Stavebné práce na obnove ZUŠ Jána Cikkera v Banskej Bystrici pomaly finišujú

SPRÁVY
0 /

Budova Základnej  umeleckej školy Jána Cikkera, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Vlani sa podarilo mestu obnoviť historickú fasádu, ktorá sa už rozpadávala a obnova budovy pokračuje aj tento rok. Objekt má novú strechu.

Nová strecha

Objem tohtoročnej investície do stavebných prác na budove ZUŠ-ky predstavuje objem cca 158 000 eur. Primátor Ján Nosko uvádza:

„Som rád, že po zimnej prestávke pokračujú stavebné práce na cestách, chodníkoch, ale aj iných exteriérových projektoch, vrátane obnovy strechy našej ZUŠ-ky,  Aktuálne sa zameriavame na dokončenie výmeny strechy, ktorá už bola v havarijnom stave. Starú strešnú krytinu nahradí nová falcovaná z titánzinku.“

Pôvodne sa plánovalo s lokálnou výmenou nevyhovujúcich prvkov konštrukcie kovu, avšak po demontáži pôvodnej strešnej krytiny a odkrytí krovu sa zistilo, že ten pôvodný je na viacerých miestach poškodený.

Preto sa výmena musela urobiť vo väčšom rozsahu. Aktuálne  dodávateľ dokončil kladenie novej strešnej krytiny. Zároveň sa pristupuje k realizácii nových omietok na atikách a montuje sa bleskozvod.

 „Teší ma, že napriek menším komplikáciám sa blížime do finále a už v priebehu niekoľkých týždňov bude mať Základná umelecká škola Jána Cikkera strechu, ale aj celkový vzhľad, aký si národná kultúrna pamiatka zaslúži. Verím, že po dohode s Krajským pamiatkovým úradom  v Banskej Bystrici sa budeme môcť pustiť v ďalšom období aj do výmeny okien na prednej fasáde, ktorá je viditeľná z cesty I/66 popri Hrone,“

dodáva Nosko.

Budova ZUŠ Jána Cikkera

Postavili ju v rokoch 1932 – 1933 podľa návrhu architekta Eduarda Bednárika v rámci rozvoja sídelnej štruktúry, ktorý bol v Banskej Bystrici po vzniku Československa výrazný. V tom čase postavili významné funkcionalistické budovy ako pobočka Národnej banky, Národný dom či sídlo Slovenskej energetiky.

Stavba umeleckej školy je konštruovaná ako železobetónový skelet. Výrazným materiálovým prvkom objektu je keramika, ktorá sa objavuje ako dekoratívny prvok v interiéroch aj exteriéroch.

Keramický obklad, ktorým je budova ZUŠ-ky špecifická, mal byť podľa pôvodného zámeru len očistený a ošetrený hydrofóbnym náterom. Počas opravy omietok sa však zistilo, že keramická výzdoba fasády okolo okien a na štítových stenách je značne poškodená a navyše bola v minulosti neodborne natretá nevhodným náterom. Miestami obklad úplne chýbal.

Počas obnovy fasády národnej kultúrnej pamiatky musela byť vrchná brizolitová omietka odstránená v celom rozsahu a v zmysle požiadaviek Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) nahradená novou špeciálnou omietkou, ktorá sa objednávali až z Nemecka.

Spolu s výmenou 57 okien v dvorovej časti sa preto náklady na obnovu fasády len v týchto dvoch položkách vyšplhali na 291 000 eur. Ambíciou mesta bolo vymeniť okná aj na fasáde školy,  avšak pamiatkári trvajú na riešení, ktoré je oproti bežnému trikrát drahšie. Dúfajme, že sa napokon podarí nájsť obojstranne schodné riešenie, aby obnova bola komplexná.

Autor: (tom), Foto: mesto BB a redakčné