V Banskej Bystrici pribudol v rámci projektu mesta a UMB hlasovací koš „špakovník“

SPRÁVY
3 /

Znečisťovanie verejných priestranstiev patrí medzi najčastejšie problémy, s ktorými bojujú mnohé slovenské mestá. Výnimkou nie je ani Banská Bystrica, ktorá v spolupráci s Ekonomickou fakultou UMB začala uskutočňovať projekt APVV „Behaviorálne intervencie v miestnej samospráve: zvyšovanie účinnosti miestnych verejných politík“.

Tento projekt sa zameriava na postrčenie jednotlivcov k zmene ich správania poukázaním na konkrétne nedostatky. Už pred mesiacom zástupcovia mesta a univerzity vyznačili v lokalite Námestia slobody na úseku dlhom cca 1 000 m2 zmývateľným sprejom až 4 512 žuvačiek.

Cieľom je minimalizovať takýto druh odpadu a poukázať na to, že žuvačky patria do koša, nie na zem. Vďaka takejto aktivite si okoloidúci uvedomia, že neodhodením žuvačky do koša znečisťujú svoje okolie a znižujú jeho estetickú funkciu.

„Ide o nenáročné, relatívne lacné opatrenia, ktoré sú ľahko uskutočniteľné, sú založené na kreativite, a zároveň ovplyvňujú konanie ľudí želaným spôsobom. Zmena nemá prísť formou príkazov a zákazov, ale ako určitá psychologická motivácia,“

hovorí  Katarína Vitálišová z Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela.

Minulý týždeň  bol na Tajovského ulici neďaleko zastávky MHD umiestnený hlasovací kôš „špakovník“ s otázkou: „Kto je lepší? Zvolen alebo Banská Bystrica?“  Vhodením žuvačky či ohorku z cigarety ľudia nielenže vyhodia odpad tam, kde patrí, ale budú môcť zahlasovať a rozhodnúť o odpovedi na položenú otázku.

Kôš umiestnili  práve v tejto lokalite preto, lebo sa tu pravidelne nachádza veľké množstvo odhodených ohorkov a plechoviek od nápojov aj napriek tomu, že na zastávke MHD je trvalo umiestnený smetný kôš.  Za mesiac, keď sa zastávka čistila,  na nej narátali okolo 350 kusov voľne odhodených ohorkov z cigariet.

„Veríme, že vďaka týmto aktivitám si ľudia uvedomia, že hoci ide „len“ o žuvačku či ohorok, je to odpad, ktorý patrí do koša a nie na zem,“

hodnotí tento počin primátor Ján Nosko.

Behaviorálne postrčenia týkajúce sa správania ľudí v rámci spomínaného projektu sa zameriavajú na skvalitnenie života obyvateľov mesta, a tiež na zvýšenie účinnosti miestnej politiky v ekonomickej oblasti a oblasti nakladania s odpadom.

Navrhnuté riešenia budú financované z prostriedkov APVV poskytnutých Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Po realizácii budú tieto aktivity vyhodnotené a o ich úspešnosti a prínose vás budeme informovať.

Zdroj: mesto BB a (tom), Foto: ilustračné