V Banskej Bystrici vďaka spolupráci pribudnú prístroje na liečbu ťažko chorých detí

Zdravie
0 /

Občianske združenie SVETIELKO NÁDEJE spojilo sily s ROTARY klubom v Banskej Bystrici, prostredníctvom ktorého získalo medzinárodný grant na podporu ťažko chorých detí.

Grant rotariánov pre najmenších pacientov

Prostriedky z grantu budú použité na nákup dôležitých medicínskych prístrojov používaných pri liečbe ťažko chorých detských pacientov, ktorí sú v starostlivosti Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici (DFNsP BB) a Svetielka nádeje.

V Banskej Bystrici funguje detská onkológia s najdlhšou tradíciou na Slovensku. Je jednou z troch kliník pôsobiacich u nás. Sídli v DFNsP BB, ktorá poskytuje detským pacientom liečbu v širokom zábere medicínskych špecializácií.

„Už 18 rokov sa SVETIELKO NÁDEJE snaží pomáhať onkologicky chorým deťom a ich rodinám. Za ten čas sme pomohli už viac ako 650 detským pacientom a ich rodinám. Sme veľmi radi, že vďaka tomuto grantu budeme môcť kvalitnejším spôsobom zabezpečovať našu prepravnú službu za dodržania tých najprísnejších opatrení pre pacientov so zníženou imunitou,“

povedal MUDr. Pavel Bician, predseda OZ SVETIELKO NÁDEJE a zástupca prednostu Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU DFNsP BB.

Okrem Svetielka nádeje sa budú prístroje používať aj na niektorých iných oddeleniach DFNsP BB.

„Výsledkom grantu je fakt, že môžeme obnoviť niektoré pracoviská najmodernejšou technikou. Medicína ide každým rokom dopredu a aj vďaka takýmto projektom môžeme s hrdosťou povedať, že detskí pacienti dostávajú v Banskej Bystrici starostlivosť na európskej úrovni,“

doplnil Juraj Gallo, generálny riaditeľ DFNsP Banská Bystrica.

Nemohli by sme účinne pomáhať bez silných partnerov, ktorí majú porozumenie pre našu prácu. Vždy sme radi, keď takých nájdeme a môžeme s nimi veľmi otvorene a priamo rozvíjať formu pomoci. Tak je tomu aj v tomto prípade,“

hovorí Igor Obšajsník, riaditeľ OZ SVETIELKO NÁDEJE.

Grantové prostriedky venovali na uvedený účel Rotary kluby z Francúzska a zo Slovenska, podporené celosvetovou Nadáciou Rotary. Z hľadiska Rotary International ide o výnimočný, tzv. Globálny grant, ktorý je charakterizovaný tým, že sa na ňom podieľajú viaceré Rotary kluby aspoň z dvoch krajín. V tomto prípade spojili sily dokonca dva Rotary kluby z Francúzska so Slovenskom.

„V 21-ročnej histórii nášho česko-slovenského dištriktu ide iba o tretí globálny grant. Jeden bol v minulosti realizovaný v Afrike a jeden na Ukrajine, pričom toto je prvýkrát, kedy pomoc smeruje  v prospech zdravotníckeho zariadenia na Slovensku,“

konštatuje MUDr. Ivan Belan, ktorý bol zakladajúcim prezidentom Rotary clubu Banská Bystrica v roku 1992 a prvým slovenským guvernérom česko-slovenského Rotary dištriktu v rokoch 2000-2001.

MUDr. Belan súčasne ako lekár dlhodobo pôsobil v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici, ktorú Rotary klub Banská Bystrica už v minulosti podporoval.

„Celková hodnota Globálneho grantu je 103 265 USD, t. j. viac než 88 tisíc eur, podľa aktuálneho kurzu. Na spolufinancovaní sa podieľa šesťRotary klubov zo Slovenska: RC Zvolen, Banská Bystrica, Martin, Žilina, Košice Classic a Bratislava. Okrem toho dva Rotary kluby z Francúzska – Boulogne-sur-mer a ValenceDrôme – Porte duSoleil,“ 

upresňuje Pavel Fiľo, súčasný prezident Rotaryclubu Banská Bystrica, riaditeľ Strednej odbornej školy Pod Bánošom v Banskej Bystrici.

„Úlohou RC Banská Bystrica je organizovať finančný manažment grantu, t. j. sústrediť finančné prostriedky a zabezpečiť ich použitie v súlade s pravidlami Nadácie Rotary a so spracovaným rozpočtom, ktorý bol schválený ústredím Nadácie Rotary.“

dodáva Július Tomka, bývalý prezident RC Banská Bystrica (2001-2002) a bývalý guvernér Rotary dištriktu. V súčasnom grantovom projekte je koordinátorom za domáci Rotary club Banská Bystrica.

Miestnym iniciátorom grantového projektu je Lucien Caoduro, francúzsky podnikateľ žijúci na Slovensku. Zároveň je kontaktnou osobou medzi Rotary klubmi Zvolen, Banská Bystrica a francúzskymi Rotary klubmi. Jeho najvýznamnejším osobným partnerom je doktor Jean-Pierre Gabert, medzinárodne uznávaný pediater, ktorý inicioval viaceré podobné projekty nielen v zahraničí, ale už aj na Slovensku.

„Sumu, ku ktorej prispejú Rotary kluby, zdvojnásobia príslušné Rotary dištrikty a takto získaná čiastka sa ďalej zdvojnásobí z prostriedkov Svetového fondu Nadácie Rotary, ktorá je celosvetovou organizáciou,“

pripomína Lucien Caoduro.

Zoznam prístrojov zakúpených z grantu

Capnostream – prenosný monitor dychu

Digitálna štrbinová lampa

Adaptovaná medicínska mobilná jednotka

Oxygenerátor

Medicínsky inhalátor

Transportná posteľ

Pulzný oximeter so softwérom

Resuscitačný vozík

Kočík pre deti do 3 rokov v hospicovej starostlivosti

Kyslíkový generátor

Celková suma grantu: 88 300 EUR

SVETIELKO NÁDEJE

Je občianske združenie zamerané na zlepšovanie života detí a mladistvýchs onkologickým alebo iným vážnym ochorením a ich rodín. Okrem toho vplýva na verejnosť, aby ostatní ľudia dokázali citlivo vnímať situáciu týchto detí a rodín a vytvárali pre nich prostredie porozumenia, prijatia a pomoci.

Svetielko nádeje napĺňa svoje poslanie najmä v súčinnosti s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou v Banskej Bystrici a špeciálne s jej detským onkologickým oddelením. Svoje služby poskytuje deťom a rodinám najmä zo spádovej oblasti nemocnice, teda z Banskobystrického a Žilinského kraja. Viac na www.svetielkonadeje.sk.

ROTARY CLUB Banská Bystrica

Je súčasťou Rotary International, celosvetového spoločenstva vedúcich osobností rôznych profesií, ktorí poskytujú humanitné služby a pomoc, podporujú a príkladne dodržiavajú vysoké etické zásady vo všetkých oblastiach života a napomáhajú šíreniu dobrej vôle a vzájomného porozumenia a mieru vo svete.

Ide o najstaršiu tzv. „službovú“ medzinárodnú organizáciu, ktorá vznikla v r. 1905. Vo svete dnes pôsobí vyše 35 000 Rotary klubov, ktoré majú viac ako 1,2 milióna členov. Hlavnými oblasťami, na ktoré sa pôsobenie Rotary zameriava, sú podpora mieru, boj proti chorobám, prístup k čistej vode, ochrana matiek a detí, podpora vzdelávania, rast lokálnej ekonomiky a starostlivosť o životné prostredie.

Zdroj: Monika Pastuchová, Foto: redakčné