Vladimír Sklenka: Banská Bystrica ako švajčiarsky Davos

Blog
1 /

Bude  naše mesto v roku 2017 európskym mestom športu? Banská Bystrica v súčasnosti kandiduje na zisk titulu – európske mesto športu 2017. Pre dosiahnutie tohto cieľa v oblasti propagácie a rozvoja športu je potrebné preniknúť do povedomia našej a európskej verejnosti vo všetkých oblastiach.

Jednou z nich je aj športová minulosť mesta, o ktorej, priznajme si, vieme málo. A už vôbec nevieme o tom, že v minulosti bola Banská Bystrica prirovnávaná k svetovému športovému centru, ktorým bolo švajčiarske mesto Davos.

Banská Bystrica – mesto športu v minulosti

Mesto Banská Bystrica sa po vzniku Československej republiky v roku 1918 začalo profilovať ako jedno z najvýznamnejších športových centier na Slovensku. Už v roku 1932 malo naše mesto primát športového mesta na Slovensku. Okrem letných športov jej tento primát pomohlo získavať aj krásne okolité horské prostredie, vhodné aj pre zimné športy.

V tej dobe nebolo jediného z rozšírených športov, ktorý by sa v Banskej Bystrici nepestoval. K letným športom patrili futbal, ľahká atletika, tenis, hádzaná, volejbal, basketbal, cyklistika, ale aj tzv. automobilizmus, ktoré v tejto dobe dopĺňali stolný tenis a šerm. V zime sa športovci venovali predovšetkým klasickým zimným športom lyžovania, krasokorčuľovaniu, kanadskému hokeju a sánkovaniu.

Športové spolky a kluby v Banskej Bystrici

V tejto dobe sa o rozvoj športu v meste starali telovýchovné spolky ako TJ Sokol, TJ Orol a Makabi a športové kluby Slávia, Y.M.C.A, Ski-klub, Klub slovenských automobilistov a cyklistický spolok. Rozvoj športu podporovali aj všetky vtedajšie stredné školy v meste, kde sa všetkým druhom športu venovala veľká pozornosť.

Futbalový klub ŠK Slávia Banská Bystrica

Najväčším športovým klubom v meste bol Š.K. Slávia, ktorý vznikol ako jeden z prvých československých klubov na území Slovenska, založených po vzniku Československej republiky. Založený bol v lete v roku 1919 na podnet akademického sochára Motošku. Jej prvým predsedom sa stal monsignore Mesík-Vajda.

Základom klubu sa stal futbal a futbalový klub Slávia bol veľmi silným klubom a už v roku 1920 naša Slávia vyhrala neoficiálne majstrovstvá Slovenska vo futbale, keď porazila na domácej pôde veľmi silnú Bratislavu 4:0. Najsilnejšie mužstvo mala v rokoch 1923-24, keď hráči z tohto mužstva hrali následne za prvotriedne pražské kluby – vtedy Bystricou zneli mená ako Žďársky, Šáňa, Ryšavý a Pípal. Po celý čas futbalový klub ŠK Slávia patril medzi najsilnejšie futbalové kluby na Slovensku.

Tenisový klub Slávia

Tenis bol druhým najväčším športovým odvetvím v našom meste. Tenisové dvorce klubu Slávie sa nachádzali v mestskom parku, patrili medzi najlepšie na Slovensku. Usporadúvali sa tu každoročné medzinárodné turnaje, ktoré dosahovali veľmi vysokú úroveň.

Atletika

V Banskej Bystrici sa nachádzali tri veľmi dobré atletické dráhy. Vzhľadom na to, že hlavný športový klub Slávie nemal atletiku vôbec v programe, atletika napriek úspešnej minulosti v roku 1932 v meste upadala. Na svetových majstrovstvách YMCY v Kodani sa prebojoval Banskobystričan Martaj do finále v behu na 100 m, v ktorom skončil na peknom šiestom mieste.

Volejbalový klub YMCA

Volejbalový tím YMCA z Banskej Bystrice bol v tejto dobe niekoľkokrát majstrom Slovenska.

Okrem volejbalu sa v Banskej Bystrici venovala z letných športov pozornosť aj basketbalu, hádzanej a po vybudovaní nového bazéna sa začalo aj s plaveckými športami. Letné športy dopĺňali šerm a stolný tenis s tímom YMCA. V Banskej Bystrici sa zásluhou tohto tímu uskutočnili aj majstrovstvá sveta v stolnom tenise.

Zimné športy

Zatiaľ, čo po skončení jesene končila v Banskej Bystrici sezóna letných športov na ich miesto nastupovali zimné športy. Snehu na okolitých horách napadlo vždy dosť už obyčajne koncom novembra a 2 a pol mesiaca bolo dosť snehu aj v samotnom meste:

„Jedinečná táto poloha Banskej Bystrice, skvelé lyžiarske terény a dobré snehové pomery sú prednosťou, ktoré z v budúcnosti urobia z Banskej Bystrice „Slovenský Davos“.“ (rok 1932)

Lyžovanie – Ski klub Banská Bystrica

Banská Bystrica patrila na Slovensku k mestám s najväčším počtom rekreačných lyžiarov. Športové lyžiarstvo sa začalo rozvíjať v roku 1929, kedy bol založený Ski-klub Banská Bystrica. Za tri roky činnosti klubu, boli jeho dorastenci považovaní za najlepších dorasteneckých pretekárov na Slovensku. Každý rok sa uskutočňovali v Banskej Bystrici lyžiarske preteky.

Od začiatku patrilo dôležité miesto skokom na lyžiach, skákalo sa najskôr v Laskomeri v provizórnych podmienkach, v roku 1932 sa začalo s výstavbou nového moderného mostíka v miestnej časti „Pod Rybou“, ktorý po dobudovaní patril medzi najmodernejšie skokanské mostíky v republike. V tej dobe sa projektovala dokonca sánkarská dráha dlhá 4 km, ktorá mala byť situovaná pri Mičinskej ceste.

„Kanadský“ hokej – ŠK Slávia

V Banskej Bystrici bol okrem lyžiarstva rozšírený hokej. „Kanaďania“ bystrickej Slávie patrili medzi najstaršie a najlepšie slovenské mužstvá. Už v tej dobe sa zásluhou E. Šeböka venovala veľká pozornosť výchove mladých talentovaných hokejistov. Naši hokejisti hrali v tej dobe na klzisku Slávie v mestskom parku. Klzisko pre hokejových hráčov vytvorili zatopením tenisových dvorcov.

Športovo-politická zaujímavosť a prvenstvo Banskej Bystrice

Meradlom športového rozmachu v Banskej Bystrici v 30.tych rokoch 20. storočia bolo aj to, že do mestského zastupiteľstva predložili športovci samostatnú nepolitickú kandidátku banskobystrických športovcov a boli úspešní – získali dve poslanecké kreslá. Bol to prvý prípad v dejinách športu v Československej republike. Členmi vtedajšieho mestského zastupiteľstva sa stali Dr. M. Seidner a pán profesor B. Šofr.

„Banská Bystrica, mesto letných i zimných športov, budúci „Slovenský Davos“, má i športovo pokročilé okolie. Blahodarný vplyv športovo vyspelého mesta je badateľný v každej dedine bystrického kraja. Toto, spôsobom svojho vzniku i vývoja zaujímavé hnutie, zobudilo pozornosť oficiálnej i neoficiálnej športovej verejnosti nielen na celom Slovensku, ale i na Morave a v Čechách, najmä v Prahe, kde sa ním viackrát zaoberala i športová úradná tlač. 

Prítomnosť dokazuje, že Banská Bystrica sa stáva dobrým príkladom aj pre iné mestá a kraje nášho Slovenska. Dnes existujú športové kluby takmer v každej obci banskobystrického okolia: v Radvani, v Jakube, v Majeri, v Kostiviarskej, v Uľanke, v Šalkovej, v Podlaviciach, v Tajove a v Španej Doline. V týchto malokluboch venujú sa predovšetkým futbalu, ale v roku 1932 úspešnú premiéru zaznamenala radvanská Sokolská jedenástka v ľadovom hokeji.“

Autor: PhDr. Vladimír Sklenka, PhD., Foto: ilust.

Vladimír Sklenka