii je nových a až 32 sa ich nachádza na spike proteíne. Vysoký počet mutácii viedol k obavám týkajúcim sa odolnosti voči vakcínam proti ochoreniu COVID-19 a rýchlemu šíreniu.

Výsledkom bolo, že tento variant bol rýchlo označený za veľmi rizikový a viaceré krajiny zaviedli cestovné obmedzenia na lety z Južnej Afriky a ďalších krajín, aby obmedzili alebo spomalili jeho medzinárodné šírenie. K 8. decembru 2021 bol variant rozšírený v minimálne 57 krajinách sveta.

Podľa posledných informácií nový variant už tvorí väčšinu prípadov vo Veľkej Británii, Dánsku, Švajčiarsku, Holandsku, Portugalsku, USA a pravdepodobne aj v Španielsku, Taliansku a vo Francúzsku.

Najviac prípadov na svete na počet obyvateľov hlási Dánsko. Krajina veľká ako Slovensko, s plnou zaočkovanosťou obyvateľstva na úrovni 78 percent, má v nemocniciach stále iba 700 ľudí s covidom. Nižšia je aj smrtnosť. To znamená, že tento variant nie je tak silný ako delta, aj keď zasahuje väčší počet ľudí.

 „Variant koronavírusu omikron sa šíri rýchlejšie ako delta a infikuje aj očkovaných ľudí a osoby uzdravené z choroby covid-19,“

uviedol šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zároveň  zopakoval, že nie je proti posilňujúcim tretím dávkam očkovania, ale mali byť vyhradené zraniteľným osobám alebo ľuďom starším ako 65 rokov. Krajiny, ktoré podávajú posilňovacie dávky úplne zdravým dospelým alebo deťom, by urobili lepšie, keby sa pokúsili o tieto dávky podeliť.

Nový variant pri samotnej infekcii dokáže obísť protilátky a bez problémov nakaziť aj ľudí zaočkovaných dvoma dávkami či človeka, ktorý chorobu prekonal predtým. Doterajšie dáta však naznačujú, že táto vlna môže byť aj vďaka očkovaniu rizikových skupín miernejšia – aspoň čo sa týka úmrtí. Niektorí vedci dokonca tvrdia, že ide o začiatok konca celej pandémie.

„Celkové riziko súvisiace s novým variantom omikron zostáva naďalej veľmi vysoké. Rapídny nárast jeho výskytu je pravdepodobne kombináciou imunitného úniku a zvýšenej prenosnosti,“

uvádza WHO, pričom upozorňuje na 29-percentný pokles výskytu prípadov pozorovaný v Juhoafrickej republike – krajine, ktorá tento variant nahlásila ako prvá 24. novembra.

Autor: (dem), Foto: ilustračné