Začiatkom letnej turistickej sezóny Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici slávnostne otvorilo pre návštevníkov Tihányiovského kaštieľa interaktívnu výstavu s názvom VČELY A VČELÁRSTVO.
Prednáška o včelárstve v Tihányiovskom kaštieli
Mesto pod Urpínom sa práve vďaka tejto prírodovednej výstave začlenilo medzi svetové metropoly, v ktorých sú včelie úle umiestnené na verejných priestranstvách priamo v centre mesta. Počas letných mesiacov výstava predstavuje veľkým aj malým návštevníkom tajomné spoločenstvo včiel a odhaľuje jeho význam pre ľudí i samotnú prírodu v rámci samostatných sprievodných podujatí.
Jedným z pripravovaných sprievodných podujatí je aj prednáška dlhoročného včelára, ktorú pripravilo Stredoslovenské múzeum na štvrtok 18. augusta 2016 o 16:00 hod. pod názvom Zo života včelára. Do tajomného sveta včiel zasvätí návštevníkov besedy v Tihányiovskom kaštieli tajomník Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Banskej Bystrici a majster odborného výcviku zo Strednej odbornej školy Pod Bánošom – Ján Ryšavý.
„Tí z vás, ktorí nestihli počas horúcich letných mesiacov odborné poradenstvo k chovu včiel, majú poslednú šancu si nechať poradiť od skúseného včelára Jána Ryšavého, a to v nedeľu 11. septembra v čase od 9:00 do 12:00 hod.,“
pripomína termín ďalšieho sprievodného podujatia výstavy koordinátorka Tihányiovského kaštieľa Dana Bardonová.
Zachráň včelu, zachrániš svet
Výstava VČELY A VČELÁRSTVO z rôznych uhlov mapuje včelárstvo a návštevníkom spoločenstvo včiel predstavuje prostredníctvom pomôcok nevyhnutných pre včelárenie. V prvej časti výstavy, ktorá sa pozerá do minulosti včelárstva, nájdeme rôzne modely úľov, medzi ktoré patria aj tzv. figurálne.
Na upokojenie včiel sa tak v minulosti, ako aj v súčasnosti používajú tzv. dymáky, ktoré možu návštevníci vidieť aj na výstave. Spoznať môžu aj výbavu súčasného – moderného včelára, ku ktorej patrí aj uniforma, ako povinná ochrana každého včelára pri zbere medu. K nahliadnutiu sú aj ďalšie pomôcky, medzi inými aj včelársky kalendár a formy na medovníky, či vence z voskových sviečok.
Výstavu dopĺňajú fotografie Greenpeace ako spoluautora výstavy zameraného na záchranu včiel. Výstava zároveň informuje aj o škodcoch ohrozujúcich túto najväčšiu skupinu opeľovačov, o sociálnej štruktúre včelstva v úli a objasňuje mnohé tajomstvá ich nevšedného spoločenstva.
Raritou celej výstavy je moderný úľ so živými včelami, ktoré môžu veľkí aj malí návštevníci výstavy pozorovať pri ich každodenných povinnostiach. Úľ do priestorov múzea zapožičala Stredná odborná škola Pod Bánošom ako spoluautor výstavy.
Banská Bystrica sa tak zaradila medzi metropoly podporujúce záchranu včelstva. Interaktívnu výstavu s včelou v hlavnej úlohe si môžu návštevníci Tihányiovského kaštieľa pozrieť až do 27. septembra 2016.
Zdroj: SSM BB, Foto: ilust.