Vyprodukovaný komunálny odpad v našom kraji klesá

SPRÁVY
5 /

Podľa Štatistického úradu SR sa v obciach Banskobystrického kraja v roku 2015 vyprodukovalo 184.912 ton komunálnych a drobných stavebných odpadov, čo predstavovalo 9,8 – percentný podiel zo všetkých obcí na Slovensku.

V porovnaní s rokom 2014 sa v našom kraji množstvo komunálneho odpadu znížilo o 462 ton, hoci na druhej strane sa zvýšil priemyselný odpad. Každý obyvateľ Banskobystrického kraja vyprodukoval v roku 2015 v priemere 283 kg komunálneho odpadu, pričom celý kraj vyprodukoval najmenej odpadu zo všetkých krajov v SR.

Z územného hľadiska vyprodukovali najviac komunálneho a drobného stavebného odpadu obce v okresoch Banská Bystrica (20,9 %), Zvolen (12,62 %), Lučenec (10,62 %), Rimavská Sobota (10,38 %), Brezno (9,5 %) a Žiar nad Hronom (6,9%). Ostatné okresy mali podiel vyprodukovaného odpadu v rámci kraja pod 6 percent, najmenej v obciach okresov Banská Štiavnica (2,73 %) a Poltár (2,81 %).

Triedený odpad v Banskej Bystrici

Mestu Banská Bystrica k dobrým výsledkom na úseku odpadového hospodárstva pomáha najmä projekt Zavedenie separovaného zberu kovov a biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) z domácností a zavedenie triedeného zberu textilu, odevov a druhotného dotrieďovania dreva z objemného odpadu.

V prípade, že BRO nespĺňa požadovanú kvalitu, prevádzkovateľ zariadenia na zhodnotenie takéhoto špecifického odpadu má právo prekategorizovať ho na zmesový komunálny odpad, ktorý sa nezhodnocuje. Tým by sa mohli zvýšiť náklady na odpadové hospodárstvo.

„Obraciame sa preto na občanov s prosbou, aby neukladali biologicky rozložiteľný odpad do kontajnerov v sieťkach, či v  plastových taškách. Ostatný komunálny odpad treba triediť a vhadzovať  do kontajnerov na to určených,“

hovorí vedúci Oddelenia odpadového hospodárstva MsÚ Banská Bystrica Peter Suchý

Problém s triedením nastáva aj pri komoditách akými sú kovy, papier či plasty. Pri PET fľašiach i papierových škatuliach ide o ich nedostatočné zmenšovanie, čím sa efektívne nevyužije kapacita kontajnera.
„Na odpadové problémy existujú na Slovensku aj veľmi pozitívne riešenia. Všetci občania, ktorí začnú triediť odpad, tak plnia svoj záväzok voči životnému prostrediu. Verím, že sa nám podarí efektivitu triedeného zberu neustále zvyšovať,

dodáva Michal Štúber z rovnakého oddelenia MsÚ.

Kam s odpadom v meste pod Urpínom

Netriedené komunálne odpady obyvatelia bytových domov ukladajú do 1100 litrových kontajnerov, obyvatelia rodinných domov do 110 litrových kovových nádob, 120 alebo 240 litrových plastových nádob alebo 50 litrových vriec (centrálna mestská zóna), s cyklom ich vývozu 1x týždenne v rodinných domoch a 1 až 3x týždenne v bytových domoch.

Drobné stavebné odpady vzniknuté pri stavebných prácach, na ktoré sa nevyžaduje stavebné povolenie ale len ohlásenie stavebných úprav na Stavebnom úrade v Banskej Bystrici a ktoré si občan realizuje svojpomocne, je občan povinný vyviezť do Zberne triedeného odpadu v Radvani alebo uložiť do veľkoobjemového kontajnera, pristavenie ktorého zabezpečí oddelenie životného prostredia.

Stavebné odpady vzniknuté pri stavebných prácach, na ktoré sa vyžaduje stavebné povolenie Stavebného úradu v Banskej Bystrici, je občan povinný uložiť na riadených skládkach odpadu (Regionálna skládka odpadu Banská Bystrica, Lom Rakytovce alebo Lom Kostiviarska) alebo odovzdať v Zberni triedeného odpadu v Radvani.

Objemné (nadrozmerné) odpady z domácností (nábytok, elektrické spotrebiče)je možné raz za mesiac v presne stanovený termín uložiť k používanej zbernej nádobe na netriedený komunálny odpad  (pozri priloženú informáciu). Objemné odpady, s výnimkou elektrických spotrebičov, je možné odovzdať aj v Zberni triedeného odpadu v Radvani.

Elektrické spotrebiče je možné odovzdať aj v zbernom dvore firmy Detox na Zvolenskej ceste 139 alebo pri kúpe nového elektrického spotrebiča odovzdať priamo v predajni.

Pneumatiky, elektrické spotrebiče a odpady s obsahom škodlivín, ako sú autobatérie, batérie – suché články, farby a lieky po záručnej  dobe, fotografický papier; vývojky; vody znečistené olejom, chemikáliami; ustaľovače; motorový a prevodovkový olej, olejové filtre a olejové látky; odpadové chemikálie, obaly, nádoby a textílie znečistené olejom či inými škodlivinami, plasty znečistené ropnými látkami, riedidlá, rozpúšťadlá, výbojky, ortuťové teplomery, zvyšky pesticídov a látok na boj proti škodcom, žiarivky, elektrické spotrebiče, stavebné odpady s obsahom azbestu (eternit) – je možné odovzdať počas roka v prevádzke firmy Detox na Zvolenskej ceste 139 v Banskej Bystrici alebo dvakrát ročne počas mobilného zberu nebezpečných látok realizovaných uvedenou firmou.

Vytriedené druhotné suroviny papier, plasty, sklo, kovy a biologicky rozložiteľný odpad je nutné uložiť do farebne a typovo rozlíšených kontajnerov rozmiestnených na území mesta. Vývoz kontajnerov na papier, plasty a biologicky rozložiteľný odpad sa realizuje v cykle 1x za týždeň, vývoz kontajnerov na sklo a kovy v cykle 1x za dva až tri týždne. Vytriedené druhotné suroviny – papier, plasty, sklo, kovy, drevo a pneumatiky je možné odovzdať aj v Zberni triedeného odpadu v Radvani.

Autor: (mt), Foto: ilust.