Už dvanásty ročník známeho banskobystrického kultúrneho podujatia Univerzitná noc literatúry sa uskutoční v utorok 8. apríla 2025 od 17:00 hod. v priestoroch Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela na Ružovej ulici.
Prvé čítanie sa začína o 17:00 hod, ale príďte o pár minút skôr, aby ste si prevzali literárny pas s mapkou a presunuli sa na svoje prvé stanovište. Číta sa 15 minút, po ktorých vždy nasleduje 15-minútová prestávka na presun na ďalšie stanovište. Pripravený bude tiež detský kútik, predajný stánok Artfora a tombola pre tých, ktorí absolvujú všetky čítania. UNL 2025 môžete sledovať aj na FB a IG Univerzitná noc literatúry.
Predstavme si čítajúcich a čítané knihy
Výber osobností patrí k najdiskutovanejšej téme pri organizácii každého ročníka. Najskôr niečo „z kuchyne“ ich výberu. Ako pri knihách, aj pri osobnostiach je to ťažká úloha, pretože – a to našťastie – potenciálnych adeptov a adeptiek je vždy viac a často oveľa viac ako sedem.
Organizátori sa snažia o rezonanciu s ideou, o rodovú vyváženosť, áno, sledujú aj hlasový fond, pretože prečítať sedemkrát pätnásťminútovú ukážku je oveľa náročnejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Keďže UNL je podujatie síce banskobystrické, ale univerzitné, organizátori sa usilujú aj o väzbu s Univerzitou Mateja Bela.

Pedagogická fakulta UMB na Ružovej ulici
A teda koho hlasy budete počuť už 8. apríla od 17:00? Budú – herecké, aktivistické, angažované, treťosektorové – najmä však kultúrne a odvážne.
Jana Oľhová
Patrí medzi najvýraznejšie filmové a divadelné herečky svojej generácie. Vyštudovala herectvo na VŠMU v Bratislave a po skončení školy pôsobila v Radošinskom naivnom divadle. Neskôr prijala angažmán v divadle J. G. Tajovského vo Zvolene. Je členkou Slovenského národného divadla i Slovenského komorného divadla v Martine a na divadelných doskách ste ju mohli vidieť aj v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava.
Často hosťovala aj v Mestskom divadle Žilina a v Divadle Aréna v Bratislave, no poznať ju môžete aj z televíznych obrazoviek. S Banskou Bystricou ju spája pedagogická činnosť – vyučuje na Akadémii umení a na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu. Má šesť detí, ktoré sa taktiež vydali na umeleckú dráhu.
Zuzana L. Majlingová
Je historička umenia, kurátorka výstav a zbierkového fondu Stredoslovenskej galérie. Pripravuje prezentácie súčasného umenia vrátane monografických publikácií a katalógov domácich umelcov a umelkýň. Je tiež autorkou zameranou na špecifické kultúrne a spoločenské fenomény.
Systematicky sa venuje aj mapovaniu, prezentácii a záchrane výtvarného umenia vo verejnom priestore mesta Banská Bystrica. Publikuje v odborných časopisoch. Za kurátorské projekty bola viackrát nominovaná a získala ocenenie Biela kocka, ktoré udeľuje Rada galérií Slovenska.
Juraj Smutný
Je herec, bábkoherec. V roku 2007 vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor bábkoherectvo. V rokoch 2008 až 2016 bol členom umeleckého súboru Bábkového divadla na Rázcestí, od roku 2018 je členom umeleckého súboru Divadla Jozefa Gregora Tajovského, pohostinne účinkuje v rôznych divadlách a divadelných zoskupeniach na Slovensku.
Okrem herectva a bábkoherectva sa venuje najmä rozhlasovej a dabingovej tvorbe a načítavaniu audiokníh. Je súčasťou kapely „Tomáš Pohorelec a G.F.P.“, kde sa venujú interpretovaniu autorských textov Tomáša Pohorelca.
Zuzana Janíčková
Je dlhoročná dobrovoľníčka, občianska aktivistka, umelkyňa a kultúrna manažérka, členka rady Občianskeho spoločenstva, Platformy pre demokraciu, iniciatívy Nie v našom meste. Študovala scénické a kostýmové výtvarníctvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a neskôr manažment kultúry na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.
Od februára 2022 koordinuje Centrum materiálnej pomoci pre zraniteľných v Banskobystrickom kraji. Ide nielen o utečencov a utečenkyne z Ukrajiny, ale aj o ľudí bez domova či ľudí žijúcich v generačnej chudobe. Pracovne pôsobí v občianskom združení Superar – s konceptom inovatívneho vzdelávania o hudbe, založenom na inklúzii, radosti a spolupráci. Vie, že sloboda nie je hra a človek musí bojovať proti tomu zlu, na ktoré práve stačí.
Erik Šatara
Je vysokoškolský učiteľ, špecializuje sa na oblasť sociálnej práce s osobami vyššieho veku a terénnu sociálnu prácu. V minulosti pôsobil na pozícii terénneho sociálneho pracovníka a sociálneho pracovníka v zariadení sociálnych služieb. Jeho odborné zameranie spočíva v otázkach starostlivosti o starších ľudí, a to ako v domácom, tak aj v inštitucionálnom prostredí.
Osobitnú pozornosť venuje téme aktivizácie osôb vyššieho veku s dôrazom na prácu so spomienkami, čo považuje za jednu z významných oblastí svojho pôsobenia. Voľný čas rád trávi v záhrade a dome na vidieku, kde popri práci odpočíva. Rád číta, obľubuje diela Hany Zelinovej, ako aj svetovú klasiku, predovšetkým Honoré de Balzaca.
Lucia Žiaková
Žena, manželka, pracujúca matka, a teda hrdinka, speváčka kapely Sto múch, a aby toho nebolo málo, tak ešte aj absolventka a t. č. opäť študentka PF UMB, konkrétne odboru psychológia. Celý pracovný život sa venuje psychologickej podpore detí a ich rodičov.
Začínala v detskom domove, pokračovala v Pedagogicko-psychologickej poradni (terajšie CPP) a cez ozajstnú „školu života“ v Návrate, o. z. nakoniec zakotvila v Polepšovni vzťahov, kde ako koučka sprevádza jednotlivcov, ktorí potrebujú pracovať na zlepšení vzťahu k sebe alebo k iným a poskytuje poradenstvo v oblasti výchovy. Spieva asi od narodenia, koncertuje od 4 rokov a Sto múch je jej druhý domov. Naozajstný domov má s manželom Martinom, ktorý je tiež muzikant, a dvomi úžasnými deťmi, ktoré na všeličo hrajú, spievajú a najnovšie aj rapujú.
K literatúre ju priviedli mama a starká, ktoré jej na striedačku čítali rozprávky, a odkedy sa naučila čítať, tak neprestala. Na nočnom stolíku má komín (niekedy aj 2 komíny) kníh, na ktoré sa chystá, keď bude mať čas. Občas aj niečo napíše, napríklad v roku 2023 v spoluautorstve s kamarátkou Líviou Halmkan knihu Láska žije offline o tom, ako sprevádzať deti v dobe ľahko dostupnej pornografie. Momentálne píše diplomovú prácu.
Mária Danadová
Je režisérka, performerka a je prizývaná k tvorbe aj ako dramaturgička a pohybová spolupráca. V týchto rôznych odvetviach získala viacero ocenení na medzinárodných festivaloch. Spolupracuje so zriaďovanými divadlami aj nezávislými zoskupeniami v SR a ČR, napr. Divadlo Štúdio tanca, DJGT Zvolen, Moravské divadlo Olomouc, Divadlo Pôtoň, Med a prach, Bratislavské bábkové divadlo, Bábkové divadlo Žilina a iné.
Od roku 2011 pôsobí ako redaktorka a režisérka literárno-dramatickej tvorby v STVR. Spolu s Monikou Kováčovou umelecky vedie a formuje nezávislé divadelné zoskupenie ODIVO, ktoré počas 10 rokov existencie hosťovalo na vyše 100 národných a medzinárodných festivaloch.
7 kníh
Výber kníh a ukážok z nich patrí asi k najťažším rozhodnutiam tímu. Ale to len preto, že každoročne vychádza veľa dobrej pôvodnej a prekladovej literatúry a rozhodnúť sa pre 7 z nich je často náročné. Organizátorov pri výbere zaujíma vydavateľstvo, dávajú do pozornosti produkciu menších alebo stredných vydavateľstiev s dušou a názorom.
Tiež by text mal súznieť s ideou ročníka, tento rok sa bude zamýšľať nad dôležitosťou slobody – pohybu, slova, myslenia, prečo potrebujeme tolerantnosť a pochopenie i odpustenie, prečo sa máme vrátiť k prírode a spomaliť, ale aj ako dôležité sú pre naše deti zdravé rodinné vzťahy. Samozrejme, vždy je jeden text explicitne určený pre detské čitateľstvo. A – prirodzene – už treba myslieť aj na sedmičku čítajúcich, aby ukážka „sadla“ aj osobe, ktorá ju bude pre vás čítať.
Vydavateľstvo Absynt – knihy pre 21. storočie!
Absynt vznikol z vášne pre kvalitnú literatúru a odvahu otvárať dôležité témy. Od svojho vzniku v roku 2009 vydáva knihy, ktoré zvedavým a odvážnym čitateľom a čitateľkám pomáhajú orientovať sa v dnešnom chaotickom svete. Ich príbehy a reportáže sú nielen pútavé, ale aj zrozumiteľné, s dôrazom na kvalitný dizajn, ktorý tvorí nezameniteľný vizuálny štýl.
Začali s edíciou Prekliati reportéri, ktorú spája unikátny dizajn Pavlíny Morháčovej. Postupne pridali edíciu 100 %, kde na obálkach nájdete linoryty Tomáša Klepocha a farebné fotografie. V roku 2018 spustili edíciu Skica pod značkou Kalligram, kde sa objavili populárne eseje.
Absynt postupne začal vydávať aj grafické romány a knihy slovenských autorov a autoriek. Obľúbené Dejiny sa na prvý pohľad tvária odborne, no majú pútavý, nezabudnuteľný štýl. A ako sa to celé začalo? V krakovských uliciach, kde sa stretli Poliak a Slovák spojení nadšením pre kvalitné knihy. A tak vznikol Absynt, ktorý dnes formuje literárnu scénu.
Vydavateľstvo E.J. Publishing – knihy s láskou a kvalitným dizajnom!
E.J. Publishing je malé vydavateľstvo, ktoré vzniklo v roku 2018 a špecializuje sa na literatúru pre deti a mládež. Postupne však do ich portfólia pribúdajú aj zaujímavé tituly pre dospelých. Knihy sú nielen obsahovo hodnotné, ale aj vizuálne krásne, pretože na každej jednej záleží. Pri výrobe sa vždy venujú každému detailu s láskou.
Používajú kvalitné materiály, papier z udržateľného hospodárstva a tlačia výhradne v Európe. Dbajú aj na kvalitné spracovanie, ktoré zaručí, že knihy vydržia mnoho rokov. Edičná ponuka je veľmi pestrá – vydávajú autorské aj prekladové knihy. Snažia sa prinášať zaujímavé tituly zo zahraničia a zároveň spolupracujú s najlepšími slovenskými autormi, ilustrátorkami, dizajnérmi a prekladateľkami. Vedia, že slovenská literatúra má svoje miesto vo svete.
Vydavateľstvo INAQUE – súčasná svetová literatúra a esejistika na dosah!
Vydavateľstvo INAQUE vzniklo v roku 2012 s cieľom prinášať kvalitné tituly zo súčasnej svetovej literatúry a esejistiky v slovenskom preklade. Každý rok spoločne s desiatkami prekladateľov najmä z angličtiny, nemčiny, francúzštiny, taliančiny a španielčiny vytvárajú edičný plán s približne dvadsiatkou nových alebo prehliadaných kníh, ktoré si zaslúžia pozornosť.
Súčasťou vydavateľstva je aj silná vizuálna identita, ktorú na začiatku vytvorila Lenka Rajčanová a dnes ju formuje španielske grafické štúdio Arriba! V INAQUE veria, že kvalitná literatúra z celého sveta má svoje miesto na Slovensku a každý titul, ktorý vydávajú, prinesie čitateľom a čitateľkám nový pohľad na svet.
Literárna bašta – malé vydavateľstvo s veľkými srdcami!
Literárna bašta je banskobystrické vydavateľstvo, ktoré pôsobí od roku 2018 a zameriava sa na vydávanie kníh, s ktorými si naozaj „padli do oka“. V ich edícii nájdete prekladovú aj pôvodnú literatúru, ktorú spája spoločný prvok – láska k literatúre. Pri výbere kníh sa zohľadňuje nielen estetická hodnota, ale aj ich tematický presah, preto tu nájdete aj queer literatúru, knihy o ľudských právach a duševnom zdraví.
Literárna bašta pracuje ako komunita – knihy vytvárajú so stálymi spolupracovníkmi a podporujú aj novú generáciu profesionálov. Stretávajú sa, diskutujú a načúvajú si. Od roku 2023 organizujú festival literárneho prekladu TRANZ, ktorý podporuje vzdelávanie a výmenu skúseností v oblasti prekladu literatúry. Vydavateľstvo Literárna bašta verí, že kvalitná a odvážna literatúra má svoju hodnotu a miesto na slovenskom trhu!
Zdroj: UMB Banská Bystrica , Foto: UNL a ilustračné