Titul EY Podnikateľ roka 2021 získali majitelia Banskobystrického pivovaru

SPRÁVY
0 /

Prestížne ocenenie EY Podnikateľ roka 2021 Slovenskej republiky si na slávnostnom ceremoniáli v utorok večer 8. marca v historickej budove Národnej rady prevzali Branislav Cvik a Ľubomír Vančo, zakladatelia spoločnosti Banskobystrický pivovar, a. s.

Ocenenie EY Podnikateľ roka 2021 putuje do Banskej Bystrice

Spomedzi 23 podnikateľských osobností porotu oslovil inšpiratívny príbeh znovuzrodenia tradičného pivovaru bez zahraničného kapitálu a najmä poctivá výroba kvalitného produktu, na ktorej stavajú aj napriek silnej konkurencii.

Po množstve ocenení za výnimočnosť produktu Banskobystrického pivovaru – piva Urpiner –  a to doma aj v zahraničí, boli za svoj výrazný prínos ocenení aj majitelia spoločnosti.

„Víťazstvo v súťaži EY Podnikateľ roka považujeme za ocenenie nášho dlhoročného snaženia sa o rozvoj slovenského potravinárstva. Je to pre nás veľká česť, ktorá nás zároveň zaväzuje v nastúpenej ceste pokračovať. Vnímame to ako úspech nielen nás osobne, ale celej slovenskej pivnej komunity,”

uviedli Branislav Cvik a Ľubomír Vančo, majitelia Banskobystrického pivovaru.

Zľava Branislav Cvik a Ľubomír Vančo

Zľava Branislav Cvik a Ľubomír Vančo

Zároveň zdôrazňujú, že napriek výrazným úspechom a prestížnym oceneniam, ktoré pivo Urpiner za svoju mimoriadnu kvalitu získalo doma aj v zahraničí, niektoré zahraničné reťazce, ktoré proklamujú, že ponúkajú najviac slovenských výrobkov, vytrvalo odmietajú zaradiť výnimočné slovenské pivo Urpiner do svojho sortimentu. A to aj napriek tomu, že o to žiadajú aj ich samotní zákazníci.

Príbeh poctivej výroby tradičného slovenského piva Urpiner bude hodnotiť aj medzinárodná porota na svetovom finále EY Podnikateľ roka v Monte Carle.

„Príbeh Banskobystrického pivovaru patrí medzi tie inšpiratívne. Branislav Cvik a Ľubomír Vančo dokázali postaviť na nohy firmu v problémoch, vybudovať v nej silný tím postavený na dôvere a láske k pivu. Vďaka tomu sa im podarilo znovuzrodiť Urpiner a obstáť v konkurencii na trhu, ktorý je dominovaný globálnymi hráčmi. Je to o to vzácnejšie, že na svojej ceste nepoľavili v kvalite a poctivosti výroby a prinášajú pivo také, aké by podľa nich malo byť. Pritom neustále hľadajú ten správny balans medzi tradíciou a inováciou, z hľadiska samotného produktu, aj vzťahu k zákazníkom a rozvoja remeselného piva ako takého, čo im pomohlo zvládnuť aj pre tento segment mimoriadne náročné pandemické roky,”

povedal Michal Meško, predseda poroty a držiteľ titulu EY Podnikateľ roka 2020.

Rozhodnutie poroty komentoval jej predseda slovami:

„S ambíciou výrazne posilniť aj export má Urpiner dobre našliapnuté prinášať hodnotu aj do sveta a ďalej kráčať svoju cestu, ktorá môže byť inšpiráciou pre ďalších domácich výrobcov a podnikateľov. Som rád, že porota sa tento rok rozhodla najviac vyzdvihnúť práve tento príbeh.”

Michal Meško

Michal Meško

Banskobystrický pivovar

Na pivovarnícku tradíciu v meste pod Urpínom, ktorá začala ešte v roku 1501, nadviazal novodobý pivovar postavený v Radvani – Kráľovej, ktorý bol uvedený do prevádzky 13. augusta 1971 ako Pivovar Urpín s kapacitou 350-tisíc hektolitrov piva ročne.

Pokračovateľom bohatej pivovarníckej tradície v meste je spoločnosť Banskobystrický pivovar, a.s. Nové vedenie spoločnosti zahájilo od 1. 5. 2007 celkovú obnovu pivovaru zahŕňajúcu reštrukturalizáciu jej technologického vybavenia a revitalizáciu obchodných a marketingových aktivít tak, aby vrátilo pivovaru jeho významné pozície, aké zastával v minulosti. Do celkovej obnovy a modernizácie technologického vybavenia pivovaru  investovalo nové vedenie viac ako 10 miliónov eur.

Pivovar tak po rokoch stagnácie konečne  nastúpil cestu konjunktúry a rozvoja. Banskobystrický pivovar je dobrým príkladom toho, že aj slovenská firma bez zahraničného kapitálu dokáže vyrábať vynikajúci produkt, investovať do technológií a v dnešnej neľahkej dobe podporovať zamestnanosť v stredoslovenskom regióne.

Spoločnosť Banskobystrický pivovar, a.s. je výrobcom výnimočného slovenského piva značky Urpiner, vyznačujúceho sa originálnou chuťou a vyrábaného podľa tradičných receptúr. Pri výrobe výnimočného piva URPINER sa používajú jedinečné suroviny, ktoré prešli starostlivým výberom pivovarníckych majstrov.

Sú to horská voda z okolitých banskobystrických vrchov, slovenský chmeľ najvyššej kvality a levický slad pestovaný na úrodných poliach južného Slovenska, ktorý bol v roku 2016 ako prvý a jediný vo svojej kategórii zaradený do registra chránených zemepisných označení EÚ.

Banskobystrický pivovar so značkou Urpiner kladie dôraz na vysokú kvalitu a originálnu nezameniteľnú chuť. Aj naďalej chce pokračovať v tradícii, ktorej kvality preveril čas a vytvárať príjemné chvíle všetkým konzumentom piva Urpiner.

Značka Urpiner je jednoducho zárukou kvality banskobystrického piva o čom svedčí aj množstvo medzinárodných ocenení získaných v degustačných súťažiach.

Zdroj: Kristína Jeleňová a (tom)    , Foto: Banskobystrický pivovar a ilustračné