V ŠVK bude v dňoch 21.-22. mája odborný seminár „Poklady slovenskej kultúry a ich prezentácia doma a v zahraničí“

SPRÁVY
0 /

Občianske združenie Pro Bibliothecae v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici (ŠVK BB) pripravili 23. ročník odborného seminára TLib – Trends in Libr@ries 2024, pre knihovníkov a informačných špecialistov s témou: POKLADY SLOVENSKEJ KULTÚRY A ICH PREZENTÁCIA DOMA A V ZAHRANIČÍ.

Seminár bude venovaný prezentácii a propagácii slovenskej kultúry a Slovákov v domácom i zahraničnom priestore. Uskutoční  21.- 22. mája 2024 v spoločenskej sále ŠVK Banská Bystrica. Zúčastnia sa ho odborníci z pamäťových a fondových inštitúcii zo Slovenska, Čiech a Poľska (knižnice, vydavateľstvá, galérie, osvetové strediská, archívy).

Cieľ odborného podujatia

Kultúra, jej kreatívne činnosti a tvorivé aktivity vždy formovali krajiny a svet vďaka svojej transformačnej kapacite, schopnosti sprítomniť kolektívnu emóciu, nachádzať inovatívne a nečakané spojenia a riešenia. Jej rôzne oblasti sa stali významnou súčasťou života i našej spoločnosti, prelína sa v nich história i súčasnosť, čím vytvárajú bohaté kultúrne dedičstvo Slovenska.

Dôležitou súčasťou národnej kultúry sú knižnice nielen ako inštitúcie patriace do jej sféry. Svojou podstatou uchovávajú a sprístupňujú kultúrne prejavy, a tak napomáhajú rozvoj kultúry a majú aj značné predpoklady na jej primeranú prezentáciu a propagáciu doma i v zahraničí.

Podmienkou naplniť túto úlohu knižníc je adekvátne budovanie ich knižničných fondov a informačných databáz obsahujúcich cenné a spoľahlivé informácie. Knižnice ako správcovia týchto informácií ich prostredníctvom rôznych typov aktivít premieňajú na vedomosti využiteľné na rozvoj vedy, kultúry a vzdelávania, čím sa stávajú dôležitým predpokladom rozvoja celej spoločnosti.

Organizátori vidia cieľ v modelovaní teoretických možností a praktických skúseností knižníc pri aktivitách zameraných na prezentáciu rozmanitých oblastí slovenskej kultúry so zámerom jej zviditeľnenia v globálnom prostredí.

Zámerom seminára bude tiež diskusia o súčasnom poslaní knižníc a pamäťových a fondových inštitúcií pri pozitívnej prezentácii slovenskej kultúry, ako aj kultúry zahraničných Slovákov. Zároveň budú nastolené otázky ako knižnice môžu svojimi aktivitami napomáhať jej rozvoju, resp. formulovať požiadavky na tvorivejší a kvalitnejší prístup k nej.

Zameranie

Organizátori seminára zvolili nasledovné tematické zameranie seminára:

Objekty prezentácie (významné diela, zbierky, osobnosti, tvorcovia/tvorkyne kultúry); Projekty zamerané na prezentáciu kultúry organizované knižnicami (podujatia, edičná činnosť, kurzy, knižničné služby, iné inovatívne aktivity); Spolupráca a partnerstvo (medzi inštitúciami a krajinami, postrehy zo študijných ciest uplatniteľné u nás); Prínos knižníc v propagácii kultúry (napr. regionálny princíp verzus národný princíp); Teoretické poznatky akademického prostredia ako forma vzdelávania a zdroj inšpirácií; Nové formy prezentácie v on-line prostredí (napr. podcasty), využitie digitálnych nástrojov i informačné digitálne kurátorstvo; Budovanie knižničných fondov a informačných databáz s prihliadnutím na rôzne oblasti národnej kultúry.

Knižničný inkubátor

Súčasťou odborného seminára  bude aj 8. ročník fóra mladých knižnično-informačných špecialistov na tému:  „Pohľad na slovenskú kultúru ako príležitosť pre mladých odborníkov.“

Mladí odborníci môžu prispievať k ochrane a prezentácii bohatej slovenskej kultúry, ktorá im ponúka mnoho príležitostí vo viacerých oblastiach a inštitúciách (v knižniciach, múzeách, archívoch, v oblasti pamiatkovej ochrany, v osvetovej činnosti, v rozvoji kreatívnych odvetví, v kultúrnom podnikaní).

Popri mnohých úspechoch mladých odborníkov v oblasti kultúry existuje aj množstvo problémov, ktoré si vyžadujú komplexnosť riešenia. Je potrebné vytvárať priaznivé podmienky na sebarealizáciu, tvorivosť a kariérny rast mladých odborníkov v kultúrnom sektore. Aké východiská a príležitosti vidia mladí kolegovia po 5 – 10 rokoch práce, aby odborník nevyhorel? Výmena skúseností mladých knihovníkov bude podnetnou na získavanie ďalších odborných znalostí a skúseností, ktoré seminár dlhoročne poskytuje.

Organizátori zvolili tematické okruhy: Portrét mladého knihovníka – nová generácia, nový pohľad, nová prezentácia; Personálna politika a manažment mladých ľudí v oblasti kultúry – otvorená komunikácia a podpora, problémy a hľadanie riešení; Osobná a kariérna realizácia – ambície, sebarealizácia, seba prezentácia a získavanie skúseností mladých odborníkov.

Pohľad mladých odborníkov na modernú vedu a výskum v kultúre (realizované projekty, výsledky výskumov); Budovanie siete kontaktov, ktoré môžu prispieť k odbornému rastu – študijné pobyty a výmenné stáže, získavanie skúseností zo zahraničia; Public relations a reklama knižnice za minimálne náklady – nápady, inovácie mladých kolegov.

Seminár finančne z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.  Na jeho realizáciu finančne prispeli: Spolok slovenských knihovníkov a knižníc, firmy: EBSCO, MediaCall, Koval system s.r.o. a Ceiba s.r.o.

Organizačné pokyny

Miesto konania: Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici, Lazovná 9

Prosíme aktívnych účastníkov a ďalších záujemcov o účasť na seminári vyplniť webový registračný formulár zverejnený na: https://svkbb.eu/tlib2024/  do 10. mája 2024

Účastníci a diváci: vstup voľný.

Občianske združenie PRO BIBLIOTHECAE

Od svojho založenia v roku 2004 prispieva k rozvoju kultúrnej a informačnej vyspelosti obyvateľstva v regióne stredného Slovenska. Činnosť združenia je financovaná z prostriedkov získaných z grantových a dotačných systémov v  Slovenskej republike. Realizované podujatia sú určené pre širokú verejnosť.

V uplynulých rokoch občianske združenie vydalo reprezentačnú publikáciu Duch v kameni (2007), realizovalo početné výstavy prezentujúce výtvarné umenie domácej a zahraničnej produkcie (2008, 2010, 2011), pripravilo viaceré kultúrne podujatia (2008, 2011, 2016), pravidelne organizovalo knižné burzy. V súčasnosti sa zameriava na tréningy pamäti, jazykové kurzy, kreatívne workshopy.

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici

ŠVK so špecializovaným organizačným útvarom Literárnym a hudobným múzeum je kultúrnou, informačnou, zberateľskou, vedeckou a vzdelávacou inštitúciou v oblasti knižničnej, bibliografickej, literárno-múzejnej, hudobno-múzejnej a vydavateľskej činnosti. Je pokračovateľkou Mestskej verejnej knižnice v Banskej Bystrici, ktorá bola založená 26. marca 1926. Mestská verejná knižnica sa zmenila na Krajskú ľudovú knižnicu v roku 1951. V roku 1952 už pôsobila ako krajská, okresná a mestská knižnica v budove bývalého učiteľského ústavu na terajšej Kapitulskej ulici.

V roku 1969 prešla Krajská ľudová knižnica v Banskej Bystrici pod priamu správu a riadenie Ministerstva kultúry Slovenskej socialistickej republiky ako univerzálna štátna vedecká knižnica. Jej štatút vstúpil do platnosti 1.marca 1970.

V súčasnosti knižnica sídli v budove historického Župného domu na Lazovej ul. č. 9 v Banskej Bystrici. Okrem klasických, knižnično – informačných služieb knižnica organizuje množstvo vzdelávacích podujatí pre všetky vekové kategórie návštevníkov.

Sú rôznorodé podujatia: vernisáže výstav, odborné prednášky, diskusné fóra, workshopy, vedecké konferencie a semináre, tvorivé a interaktívne podujatia, tréningy pamäte pre seniorov, exkurzie pre študentov v priestoroch knižnice, kvíze pre študentov. Knižnica disponuje šiestimi jazykovými centrami i inými odbornými študovňami.

 

Zdroj: Soňa Šóky , Foto: ŠVK