ZŠ Golianova 8, HC´05 iClinic Banská Bystrica a Mesto Banská Bystrica s partnermi pozývajú všetkých Bystričanov na hokejový benefičný zápas vo štvrtok 24. novembra 2016 o 10:45 hod. na Zimnom štadióne. Výťažok zo zápasu bude venovaný priateľom a sympatizantom školy so zdravotným znevýhodnením.
Proti sebe nastúpia hráči 9. športovej hokejovej triedy ZŠ Golianova 8 a hráči OldStars Teamu, ktorý tvoria hviezdy ako Richard Zedník, Vladimír Országh, primátor mesta Ján Nosko, prvý viceprimátor Jakub Gajdošík, M. Longauer, R. Paľov, Majzel, Zlevský, Kútik, Šimčík,Ozorák, Trnka, Babic, a ďalší.
Pre divákov je pripravená zaujímavá tombola. Organizátori vopred ďakujú za každú finančnú podporu. Vstupné je dobrovoľné.
Výťažkom z benefičného zápasu podporíte:
Kristínu Vozárovú
Kristínka Vozárová, príjemná mladá dáma, sa narodila 26.11.1997. Navštevovala ZŠ Golianova 8 v Banskej Bystrici. V prvom ročníku jej učarovala gymnastika. Svoj gymnastický sen však mala čoskoro dosnívať. Diagnostikovali jej nervovo-svalové ochorenie – svalovú dystrofiu.
Napriek zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu úspešne ukončila štúdium na ZŠ a v súčasnosti je maturantkou na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Zdravotný stav sa jej natoľko zhoršil, že má problémy pri chôdzi a je nútená čiastočne používať mechanický vozík. Jej veľkou oporou sú jej súrodenci, ktorí ju po schodoch vynášajú na chrbte.
Kristínka však svoj športový sen sníva ďalej. Aj napriek zdravotným obmedzeniam chce v športe niečo dokázať. Nakontaktovala sa na Paraolympijské motivačné centrum pôsobiace v NRC Kováčová a začala trénovať.Považuje sa za najväčšiu fanúšičku hokejistov z HC ’05 a okrem športu tiež miluje hudbu, umenie a čítanie kníh.
Vyzbierané finančné prostriedky by Kristínka použila na: financovanie tréningovej činnosti, ktorá do určitej miery stabilizuje jej zdravotný stav, resp. na zakúpenie zdravotnej pomôcky s označením motomed. Je to pomôcka, ktorá v prípade potreby (únavy) cvičiaceho, cvičí za neho. Dokáže tiež percentuálne vyhodnocovať rozdiely v sile horných resp. dolných končatín.
Martina Čunderlíka
Martin Čunderlík, 23 – ročný mladý muž plný energie, potrebuje na každodenné fungovanie invalidný vozík. Diagnostikovali mu totiž DMO – kvadruparézu – spôsobujúcu ochrnutie všetkých štyroch končatín.
Napriek svojmu zdravotnému postihnutiu dokázal Martin ukončiť základnú i strednú školu. Má rád angličtinu, hudbu, najmä súčasnú tanečnú a čítanie dobrých kníh. Medzi jeho lásky patrí hokej. Nevynechá takmer žiaden zápas Baranov. Obdivuje mnohých našich športovcov. Je ich veľkým fanúšikom. Jeho veľkým vzorom je vynikajúci hokejista Michal Handzuš.
Martin žije s mamkou a starou mamkou Na Uhlisku. Kvôli svojmu zdravotnému stavu musí opakovane absolvovať rôzne rehabilitačné cvičenia, akupunktúru na uvoľnenie svalových kŕčov a tiež mnohé liečenia.
Vyzbierané finančné prostriedky by Martin použil na: pre neho tak dôležité liečenia a rôzne formy rehabilitácií.
Petra Štíta
Peter Štít, človek s pevnou vôľou a „hokejista na sánkach“, má na pravom predkolení pseudoartrózu. V detstve to znamenalo množstvo operácií. Dnes má nohu zdeformovanú a skrátenú, potrebuje mať na nej špeciálnu ortézu a bez barly sa nezaobíde. V súvislosti s problémami, ktoré život prináša, to dnes vníma ako maličkosti.
Peter delí čas na predtým, ako spoznal sledgehokej a potom. Predtým rekreačne skúšal rôzne športy, ale žiadny ho nepohltil celého. Potom, a je tomu už skoro 10 rokov, sa dozvedel o sledgehokeji (po slovensky „hokeji na sánkach“).
V tom čase sa k nemu najbližšie dalo dostať na Morave – v Zlíne. Ozval sa tamojšiemu klubu, pozvali ho na tréning a odkedy prvýkrát dopadol so saňami na tvrdý ľad, vedel, že to je presne to, čo mu v živote chýbalo. Dochádzal teda na tréningy a zápasy, hral Českú ligu a sníval o tom, že si raz oblečie nielen ligový zlínsky dres, ale aj slovenský. Na to, aby sa mu to podarilo, však športové úsilie nestačilo.
Na Slovensku o sledgehokeji nikto nechyroval a sám si tímový šport zahrať nemohol. Snažil sa o ňom šíriť medzi ľuďmi veľa informácií, založil webovú stránku www.sledgehokej.sk a po čase boli dvaja, neskôr traja. Až prišlo prvé sústredenie v Dolnom Kubíne. Sane a hokejky si hráči museli doviezť z Olomouca, chrániče pre záujemcov požičať a vrátiť. Ťažké časy. Dnes už by znovu nezačínal, ale vtedy to inak nešlo. Kto sa snažil prakticky bez prostriedkov vybudovať niečo na zelenej pažiti, vie o čom je reč.
V roku 2013 sa prvýkrát predstavil na Majstrovstvách sveta(B kategórie) a dokonca si raz zaspieval so spoluhráčmi, ako sa blýska nad Tatrou. Odmenou za roky snaženia bol rok 2015, keď si z MS B doniesol so spoluhráčmi bronzové medaily. Partia, ktorú tvoria dnes, robí veľa pre to, aby si to zopakovala už onedlho na MS B v Japonsku.
Nemôžu sa porovnávať s profesionálmi z USA, Kanady alebo Ruska, ktorí sa sledgehokejom živia, trénujú viacfázovo 6 dní v týždni a ich národný tím má niekoľkonásobne väčší ročný rozpočet, ako oni minuli za celú svoju existenciu. Ale na svojej úrovni robia, čo je v ich silách. Aby nesklamali seba a tých, čo im držia palce.
Vyzbierané finančné prostriedky by Peter použil pre: celý národný sledgehokejový tím.
Zdroj: ZŠ Golianova, Foto: Mirka Chabadová a archív