Rudlová – mestská časť Banskej Bystrice má bohatú minulosť a tiež svoje zaujímavosti. Je to predovšetkým uprostred Rudlovej jedna z najstrmších ulíc v Banskej Bystrici, ktorá nesie aj priliehavý slovenský názov Strmá.
Rudlová
Nachádza sa tu pomník padlým z 1. sv. vojny na ktorom je umiestnená busta Milana Rastislava Štefánika, historická zvonica, ktorá dominuje ulici Strmá. Ledererov dom – do ktorého bol po druhej svetovej vojne umiestnený Obecný úrad. V súčasnosti sa uvažuje o jeho obnove a využití pre Rudlovčanov.

Stará Rudlová
Obec Rudlová sa stala 1. januára 1966 sa stala súčasťou nášho mesta. Výstavbou sídliska Rudlová – Sásová skrátene nazývaného sídlisko RUSA sa dostala aj do širšieho povedomia Bystričanov. Dve tretiny sídliska boli postavené na území Rudlovej. Časom sa však prestal používať tento oficiálny názov a sídlisko bolo označované ako Sásovské sídlisko.
Názvy Rudlovej v minulosti
Rudlová nesie pomenovanie po banskobystrickom richtárovi Rudolfovi – v zmysle Rudolfova dedina respektíve Rudlova dedina. Jej názov bol od 14. storočia až do súčasnosti ustálený. Existovali len rôznojazyčné pomenovanie latinsky villa Rudelini, nemecky Rudlsdorf, maďarsky Rudló a slovenský variant Rudlová.

Pomník padlým z 1. sv. vojny s bustou M. R. Štefánika
Dejiny Rudlovej
Chotár obce sa vyčlenil zo sásovského chotára pravdepodobne v druhej polovici 14. storočia. Obec vznikla v údolí potoka Jelšovie na svahu kopca Banoš. Slovenské osídlenie tohto územia dokladá písomná zmienka v banskobystrickom mestskom archíve o tom, že tu v minulosti vlastnil polia istý Slovák menom Banuš.
V roku 1390 sa obec prvýkrát spomína ako Rudolfova dedina v podobe villa Rudelini. Rudolf bol v roku 1379 banskobystrický richtár a za manželku si zobral Alžbetu, ktorá bola vnučkou Mikuláša Sasa. Mikuláš Sas bol synom prvého banskobystrického richtára Ondreja. Alžbeta mu venom priniesla aj časť chotára Sásovej, na ktorom sa vyvinula dedina Rudlová.

Minulosť Rudlovej
V roku 1435 sa Juraj, syn Barlu zo Sásovej a jeho nevlastný brat Ján z Kvačian sťažovali na zemanov z Rudlovej a Kynceľovej na území mesta Banská Bystrica, ktorí protiprávne ťažili drevo v ich lesoch. Obec sa vyvinula v rámci historického stredovekého chotára mesta Banská Bystrica. Spolu s Kynceľovou tvorila jednu majetkovú doménu.
Na konci 15. storočia sa stala spoločne s Kynceľovou majetkom mesta Banská Bystrica. Mesto bolo vlastníkom obce až do polovice 19. storočia, kedy sa Rudlová stala samostatnou administratívnou jednotkou. V roku 1966 bola obec Rudlová pričlenená k mestu Banská Bystrica.

Rudlová a sásovské sídlisko
Priezviská Rudlovčanov v minulosti
Rok 1869: Vigaš, Kartik, Sámel, Styk, Šajgal, Sliacky, Bukovský, Kubačka, Kollár, Lichý, Sliacky, Miškovský, Šajtroch, Šemetka, Majling, Kostiviar, Majerský, Šenšel, Marček, Šúr, Bula, Ursíni…
V Rudlovej v roku 1869 stálo 35 domov, v ktorých žilo 59 rodín s celkovým počtom obyvateľov 241.
Richtári Rudlovej
Ondrej Vigaš (rok 1770), Andrej Kartík (1852), Šemetka (1916), Pavol Lichý (1917), Ján Lichý (rok 1920).

Ledererov dom v Rudlovej
Počet obyvateľov
220 obyvateľov (rok 1869), 263 (1880), 404 (1910), 450 (1921), 569 (1930), 640 (1940),
683 (1950), 858 (1961), 6 118 (2008).
Zaujímavosti Rudlovej
Zvonica v Rudlovej bola postavená v roku 1881. Historický rudlovský cintorín sa používal do roku 1953, kedy bol zrušený a premiestnený. Po druhej svetovej vojne bola Rudlová známa kvalitným futbalovým mužstvom. Futbal sa hrával na ihrisku na Banoši. Futbalový klub bol v Rudlovej založený už v roku 1932. Hrával pod názvami ŠK Rudlová, ŠK Štefánik Rudlová, ŠK Sokol Rudlová.

Rudlovský cintorín
Po zlúčení s Banskou Bystricou prešiel futbalový klub pod správu ČSAD Banská Bystrica a dostal nový názov TJ Dynamo ČSAD Banská Bystrica – Rudlová. Po DUKLE to bolo druhé najlepšie mužstvo na území Banskej Bystrice, dokonca postúpilo do slovenskej národnej ligy.
Na záver
Medzi osobnosti Rudlovej a roduverných Rudlovčanov patrili a patria napríklad: kronikárka Anna Vigašová, Mária Zátrochová, Ružena Barusová, Pavol Vigaš – Badíni, Jozef Horváth, Anna Mojžitová, Eva Fraňová, Milan Fraňo, Ľudmila Lintnerová, Božena Dianišková, Stanislav Vigaš a ďalší.

Pavel Vigaš, Jozef Horváth, Milan Fraňo ml. a Vladimír Sklenka pred Muštárňou v Ledererovom dome v Rudlovej
Autor: Vladimír Sklenka , Foto: archív a ilustračné