Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Banská Bystrica pomáha utečencom začleniť sa do spoločnosti

SPRÁVY
0 /

Vojnový konflikt na Ukrajine pretrváva už šiesty týždeň. Za uvedené obdobie do našej krajiny prišli tisíce našich najbližších východných susedov – Ukrajincov. Pre mnohých z nich bolo Slovensko útočisko len na veľmi krátku dobu, kým sa im nepodarilo dostať do iného štátu, prevažne za svojimi blízkymi.

Tí, ktorí sa rozhodli zostať na Slovensku, sa postupne začleňujú do života miest a obcí, ktorých sa, po odchode z domoviny, stávajú súčasťou. Noví obyvatelia pribudli aj v našom Banskobystrickom okrese.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo systém pomoci vo všetkých sférach svojej pôsobnosti,  pre tých, ktorí nachádzajú svoje útočisko pred vojnovým konfliktom na Slovensku. Ukrajinskí občania, ktorí na Slovensku požiadali o poskytnutie dočasného útočiska, resp. im bol udelený tolerovaný pobyt s označením „Odídenec“, môžu získať zamestnanie a požiadať o dávku v hmotnej núdzi.

„Poradenstvo týkajúce sa riešenia sociálnej situácie cudzincov z Ukrajiny, podmienok ich zamestnania, ako aj poskytovania finančnej podpory, poskytujú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré zároveň zamestnanie sprostredkúvajú a príslušné dávky vyplácajú,“

hovorí riaditeľ ÚPSVaR Banská Bystrica Tomáš Gbúr.

Tomáš Gbúr

Tomáš Gbúr

Štátni občania Ukrajiny s preukazom žiadateľa o poskytnutie dočasného útočiska alebo dokladom o tolerovanom pobyte s označením „Odídenec“ spĺňajú podmienku nároku na pomoc v hmotnej núdzi, patrí im základná dávka aj príspevky v rovnakom rozsahu a za rovnakých podmienok ako u občanov Slovenskej republiky, okrem aktivačného príspevku a príspevku na bývanie.

Dieťaťu utečenca, azylanta, ktoré sa zúčastňuje výchovno-vzdelávacieho procesu v materskej alebo základnej škole, odoberie stravu a patrí do niektorej z oprávnených skupín detí, je možné poskytnúť aj dotáciu na stravu. Rodičia s dieťaťom do troch rokov veku alebo šiestich rokov veku, ak je dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, môžu požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa.

Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Banská Bystrica ku dňu 4. apríla 2022 sa na možnosť požiadať o dávku v hmotnej núdzi a možnosť zamestnať sa informovalo 366 občanov Ukrajiny s 285 deťmi vo veku do 25 rokov.

K danému dňu sa v banskobystrickom okrese zamestnalo 64 Ukrajincov so štatútom „Odídenec“, a to prevažne v strojárskej a drevárskej výrobe, tiež v oblasti služieb – pomocné práce v kuchyni.

Pokiaľ sa jedná o dávku v hmotnej núdzi, ku dňu 31. 3. 2022 bolo úradom prijatých 353 žiadostí o jej vyplácanie, na ktorých je posudzovaných 675 osôb. Žiadateľom bude prvá dávka vyplatená v mesiaci apríl 2022.

Nezriedkavými sa stávajú situácie, kedy sa maloleté deti na Slovensku ocitajú bez svojich zákonných zástupcov, rodičov, s inými príbuznými, prípadne blízkymi osobami, ktorých rodičia poverili starostlivosťou o ich maloleté deti na Slovensku. V daných prípadoch sociálne poradenstvo o možnosti riešenia situácie detí podáva oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktoré je nápomocné pri spisovaní príslušných návrhov na súd, ako aj ďalších potrebných úkonov v záujme maloletých detí.

Maloletým deťom sú tak súdom ustanovovaní opatrovníci s vymedzeným rozsahom práv a povinností vo vzťahu k maloletému dieťaťu, opatrovníci maloleté deti zastupujú pri riešení pobytu detí v Slovenskej republike, zdravotnej starostlivosti, v oblasti výchovy a vzdelávania, pred orgánmi a inštitúciami v Slovenskej republike. Maloleté dieťa tiež môže byť zverené do dočasnej starostlivosti príbuznému alebo blízkej osobe.

Súdom určenému opatrovníkovi prináleží na dieťa, ktorému vykonáva opatrovníka, dávka v hmotnej núdzi. V prípade zverenia dieťaťa do dočasnej starostlivosti inej osoby ako rodiča prináleží jednorazová dávka a opakované mesačné dávky dieťaťu, prípadne náhradnému rodičovi (ak náhradným rodičom nie je príbuzný v priamom rade, t. zn. starý rodič, prastarý rodič).

Osobitnou skupinou detí sú deti, ktoré sa na Slovensku ocitli bez sprievodu akejkoľvek plnoletej osoby, ktorej by mohli byť zverené do starostlivosti, tzv. maloletí bez sprievodu. Situáciu takýchto detí úrad  rieši bezodkladným podaním návrhu na ich dočasné zverenie do centra pre deti a rodiny a po súdnom rozhodnutí  ich umiestnením v určenom centre pre deti a rodiny.

Ku dňu 4. apríla 2022 úrad poskytol pomoc pri riešení situácie 25 maloletých detí bez rodičov. Všetky dôležité informácie týkajúce sa pomoci ukrajinským utečencom je možné nájsť na www.upsvr.gov.sk.

Zdroj: Mgr. Zdenka Čubová, Mgr. Zuzana Bartkovičová, Mgr. Ľubica Danišová, Foto: ilustračné