Uvedenie knihy do života: Hnedouhoľné baníctvo v okolí Veľkého Krtíša

KULTÚRA
0 /

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici sa opäť môže pochváliť vydaním zaujímavej a rozsiahlej monografie, ktorá takmer na 550 stranách komplexne spracúva geografiu a históriu hnedouhoľného banského regiónu v okolí Veľkého Krtíša v Juhoslovenskej hnedouhoľnej panve z pohľadu ťažby hnedého uhlia a jeho vplyvov na krajinu.

Monografia

Podrobne chronologicky a presne priestorovo popisuje dejiny ťažby hnedého uhlia na jednotlivých lokalitách podľa katastrálnych území sídel. Detailne popisuje historické baníctvo vo Veľkom Krtíši, ktoré prosperovalo vďaka A. K. Meššovi do začiatku 20. storočia. Súborne  spracúva históriu centralizovaného závodu (od Modrokamenských baní – po Baňu Dolina) až do definitívneho ukončenia ťažby v roku 2015.

Prináša nielen všeobecné dejiny ťažby uhlia v kontexte vývoja sídla a okresu Veľký Krtíš, ale venuje sa aj histórii výstavby povrchových zariadení a infraštruktúry, podzemia, vývoju techniky ťažby a nadväzujúcich hospodársko-spoločenských činností.

Zaoberá sa konkrétnymi ľuďmi, ktorí formovali históriu baníctva, sídel, spoločnosti, kultúrnych tradícií, ale aj okolitú krajinu. V historickej časti prináša rozsiahle textovo-obrazové materiály, ktoré sú prvýkrát prezentované verejnosti a vysvetľujú resp. odstraňujú doposiaľ zaužívané historické nepresnosti.

„Cieľom monografie je zachovať hmotné a nehmotné kultúrne a krajinárske montánne dedičstvo, respektíve jeho relikty aj pre nasledujúce generácie, ktoré sa v súčasnosti v regióne Veľkého Krtíša veľmi rýchlo vytráca,“

uvádzajú autori monografie.

Monografia, ktorej uvedenie do života bude dňa  12. augusta  2021 vo Veľkom Krtíši,  sa môže pochváliť niekoľkými prvenstvami. Vďaka podrobnej analýze a komplexnému spracovaniu dát autormi sú odstránené niektoré nepresnosti a historické omyly.

Prvenstvá

Prvýkrát sú v katastrálnych územiach jednotlivých sídel presne lokalizované historické banské oblasti, čo je vizualizované aj na priložených mapách, t. j. história ťažby uhlia je prvýkrát spracovaná podľa jednotlivých ťažobných lokalít a nie podľa katastrálnych území jednotlivých obcí, čím sa odstránili mnohé nepresnosti a historické omyly.

Prvýkrát sú komplexne spísané dejiny ťažby hnedého uhlia v Medokýšnej doline v baniach Barbora a Eva vo Veľkom Krtíši, ako prvých skutočných baní fungujúcich v západnej časti Novohradu. Prvýkrát publikuje historické banské mapy (farebné, kolorované) a mnohé ďalšie historické dokumenty z predmetnej oblasti vydané do pol. 20. storočia, ktoré sú uložené v Slovenskom banskom archíve v Banskej Štiavnici.

Zároveň komplexne hodnotí negatívne a pozitívne vplyvy na krajinu v regióne Veľkého Krtíša vplyvom ťažby hnedého uhlia v danom regióne (na reliéf, vodstvo, vegetáciu) a prináša komplexnú podrobnú analýzu vplyvov baníctva na región Veľkého Krtíša (sídla, komunikácie, priemysel, služby).

V monografii autori podrobne opisujú a vizualizujú vznik a vývoj mesta Veľký Krtíš ako novovzniknutého sídla v danom regióne.

Autorský kolektív

Pozostával z troch uznávaných odborníkov na históriu, montanistiku, geografiu, historickú geografiu a na krajinu, ktorý pracoval na pôde Fakulty prírodných vied UMB v Banskej Bystrici. Najdlhšie pracujúcim členom kolektívu na danej téme je hlavný autor a zostavovateľ monografie, etablovaný slovenský geograf, historický geograf a montanista doc. PaedDr. Pavel Hronček, PhD., ktorý sa výskumom hnedouhoľného baníctva z pohľadu histórie, historickej-geografie, geografie, montánnej krajiny a environmentálnych dejín venoval v niekoľkých etapách viac ako 20 rokov.

Pavel Hronček

Pavel Hronček

Od roku 2009 do roku 2013 spolupracoval na montánne zameranom výskume predmetného regiónu s popredným slovenským banským historikom a montanistom doc. Ivanom Herčkom, CSc. (†25. 12. 2017). Počas poslednej etapy, od roku 2017, sa vytvoril výskumný kolektív spolu so skúsenou geografkou PaedDr. Bohuslavou Gregorovou, PhD., vedúcou Katedry geografie a geológie FPV UMB.

V poslednej etape výskumov a spracovania monografie doc. P. Hronček spolu s  Dr. Gregorovou fundamentálne prepracovali a rozšírili celý koncept monografie a výsledkom ich systematickej, dlhoročnej a komplexnej vedeckej práce je tento rozsiahly monografický elaborát.

Bohuslava Gregorová z Fakulty prírodných vied UMB

Bohuslava Gregorová z Fakulty prírodných vied UMB

Uvádzanie do života

Termín: 12. august 2021

Miesto: Veľký Krtíš, 17:00 spoločenská miestnosť Gymnázium A. H. Škultétyho

Moderuje: PaedDr. Slavomíra Očenášová, PhD., Univerzita Mateja Bela

Uvádzať do života budú: Doc. RNDr. Jarmila Kmeťová, PhD. – dekanka Fakulty prírodných vied UMB v B. Bystrici a Ing. Ján Znak – Banícky cech Dolina V. Krtíš.

Sestava 1

Zdroj: Dana Straková , Foto: UMB a ilustračné