Ústavný súd pozastavil účinnosť aj druhej Mikasovej vyhlášky v časti, ktorou upravil tú prvú

SPRÁVY
27 /

Najnovšia správa z Košíc hovorí, že Ústavný súd SR pozastavil účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach. Tridsiatka opozičných poslancov za Smer a Hlas, ktorá sa podpísala pod obidva podnety na ÚS SR (v prvom prípade ich bolo 32), dosiahla ďalšie zadosťučinenie.

Ústavný súd bude rozhodovať o Mikasovej vyhláške a dvoch pozastaveniach jej účinnosti ako celku

Plénum ÚS SR rozhodlo o pozastavení účinnosti časti novej vyhlášky ÚVZ SR v utorok na neverejnom zasadnutí. Prvú vyhlášku zverejnenú  2. júla  s doplnením 9. júla 2021 vzápätí napadli opoziční  poslanci  a ich návrh prijal súd na ďalšie konanie v celom rozsahu. 30 opozičných poslancov napadlo aj druhú vyhlášku zo 16. júla a boli úspešní v upravovanej časti tej pôvodnej vyhlášky.

Ján Mikas

Ján Mikas

„Pozastavuje účinnosť paragrafu 9 vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky, uverejnenej 16. júla 2021,“

uvádza sa v tlačovej správe ÚS SR. Návrhu na pozastavenie účinnosti vo zvyšnom rozsahu súd nevyhovuje. 

„Zatiaľ nemáme k dispozícii znenie uznesenia Ústavného sudu SR. Potrebujeme sa s ním oboznámiť a situáciou sa budeme zaoberať. Do účinnosti predmetného uznesenia platí súčasný režim na hraniciach,“ 

reagovala pre TASR hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Povinná 14 – dňová karanténa pri návrate zo zahraničia pre dovolenkárov, ktorí sú očkovaní len prvou dávkou vakcíny, je tak opäť v hre do absolvovania negatívneho PCR testu, čo musia rovnako podstúpiť aj nezaočkovaní.

Konkrétne ide o § 9 vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva č. 231/2021, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky, uverejnenej 16. júla.

Paragraf s pozastavenou účinnosťou obsahoval prechodné ustanovenia o tom, že osoby „ktorým bola do 9. júla 2021 aplikovaná prvá dávka očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 a ktoré vstúpia na územie Slovenskej republiky najneskôr 2. augusta 2021 do 6:00 hod., sa skončí aj obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, pričom laboratórnu diagnostiku (test) na ochorenie COVID-19 je možné vykonať už v prvý deň izolácie“.

Ústavný súd pritom už 13. júla pozastavil skoršiu verziu vyhlášky č. 226/2021 z dôvodu, že umožňovala „voľný cezhraničný pohyb osobám, ktoré prakticky zaočkované nie sú, a to bez ich následnej izolácie a karantény, a túto možnosť podmieňuje len ich prvotnou a dosiaľ fakticky neúčinnou vakcináciou“.

Zľava Vladimír Lengvarský, Igor Matovič a Eduard Heger

Zľava Vladimír Lengvarský, Igor Matovič a Eduard Heger

Okrem toho vtedy dodal, že takáto skutočnosť pôsobí z hľadiska ochrany života a zdravia kontroverzne, pretože oslobodzuje spod povinnosti karantény osoby, ktoré ešte nemajú vyvinutú imunitu.

Z napadnutého Mikasovho právneho predpisu, ktorý inak nemusí obsahovať odôvodnenie, nevyplýva, čo bolo dôvodom zavedenia odlišného prístupu k jednotlivým skupinám osôb.  Podľa  uznesenia Ústavného súdu SR k pozastaveniu vyhlášky ÚVZ SR o režime na hraniciach, ktoré v utorok zverejnili v zbierke zákonov,  Úradu verejného zdravotníctva SR nič nebráni, aby aj naďalej vyhláškami reagoval na zmeny pandemickej situácie v závislosti na stav poznania okolností, ktoré aj potenciálne vplývajú na šírenie vírusu. K týmto zásahom však musí pristupovať tak, aby bol zrejmý nielen ich obsah, ale aj účel.

Rozhodnutie Ústavného súdu nadobúda účinnosť zverejnením v Zbierke zákonov, ktoré má na starosti Úrad vlády. Po prvom pozastavení účinnosti Mikasovej vyhlášky bolo rozhodnutie Ústavného súdu zverejnené v Zbierke zákonov až potom, čo stihol ÚVZ SR vydať novú upravenú vyhlášku.

Prezidentka podpísala kontroverznú novelu zákona, ktorá zvýhodňuje zaočkovaných

Podľa tejto novely odmietnutej celou opozíciou i občanmi protestujúcimi pred parlamentom, sa ľudia delia na zaočkovaných a neočkovaných, hoci z vedeckého aj medicínskeho hľadiska môžu koronavírus šíriť všetci a aj sa ním v tej či onej forme infikovať, pričom podľa práva sú si všetci ľudia rovní (obzvlášť keď očkovanie je dobrovoľné).

Úrad verejného zdravotníctva SR pri tvorbe protipandemických opatrení bude prihliadať na digitálny COVID preukaz.  Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.

Novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú prijali koaliční poslanci v nedeľu, už v pondelok večer podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Je zvláštne, že pri referende o predčasných voľbách, ktoré požadovala petícia takmer 600 tisíc občanov, sa prezidentka obrátila na Ústavný súd SR, ale pri kontroverznom „očkovacom“ zákone tak neurobila a prakticky na druhý deň po schválení v NR SR ho spečatila svojím podpisom.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová

Novela umožňuje ÚVZ alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva pri ohrození verejného zdravia nariadiť dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzok a na hromadné podujatia potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu.

Ďalej sa v novele zákona  hovorí o zavedení možnosti zohľadňovať očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pri prijímaní protipandemických opatrení ÚVZ SR. Po preukázaní sa COVID preukazom budú môcť jeho držitelia naplno využívať služby prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení obmedzené.

Parlament o tejto právnej norme rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Začne platiť odo dňa vyhlásenia v Zbierke zákonov. Podľa opozičných poslancov aj tento „očkovací“ zákon skončí na ÚS SR.

Zdroj: (tom) a TASR , Foto: ilustračné