V Tihányiovskom kaštieli o palmovom oleji a ničení dažďových pralesov

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Ak Vám nie je osud našej planéty ľahostajný a chceli by ste sa dozvedieť, viac ako prispieť aj svojím životným štýlom k záchrane Zeme, zapíšte si dátum 28. septembra 2017 do svojho kalendára.

Prednáška a komentovaná prehliadka v Tihányiovskom kaštieli 

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici na  tento štvrtok o 17:00 hod. pripravilo pre vás pútavú populárno – náučnú prednášku Richarda Ulianka – koordinátora zo slovenskej Koalície proti palmovému oleju o dôsledkoch nášho konzumného života na životné prostredie pod názvom PALMOVÝ OLEJ VS. DAŽĎOVÉ PRALESY.

Prednáška sa koná v Tihányiovskom kaštieli, Radvanská 27 (Stredoslovenské múzeum). Vstupné je 1,50 €. Aj Ty môžeš zmeniť svet! Príď a dozvieš sa viac.

Všetkých milovníkov prírody a zvierat SSM pozýva hodinu pred prednáškou (t. j. o 16:00 hod.) na komentovanú prehliadku výstavy ZOO – preťažená Noemova archa s jej autorom Csabom Tóthom.

Palmový olej

Vyznie to ako fráza, ale je to fakt. Pestovanie palmy olejovej likviduje tropické pralesy a prudko zvyšuje emisie skleníkových plynov. Prichádzame o pľúca Zeme.

Na prvý pohľad sa tematika pestovania palmy olejovej a konzumácia palmového oleja nás Slovákov netýka. Ak vám totiž ktokoľvek začne hovoriť o tom, že konzumáciou palmového oleja podporujete likvidáciu dažďových pralesov, najbližší prales si predstavíte tak ďaleko, že si jednoducho poviete, že sa vás to vôbec netýka. Opak je však pravda.

Už malé deti vedia, že likvidáciou vzácnych dažďových pralesov v Indonézii či Južnej Amerike sa naša planéta pomaly, ale iste pripravuje o to najvzácnejšie, čo máme a k životu nevyhnutne potrebujeme, o kyslík. Už menej vedia, že je to práve pestovaním palmy, z ktorej sa vyrába olej prítomný v nekonečnom rade potravín či kozmetických prípravkov.

Po európskych krajinách sa aktivity odporcov palmového oleja dostávajú aj k nám na Slovensko.

„Snažíme sa Slovákom vysvetliť, že hoci je palmový olej lacný, nie sme na tom tak zle, aby sme ho museli konzumovať a kupovať výrobky, ktoré ho obsahujú,“

hovorí Ing. Richard Ulianko zo slovenskej Koalície proti palmovému oleju. Ďalej pokračuje:

„Ako na to? Stačí začať bojkotovať výrobky, ktoré olej obsahujú. Výrobcovia už totiž povinne uvádzajú zloženie potravín na obaloch, takže si každý vie zistiť, či daný výrobok spomínaný olej obsahuje, alebo nie. Cieľom tohto snaženia je prinútiť výrobcov obmedziť používanie palmového oleja v potravinách a ostatných výrobkoch, krmivách či biopalivách.“

Sám sa k tejto tematike dostal Richard náhodou. Pred rokmi sa bol potápať v Indonézii v Nusa Penida a keď sa z tej istej oblasti pred časom vrátil kamarát, zostal v šoku. Panenská krajina a príroda, ktorú si pamätal a mal ju nafotenú, vyzerali úplne inak, boli zdevastované.

Zaujímal sa o to, čo sa stalo a dozvedel  sa o palmových plantážach, ktoré nahradili pôvodné dažďové pralesy. Azda netreba vysvetľovať, že ničenie pralesov vedie k zmenám klímy a ku globálnemu otepľovaniu. Viac sa dozviete na štvrtkovej prednáške.

Autor: (dem), Foto: ilust.