Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR), ktorá sídli v meste pod Urpínom, vydala koncom minulého roku novú publikáciu o biotopoch Slovenska. Katalóg biotopov Slovenska predstavuje komplexný prehľad všetkých biotopov vyskytujúcich sa na Slovensku vrátane ich opisu, ekológie, rozšírenia a charakteristického druhového zloženia.
ŠOP SR spolu s kolektívom autorov katalóg oficiálne predstavila na pôde Technickej univerzity vo Zvolene.
„Nová súhrnná publikácia Katalóg biotopov Slovenska prináša čitateľom komplexný prehľad o jednotlivých biotopoch na našom území. Táto publikácia je nielen zrkadlom bohatstva našej prírody a cenným zdrojom informácií, ale aj nástrojom, ktorý nám pomôže lepšie chápať a chrániť náš unikátny prírodný ekosystém,“
oceňuje vydanie publikácie generálny riaditeľ ŠOP SR Štefan Kysel.
Katalóg bude slúžiť vedeckým inštitúciám na účely identifikácie jednotlivých biotopov v teréne, pri mapovaní stavu prírodných pomerov v našej krajine ako aj pri príprave stanovísk organizácií ochrany prírody.
Hlavný zostavovateľ diela – botanik Národného parku Slovenský kras Róbert Šuvada dodáva:
„Význam publikácie vidím aj pri vyhlasovaní nových chránených území, pri posudzovaní vplyvu rôznych aktivít na prírodné prostredie, ale aj ako podklad pre ochranu viacerých typov vegetácie európskeho a národného významu a nastavenia vhodných spôsobov starostlivosti.“
Katalóg predstavuje klasifikáciu národných biotopov, pričom súčasťou sú aj prevodné tabuľky na iné klasifikačné systémy. Na území Slovenska evidujeme 178 biotopov, z toho 116 zaraďujeme k biotopom európskeho významu a 30 je biotopom národného významu.
Medzi najčastejšie vyskytujúce sa biotopy na našom území patria z nelesných najmä nížinné a podhorské lúky a z lesných biotopov sú to Karpatské dubovo-hrabové lesy či kvetnaté bukové a jedľovo-bukové lesy.
V súvislosti s predstavením publikácie na pôde Technickej univerzity vo Zvolene jej rektor Rudolf Kropil uviedol:
„S uznaním môžem konštatovať, že na spracovaní katalógu sa podieľali viacerí spoluautori z akademickej obce a medzi nimi aj zamestnanci našej univerzity. Ide tak o ďalší príklad úspešnej spolupráce medzi Technickou univerzitou vo Zvolene a Štátnou ochranou prírody SR, ktorá sa realizuje na základe už dávnejšie podpísaného memoranda. Budem rád, ak naša univerzita, ktorá sa dlhodobo venuje vzdelávacím i vedeckovýskumným aktivitám aj v oblasti ochrany biodiverzity či využívania krajiny, tiež prispeje k rozvoju inšpiratívnych tém orientovaných na zodpovedný udržateľný rozvoj spoločnosti a zachovanie prírodného bohatstva pre budúce generácie.“
Toto druhé revidované a rozšírené vydanie vyšlo po dvadsiatich rokoch na základe spracovania všetkých doterajších údajov získaných z dlhodobého mapovania a monitoringu.
Okrem novo definovaného charakteristického druhového zloženia bol vytvorený aj elektronický expertný systém, ktorý dokáže zaradiť analyzovaný vegetačný zápis ku konkrétnemu biotopu na základe výpočtu podobnosti druhového zloženia s takmer 30-tisícovou vzorkou typických biotopových zápisov.
Opisné časti boli doplnené aj o mapy zaznamenaného rozšírenia, či fotografie.
Vznik a vydanie publikácie bolo financované v rámci realizácie projektu z Operačného programu Kvalita životného prostredia „Monitoring druhov a biotopov európskeho významu v zmysle smernice o biotopoch a smernice o vtákoch“.
Zdroj: Kristína Bocková, Foto: ŠOP SR a ilustračné