Banskobystrická Štátna vedená knižnica (ŠVK) – Literárne a hudobné múzeum je štátna príspevková organizácia zriadená Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. V roku 2024 si pripomína 160. výročie narodenia slovenského rímskokatolíckeho kňaza, maliara a vynálezcu, priekopníka bezdrôtovej telekomunikácie Jozefa Murgaša, ktorý si svojimi patentmi získal uznanie celého sveta.
ŠVK 27. novembra 2024 o 16:00 hod. pripravila slávnostné ukončenie výstavy VIERA – VEDA – UMENIE: JOZEF MURGAŠ Z TAJOVA DO WILKES-BARRE.
Katalóg výtvarných diel Jozefa Murgaša
Počas slávnostného podujatia bude verejnosti predstavený nový katalóg výtvarných prác Jozefa Murgaša. ŠVK – Literárne a hudobné múzeum ho vydáva ako sprievodnú aktivitu k uvedenej výstave.
V katalógu sú prezentované figurálne kompozície, portréty, krajiny, žánrové výjavy a sakrálne obrazy, ktoré sa nachádzajú na Slovensku a v USA.
Digitálne záznamy diel sú doplnené základnými údajmi o názve, vročení, výtvarnej technike, rozmeroch a lokácii predmetov (ak sú známe). Zostavovateľmi sú Mgr. Sona Šváčová, PhD. a doc. Pavel Choma, akademický maliar, ktorí sú tiež autormi úvodných textov.
Takýto katalóg výtvarných diel Jozefa Murgaša vychádza prvý krát v histórii. Uvedená publikácia je vydaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Veľvyslanectva USA na Slovensku, v slovensko-anglickej verzii.
Graficky dizajn spracoval Pavel Choma, fotografiami prispeli Ján Arendarik, Ladislav Kaboš, Štefan Kocka, Igor Pinter. Preklad do angličtiny zabezpečil Mgr. Róbert Címer, sadzbu a tlačovú úpravu Linda K. Marček, tlač tlačiareň a grafické štúdio P+M, Turany.
Osobnosť Jozefa Murgaša
Jozef Murgaš (17. 2. 1864 Jabríková, dnes súčasť Tajova – 11. 5. 1929 Wilkes-Barre) patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenských dejín. Bol nositeľom mnohých talentov.
Svoj život zasvätil viere ako obetavý kňaz, nezmazateľnú stopu zanechal v oblasti svetových vynálezov v rádiotelegrafii, výrazné výsledky dosiahol v prírodných vedách, vo výtvarnom umení i verejnej činnosti.
Spájal ľudí prostredníctvom viery, vedy i umenia. Jozef Murgaš ako všestranný a vzdelaný človek videl rozvoj spoločnosti a jej života širokospektrálne a z nadhľadu. Svoj život a úsilie venoval pre blaho a rozvoj spoločnosti.
Dielo a život Jozefa Murgaša má pre spoločnosť vo viacerých oblastiach veľký prínos: historický – politický; umelecký – výtvarný; technický – komunikačný a cirkevný – sociálny.
Výstavný multižánrový projekt
Výstava Viera – Veda – Umenie: Jozef Murgaš z Tajova do Wilkes – Barre sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Veľvyslanectva USA na Slovensku.
Vernisáž výstavy sa uskutočnila 17. 9. 2024. Cieľom projektu bolo tematicky predstaviť dielo Jozefa Murgaša nielen vo svetle jeho mnohých talentov, ale i vzácnych osobnostných hodnôt. Slobodný duch, neúnavná, systematická práca, odhodlanie prekonávať prekážky v záujme dosiahnutia pozitívneho cieľa sú hodnoty, ktorými Jozef Murgaš inšpiruje súčasné i budúce generácie.
Kompozícia výstavy bola vo veľkej miere zameraná na zdôraznenie tejto významovej roviny. Osobitný blok je venovaný zachovaným pamiatkam na Jozefa Murgaša na Slovensku i v Spojených štátoch amerických a odkazu v nich obsiahnutom.
Výstavu tvoria predmety z fondov Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici – Literárneho a hudobného múzea, Biskupského úradu v Banskej Bystrici, Slovenskej národnej knižnice -Literárneho múzea, Slovenského národného múzea – Etnografického múzea v Martine, Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, Galérie umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch i z majetku súkromných vlastníkov.
Väčšina predmetov bola verejnosti sprístupnená prvýkrát: predovšetkým výtvarné diela, ale aj osobné predmety, archívne dokumenty, audiovizuálne nahrávky, a to v reálnej i digitálnej podobe. Výnimočný a jedinečný rozmer dodávajú výstave predmety získané od Spoločnosti slovenského dedičstva vo Wilkes-Barre v Pensylvánii, kde Jozef Murgaš pôsobil polovicu svojho plodného života.
Autorkou scenára a kurátorskej koncepcie výstavy i katalógu výtvarných diel je Mgr. Soňa Šváčová, PhD. Zhotoviteľom dizajnu výstavy je doc. Pavel Choma, akademický maliar. Pri realizácii odborné konzultácie poskytli: Stredoslovenská galéria, režisér Mgr. art. Ladislav Kaboš a reštaurátor Mgr. art. Štefan Kocka.
Výtvarné workshopy pre mládež
Výstavu počas jej trvania doplnili sprievodné aktivity: workshopy pre deti a mládež zamerané výtvarnú činnosť Jozefa Murgaša pod vedením Mgr. art. Michaely Sabov Tettingerovej.
Opakovane sa do nich zapojili žiaci Základnej školy Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici, pod vedením pedagogičky výtvarnej výchovy Mgr. Martiny Skaličanovej. Výsledkom je výstava pod názvom Jozef Murgaš očami mladých umelcov nachádzajúca sa na 1.poschodí knižnice
ŠVK: Literárne a hudobné múzeum a Jozef Murgaš
Literárne a hudobné múzeum – špecializovaný organizačný útvar Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici vo svojom zbierkovom fonde dokumentuje túto významnú osobnosť vedy, techniky, umenia a kultúry.
Zbierkotvornou činnosťou sa múzeu podarilo výrazným spôsobom obohatiť a rozšíriť zbierkový fond múzea o osobné predmety Jozefa Murgaša (trojrozmerné predmety, fotografie, výtvarné diela, archiválie a iné zaujímavé exponáty).
Múzeum tak skladá zaujímavú mozaiku o tejto významnej osobnosti. Všetky doteraz nadobudnuté poznatky získané výskumom a vlastnou akvizičnou činnosťou múzeum zúročilo pri príprave projektu.
Unikátnu výstavu si môžete pozrieť do 28. 11. 2024 (vrátane) v Galérii v podkroví, počas otváracích hodín knižnice.
Zdroj: Soňa Šóky, Foto: ŠVK BB a archív