Tradičná posviacka dopravných prostriedkov bude v nedeľu 30. júla na parkovisku pri Kolibe u sv. Krištofa

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Svätý Krištof je patrónom cestovateľov, pútnikov  a v modernej dobe aj motoristov či cyklistov. Pri príležitosti sviatku tohto svätca sa na parkovisku pri Kolibe u sv. Krištofa, ktorá sa nachádza na hlavnom ťahu z Banskej Bystrice smerom na Donovaly, v nedeľu 30. júla 2023 od 15:00 hod. uskutoční tradičná posviacka dopravných prostriedkov.

Posviacka dopravných prostriedkov pri Kolibe u sv. Krištofa

Toto podujatie organizuje už po dvadsiaty raz Farnosť Uľanka v spolupráci s Kolibou u sv. Krištofa. Správca farnosti Pavol Lojan príde posvätiť autá, motorky či bicykle záujemcov.

V pozvánke na toto podujatie sa uvádza:

„Motoristi, pozor! Isto uznáte, že ochrany na cestách nikdy nie je dosť! Blíži sa sviatok sv. Krištofa, patróna motoristov. Pri tejto príležitosti Farský úrad Uľanka  v spolupráci s Kolibou U sv. Krištofa  pozývajú na 20. ročník posviacky dopravných prostriedkov. Požehnanie sa uskutoční v nedeľu 30. júla 2023  o 15:00 hod. na parkovisku pri Kolibe u sv. Krištofa (hlavný ťah Banská Bystrica – Donovaly E 77).“

Príďte si posvätiť svoje motorové vozidlo alebo bicykel, aby ste mali na cestách po celý rok šťastie.

Svätý Krištof

Často sa zobrazuje ako obor s palicou v ruke, na chrbte nesie dieťa Ježiša. Je patrón šoférov, cestujúcich, pútnikov, športovcov, chráni ich pred búrkou či epidémiou. Má sviatok 25. júla.

Sv. Krištof patrí medzi veľmi známych a populárnych svätých. Pred Druhým vatikánskym koncilom patril aj k tzv. Štrnástim pomocníkom v núdzi. O jeho živote a smrti nevieme však povedať nič určitého. Podľa legendy bol synom pohanského kráľa (v Kanaáne alebo v Arábii). Kráľova manželka bola však kresťankou. Vďaka jej modlitbám sa im narodil syn, ktorého pohanský kráľ nazval Offerus (Offro, Adokimus alebo Reprebus) a zasvätil ho pohanským bohom Apollovi a Machmetovi.

Svätý Krištof

Svätý Krištof

Offerus sa vyznačoval veľkou silou a obrovskou postavou. Keď dospel, chcel slúžiť len tomu najmocnejšiemu, koho stretne. Slúžil teda mocnému kráľovi a potom aj satanovi. No zistil, že aj satan sa trasie pred krížom. Hľadal teda ďalej a našiel istého pustovníka (Babylasa), ktorý mu povedal o Bohu a naučil ho základným pravdám viery.

Krištof sa dal pokrstiť. Ako svoju úlohu a Božiu vôľu pre seba považoval pomáhať ľuďom dostať sa na druhý breh prudkej rieky. Jeden deň sa stalo, že prišlo dieťa, ktoré chcelo ísť tiež na druhý breh. Krištof ho teda vzal na plecia a niesol. Dieťa však bolo každým krokom ťažšie a ťažšie. Krištofovi sa zdalo, akoby niesol celý svet na svojich ramenách.

Svätý Krištof v Kolibe

Svätý Krištof v Kolibe

Dieťa sa mu predstavilo ako Spasiteľ celého sveta a kázalo mu, aby zapichol svoju palicu do zeme na brehu rieky. Krištof tak urobil a do druhého dňa palica zapustila korene a vyrástla z nej nádherná palma. Veľa ľudí sa vďaka tomuto zázraku obrátilo. Tamojší kráľ sa na to nahneval, nechal Krištofa zavrieť do väzenia a neskôr ho dal sťať.

Potiaľto grécka legenda, ktorá vznikla azda v 6. storočí. V polovici 9. storočia sa už šírila aj na území Francúzska. Sv. Krištof však skutočne jestvoval, bol mučeníkom, ako dosvedčujú viacerí historici a svätci vo svojich dielach. Žil v Lýcii (dnešné Turecko). Zomrel zrejme za cisára Décia. Je patrónom mnohých chrámov a kláštorov.

Autor: (tom), Foto: ilustračné a archív