Stredoškoláci z Banskobystrického kraja si preberú významné medzinárodné ocenenie

SPRÁVY
0 /

Sedemnásťročná Sofia Novotná už vyše roka trávi čas s malým dievčatkom s vývojovou poruchou reči. Za pomoci vymyslených posunkov pomáha šesťročnej Mii zbaviť sa strachu z vody a učí ju plávať.

Ocenenie DofE pre našich študentov

Aj ona patrí do skupiny 50 študentov z Banskobystrického kraja, ktorí si v pondelok, 3. októbra preberú v Banskej Bystrici svoje významné medzinárodné ocenenie vojvodu z Edinburghu – skrátene DofE.

Mladý človek, ktorý chce cenu vojvodu z Edinburghu (DofE) získať, musí na sebe vytrvalo pracovať aspoň 6 mesiacov a prekonať štyri výzvy: Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.

Sofia, študentka Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene, nebola výnimkou. V rámci DofE sa venovala aj hre na klavíri a plávaniu s monoplutvou.

Sofia Novotná

Sofia Novotná

Záber po zábere vpred 

Sofia sa k takémuto výnimočnému dobrovoľníctvu dostala cez jej plavecký klub, v ktorom pôsobí už ôsmy rok. Tréneri na týždennej báze organizujú dobrovoľnícke tréningy, na ktorých sa chcela naučiť plávať aj šesťročná Mia.

Mia je veľmi roztomilé, čiperné a sympatické dievčatko, ktoré má však problém vyjadrovať sa a dorozumieva sa iba vlastnou posunkovou rečou. Preto si tréning s ňou vyžadoval individuálny prístup, ktorý však tréneri nevedeli poskytnúť z dôvodu naplnených kapacít. A tak o pomoc požiadali skúsenú plavkyňu, stredoškoláčku Sofiu.

Sofia s Miou

Sofia s Miou

„Vedela som, že ak chcem Mii reálne pomôcť, musíme si najprv vybudovať dôveru a priateľstvo,”

vysvetľuje stredoškoláčka Sofia Novotná.

Sofia sa s Miou rozprávala pomaly a pokojne, aby sa jej malá slečna nebála a pomaly jej začala veriť. Vytvorili si vlastnú posunkovú reč, ktorou si napríklad odpočítavali skoky do vody a dávali si rôzne povely.

Sofia Novotná vo vode

Sofia Novotná vo vode

„Spočiatku sme pomocou týchto vymyslených posunkov komunikovali len na krátku vzdialenosť. Neskôr sa naše kamarátstvo tak prehĺbilo, že sme sa mohli dohovoriť aj na diaľku cez celý bazén,”

hovorí Sofia.

(Celý príbeh úspešnej absolventky Sofie si môžete prečítať tu)

Sofia a Mia v bazéne

Sofia a Mia v bazéne

105 dní plných dobra v Banskobystrickom kraji

Nielen Sofia si uvedomuje dôležitosť a nevyhnutnosť dobrovoľníckej práce. Päťdesiat tohtoročných ocenených študentov z Banskobystrického kraja spolu venovalo pomoci vo svojom okolí vyše 842 hodín, čo je v preklade viac než 105 pracovných dní. Doučovali rovesníkov a pomáhali učiteľom, venovali sa seniorom, chorým i znevýhodneným, angažovali sa v rôznych neziskových organizáciách, zbierali odpadky a šírili dobro.

V dobrovoľnej pomoci svojej komunite vidí zmysel aj samotný Banskobystrický samosprávny kraj.

„Program DofE rozvíja sebadisciplínu a systematickosť, ktoré sú kľúčové pre dlhodobý sebarozvoj. Čo však osobne tiež veľmi oceňujem je aspekt dobrovoľníctva, ktoré mladí ľudia realizujú v rámci programu. Tým sa rozvíja silný pocit spolupatričnosti a znižuje individualizmus, ktorý častokrát vedie k sociálnemu odcudzeniu sa v rámci spoločnosti,”

približuje predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Ján Lunter

Ján Lunter

„Ocenenie DofE je dôkazom toho, že mladí ľudia vedia na sebe makať, nastaviť si ciele a vytrvalo a motivovane pracovať na ich naplnení. Sú to cenné charakterové vlastnosti, ktoré uznávajú top slovenskí zamestnávatelia,”

vysvetľuje riaditeľ DofE na Slovensku Miloš Ondrášik. Ocenenie uznáva vyše 20 zamestnávateľov a tiež pomáha pri získaní štipendií či pri prihlasovaní sa na vysoké školy doma aj v zahraničí.

Princ Edward, predseda Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu

Princ Edward, predseda Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu

Čo je program DofE v skratke

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý v roku 1956 založil princ Philip, vojvoda z Edinburghu, manžel britskej kráľovnej. Ročne ho realizuje vyše 1 milión mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 130tich krajinách sveta.

Na Slovensku funguje program DofE od roku 2015. V pilotnom ročníku bolo zapojených 12 škôl a 181 mladých ľudí, ktorí chceli na sebe pracovať. Po siedmich rokoch sa programu podarilo prekročiť magickú hranicu, keď dokopy ocenil vyše 5 500 študentov z vyše 210 škôl a organizácií po celom Slovensku. Na jeseň 2022 si svoje ocenenie DofE odnesie vyše 1 300 mladých z celého Slovenska.

Vojvoda z Edinburghu princ Philip s kráľovnou Alžbetou II.

Vojvoda z Edinburghu princ Philip s kráľovnou Alžbetou II.

„Program DofE rozvíja schopnosti a nadanie mladých ľudí a významne im pomáha v ich v ďalšom uplatnení. Práve takéto schopnosti si cenia aj zamestnávatelia na trhu práce. V DofE mladí ľudia získavajú odvahu prekonávať samých seba, zlepšovať sa, pracujú na svojom sebarozvoji a svojich charakterových vlastnostiach. Navyše, okrem rozvoja žiakov tento program rozvíja a zvyšuje kvalitu škôl v regióne a prispieva k rozvoju učiteľov. Preto sme hrdým regionálnym partnerom DofE,“

uzatvára župan Lunter.

Zoznam škôl a organizácií z BBSK, kde študujú ocenení študenti

Evanjelické gymnázium, Banská Bystrica

Gymnázium Andreja Sládkoviča, Banská Bystrica

Gymnázium Františka Švantnera, Nová Baňa

Gymnázium Ivana Kraska, Rimavská Sobota

Gymnázium Jána Chalupku, Brezno

Gymnázium Ľudovíta Štúra, Zvolen

Stredná športová škola, Banská Bystrica

Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica

Zdroj: Simona Lučkaničová, Foto: archív a ilustračné