Lekárski odborári vyhlásili od utorka štrajkovú pohotovosť. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ).
Ak vláda nepodnikne kroky proti rozpadu slovenského zdravotníctva, odbory chcú situáciu riešiť radikálne. Lekárski odborári avizovali, že ak sa nič nezmení, zvažujú vypovedanie nadlimitných nadčasov v nemocniciach či podanie hromadných výpovedí:
„Cestu zvolíme podľa celoslovenskej ankety, ktorú spúšťame medzi lekármi v nemocniciach.“
Ako vyhlásil predseda LOZ Peter Visolajský, ďalší postup závisí najmä od reakcie vlády:
„V tejto chvíli dúfame, že sa ani jeden scenár nenaplní a vláda začne riešiť problémy našich nemocníc. V prípade, že sa nič nezmení, o ďalších krokoch rozhodneme do júna. Takmer 3 000 lekárov už podpísalo deklaráciu a je pripravených vypovedať nadlimitné nadčasy v nemocniciach. O otázke prípadných hromadných výpovedí zo služieb budeme diskutovať v najbližšej dobe.“
Odborári poukázali na to, že napriek dlhodobým upozorneniam a viacerým rokovaniam vláda nerieši situáciu v zdravotníctve. Upozorňujú, že ak neprinesie okamžité riešenia, môže byť chod nemocníc v priebehu roka paralyzovaný.
„Musíme urobiť maximum pre to, aby naša vláda našla účinný spôsob, ako zachrániť zdravotníctvo na Slovensku pred personálnym kolapsom. Nie pre nás, ale pre pacienta,“
povedal Visolajský.
„Nemocnice nevedia obnoviť plánované operácie, táto možnosť iba skôr ukáže, ako je systém paralyzovaný,“
dodal predseda odborovej organizácie UN V Ružinove Miroslav Mendel.
Lekárski odborári majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné pre zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku. Týkajú sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier:
- Financovanie nemocníc, aby neboli nútené robiť pod náklady. Platby od zdravotných poisťovní musia hradiť aspoň náklady za adekvátne poskytnutú zdravotnú starostlivosť.
- Zavedenie DRG systému, ktorý prinesie do systémy financovania nemocníc poriadok.
- Navýšenie miezd.
- Podpora lekárskych fakúlt aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov.
- Reforma špecializačného vzdelávania lekárov podľa štandardov EÚ. Na oddeleniach určiť funkciu školiteľa pre mladších neatestovaných lekárov.
- Zrušenie nepeňažného plnenia.
- Priblíženie miezd lekárov okolitých krajín V4.
- Nemôže dôjsť k zrušeniu akéhokoľvek oddelenia, či nemocnice v takzvanej „optimalizácii siete“, až kým nebude pomerne zvýšený personálny stav a priestorové zabezpečenie v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť o pacientov zo zrušených oddelení či nemocníc.
Kým koncom minulého roka hrozilo, že zhruba tritisíc lekárov vypovie nadčasové služby, dnes už hovoria o tom, že po ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskom hodia lekári plášte a podajú hromadné výpovede – teda zopakoval by sa podobný scenár, ako na konci roka 2011.
Odchod asi 1 200 lekárov z nemocníc vtedy viedol k vyhláseniu núdzového stavu. Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2 400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Lekári sa vtedy rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie požiadaviek zo strany ministerstva zdravotníctva..
Odborové združenie robí medzi nemocničnými lekármi anketu a pýta sa ich, či chcú vypovedať len nadčasy alebo podať hromadné výpovede. To by malo byť známe do konca júna.
Zdroj: TASR a Pravda , Foto: ilustračné