V marci sme zverejnili rozhovor s majoritným vlastníkom rodinnej firmy GEVORKYAN, a. s. Arturom Gevorkyanom, ktorá sídli vo Vlkanovej https://www.bystricoviny.sk/rozhovor/artur-gevorkyan-dolezite-je-vytvorenie-takej-kultury-vo-firme-ze-pre-zamestnancov-je-ctou-v-nej-pracovat/.
Následne pán Gevorkyan získal ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2023 v kategórii hospodárstvo a aktuálne informuje o kúpe biznisu dvoch zahraničných firiem.
Spoločnosť GEVORKYAN, ktorá zamestnáva na Slovensku zhruba 200 pracovníkov, symbolizuje svetový unikát a výnimočný príbeh úspechu vybudovaného na zelenej lúke v strategicky výhodnej lokalite v srdci Európy. Je európskym lídrom v oblasti práškovej metalurgie a patrí k najinovatívnejším spoločnostiam v tomto odvetví aj celosvetovo.
Pod jednou strechou združuje najmodernejšie technológie, vyvíja viac ako 150 úplne nových výrobkov ročne a vyrába viac ako 5 miliónov súčiastok mesačne. Má špičkovo vybavené laboratórium a vlastní moderne vybavenú nástrojáreň s trojzmennou prevádzkou. Je globálnym a spoľahlivým dodávateľom pre veľké nadnárodné spoločnosti, ktoré prevádzkujú svoje závody po celom svete.
Podnikateľ arménskeho pôvodu Artur Gevorkyan, ktorého nazývajú aj slovenským Baťom, zaujal v posledných rokoch rýchlym rastom a úspechom na pražskej burze. Od investorov na nej získal na ďalší rozvoj už dohromady 29 miliónov eur. Najnovšie táto slovenská spoločnosť začala skupovať biznis svojich zahraničných konkurentov.
Spoločnosť Gevorkyan sa zaradila medzi stabilných dodávateľov strojárskeho koncernu SKF, ktorý patrí medzi najväčších výrobcov ložísk na svete. Švédsky gigant v roku 2021 zamestnával 42 tisíc ľudí a dosiahol tržby sedem miliárd eur.
„Nenazval by som to akvizícia, pretože to bol presun výroby k nám. Firmy ako SKF potrebujú viaceré súčiastky vyrábať práve metódou práškovej metalurgie , ktorej sa vo Švédsku venovalo niekoľko desiatok ľudí, pričom švédsky gigant uprednostnil „outsourcing“ a dodávky od našej spoločnosti pred vytvorením vlastného väčšieho závodu,“
dodal Gevorkyan.
Po švédskej firme, ktorej biznis prevzala slovenská spoločnosť na prelome minulého a tohto roku, teraz dokončuje akvizíciu biznisu konkurenčnej firmy Atha Powder Metallurgy v poľskom meste Radoma. Poľská firma má za sebou 20-ročnú históriu a je dcérou rovnomennej materskej spoločnosti v Nemecku. Zamestnáva 80 ľudí a jej tržby sa pohybujú okolo piatich miliónov eur ročne. Vyrába produkty najmä pre automobilový priemysel.
Prebratie konkurenta sa podľa Artura Gevorkyana začalo nenápadne:
„Otvorili sme si Poľsku obchodné zastúpenie a postupne sme konkurentovi preberali zákazky. Mali sme lepšie ceny, rýchlejšie cenové ponuky a lepšiu kvalitu. Naše náklady na akvizíciu boli veľmi nízke, pretože poľská firma už nedokázala plniť požiadavky svojich zákazníkov a hrozili jej vysoké pokuty a penále za nedodanie výrobkov a porušenie zmluvných podmienok.“
Poľský trh je vysoko konkurenčný a veľa slovenských firiem sa na ňom už popálilo. Tomuto osudu sa však Gevorkyan chce vyhnúť vďaka tomu, že je technologickým lídrom v oblasti práškovej metalurgie. Touto transakciou slovenská spoločnosť preberá celé portfólio poľskej firmy, prevezme aj jej zákazky od zvyšných klientov a výrobu presunie z Poľska na Slovensko.
„Je pre nás efektívnejšie presunúť výrobu do Vlkanovej, kde máme vysokú mieru automatizácie a robotizácie ako prevádzkovať dve lokality,“
hovorí Artur Gevorkyan.
Aj vďaka expanzii na švédsky a poľský trh Gevorkyan predpokladá, že firma by tento rok mohla dosiahnuť tržby 90 miliónov eur. Vlani tržby tejto slovenskej spoločnosti dosiahli 75 miliónov eur, čo je medziročný nárast o zhruba 30 percent.
Spoločnosť Gevorkyan chce investovať do zbrojárskej výroby, očakáva viac zákaziek z USA aj EÚ. Vníma tiež snahy Západu odtrhnúť sa od výroby v Ázii, čo mu tiež môže priniesť ďalšie projekty. Nás môže tešiť, že máme na Slovensku takéhoto šikovného podnikateľa, ktorý sa dokáže presadiť v tvrdom konkurenčnom prostredí aj v zahraničí.
Zdroj: (tom) a Gevorkyan, Foto: ilustračné