„Lesu zdar!“ zaznelo z úst študentov Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa v Mestských lesoch Banská Bystrica so sídlom v Dolnom Harmanci a lesníkov dňa 9. októbra pri otvorení programu „2. deň s lesníkom“, rovnomenného projektu lesnej pedagogiky určenej pre stredné školy.
Podujatie otvoril slávnostným trúbením na lesnom rohu Bc. Randa. Na úvod sa krátko prihovoril Ing. Doboš a študentom priblížil lokalitu Vodného žľabu Rakytovo a hospodárenie v Mestských lesoch Banská Bystrica, kde sa podujatie uskutočnilo.
Lesná pedagogička z Národného lesníckeho centra pripomenula študentom ciele projektu, ktoré by mohli nasmerovať ich profesijnú orientáciu, formovať postoje k lesnému hospodárstvu ako otvorenému, modernému a rozvíjajúcemu sa sektoru, ktorý funguje na princípoch trvalo udržateľného spôsobu hospodárenia.
Študenti sa po otvorení posilnili tradičnými drevorubačskými raňajkami, tak ako to bývalo kedysi zvykom pred začatím práce v lese. Program následne pokračoval v prostredí lesa na lokalite Vodný žľab Rakytovo. Tu študenti autenticky zažili a osvojili si zručnosti týkajúce sa lesníckych činností súvisiacich so starostlivosťou o les.
Po ceste k Vodnému žľabu Rakytovo si vyskúšali čistenie odrážok vody na lesnej ceste, aby sa zabránilo erózii a poškodeniu cesty vodou. Pod vedením pána Doboša uhadzovali haluzinu, aby vyčistili a pripravili pôdu pre vysadenie sadeníc stromčekov s pánom Randekom. Stromčeky, ktoré vysadili dostali aj vtipné mená. Študenti ich hodlajú po rokoch navštíviť a identifikovať.
Po ceste sa zastavili na Malej vodnej elektrárni Boboty. Priamo na Vodnom žľabe Rakytovo si vyskúšali niekoľkokrát plavenie dreva a našli sa aj odvážne a šikovné dievčatá, ktoré sa popasovali s touto výzvou. Na ceste späť si študenti vyrobili ražne na opekanie z lieskových vetiev. Po ukončení odbornej časti ich čakala opekačka pri ohni, kde si spolu s lesnou pedagogičkou priblížili pravidlá zakladania ohňa.
Po voňavom, vlastnoručne pripravenom obede niektorí ochutnali aj čaj z čerstvo nazberanej šalvie, ktorý im demonštratívne pripravila lesná pedagogička v kanvici Kelly Kettle, v ktorej za 10 minút zovrelo 1,6 l vody, pričom ako palivo použila pár suchých šišiek, trávy a listov.
Na záver spolu s konzultantkou a metodičkou PaedDr. Darinou Výbohovou, PhD. vyjadrili spätnú väzbu na zážitkový deň lesnej pedagogiky hravou technikou origami. Viac informácií je dostupných na www.lesnapedagogika.sk/portal/lesu-zdar/.
Projekt finančne podporilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Vojenské lesy a majetky SR, ŠP v spolupráci s Národným lesníckym centrom vo Zvolene za aktívnej organizačnej podpory spoločnosti Mestské lesy Banská Bystrica s.r.o.
Zdroj: Eva Vakulová , Foto: Národné lesnícke centrum