Kto by povedal, že od mája 2018 dokáže tak rýchlo ubehnúť 6 rokov? Presne dňa 28. mája 2018 sa symbolickým prestrihnutím zelenej stuhy sprístupnila pre verejnosť expozícia Slovenského múzea máp. Ako jediné múzeum máp na Slovensku navštívili už stovky školských zájazdov a tisícky turistov.
V utorok 28.5.2024 môžete spoločne s pracovníkmi múzea osláviť krásne šieste narodeniny Slovenského múzea máp. Príďte do Slovenského múzea máp počas aktuálneho narodeninového týždňa a ku každej zakúpenej vstupenke dostanete darček.
Slovenské múzeum máp
Dalo by sa povedať, že múzeum sa stalo nie len lákadlom pre nadšencov do máp, ale aj jedným z hlavných miest, ktoré treba navštíviť na potulkách po Banskej Bystrici. Expozícia Slovenského múzea máp, ktorá sa nachádza v Kynceľovej pri Banskej Bystrici, približuje geografiu a kartografiu veľmi zaujímavou, atraktívnou formou.
Vďaka najmodernejším technológiám či interaktívnym modelom dokáže múzeum máp upútať a presvedčiť o tom, že geografia môže byť zábavná, i tých najmenších. Preto sa expozícia múzea dostáva do povedomia širokej odbornej verejnosti, ako aj vysokej obľube pre vzdelávacie inštitúcie.
Šesť rokov zážitkov
Stála expozícia múzea pozostáva z viacerých stanovíšť orientovaných na oblasť geografie či kartografické témy. Práve prebiehajúcou tematickou výstavou sú mapy z čias Československa, ktoré sprevádzajú životom v tomto období. Interaktívnou atrakciou múzea okrem pieskového virtuálneho modelu je aj letecký simulátor.
„Okrem prehliadky expozície či možnosti vyskúšať si letecký simulátor sa návštevníci môžu tešiť na darček ku každej zakúpenej vstupenke ako aj zaujímavé kartografické hry pre deti. Touto cestou Vás všetkých pozývam do nášho malého múzejného zariadenia a tešíme sa, že príjemné chvíle strávite spoločne s nami,“
s úsmevom na tvári pozýva na návštevu kurátorka múzea máp Kristína Krupová.
Z histórie Slovenského múzea máp
Múzeum predstavuje nielen bohatú minulosť a výnimočnú súčasnosť kartografie na slovenskom území, ale aj tradičné i moderné postupy a technológie, ktorými sa mapy vytvárajú. Jeho jedinečnosť nespočíva iba v obsahu expozície, ale aj v jej forme. Bolo založené na princípoch svetového trendu obohacovania zážitkov pre návštevníkov cez interaktivitu, výdobytky špičkových technológií a moderné princípy vzdelávania.
Je prvým miestom na Slovensku, kde sa môžete stretnúť s tzv. Pieskovým modelom krajiny s rozšírenou realitou (angl. Augmented Reality Sandbox), ktorý je zážitkovou vzdelávacou pomôckou, využívajúcou najmodernejšie digitálne technológie. Slovensko bolo jediným štátom Vyšehradskej štvorky a jedným z posledných v Európe, ktorý nemal na svojom území túto modernú vyučovaciu technológiu.
Slovenské múzeum máp je napriek svojim neveľkým fyzickým rozmerom inštitúciou nadregionálneho významu, popularizačno-vzdelávacou aj kultúrno-technickou atrakciou, ojedinelou nielen v slovenskom meradle, ale aj v celej oblasti strednej Európy. Je cestou, ktorou chceme prispieť k rozvoju slovenskej spoločnosti a pomôcť jej ďalej rásť.
Prevádzkovateľom Slovenského múzea máp je spoločnosť CBS spol. s.r.o. a Je súčasťou konzorcia firiem CBS, ktoré pôsobia v dvoch štátoch a pozostáva zo štyroch firiem. Od novembra 2022 patrí múzeum pod občianske združenie Jedinečný pohľad na krajinu, o.z. Samotný príbeh CBS začal v roku 2003. V súčasnosti dáva prácu viac ako 90 ľuďom.
Konzorcium firiem sa neustále rozrastá a najbližší plán je dostať niektoré originálne produkty, najmä ručne maľované mapy, aj do zahraničia. Dnes, vďaka aktivitám CBS, sú Slovensko a Česká republika krajinami s najväčším počtom maľovaných máp na svete.
Niektoré prvenstvá boli pripísané aj Slovenskou a Českou knihou rekordov. Slovensko je zároveň vďaka CBS jedinou krajinou na svete, ktorá má svoju ucelenú edíciu leteckých fotografických kníh z každého jedného regiónu. Česko ho bude nasledovať.
V roku 2016, presnejšie 26.októbra 2016 CBS odkúpilo kartografickú časť podniku VKÚ, a. s. a vrátilo obľúbenú značku VKÚ na mapových produktoch späť na trh. Tento dátum možno považovať za začiatok nového života legendárnych turistických máp VKÚ Harmanec, čím CBS nadviazalo na kartografickú činnosť štátneho Vojenského kartografického ústavu.
Vojenský kartografický ústav v Harmanci začal svoju činnosť v roku 1948 a dnes má táto značka už úctyhodných 76 rokov. Týmto krokom sme okrem ručne maľovaných máp, ktoré patrili medzi naše kľúčové produkty, rozbehli výrobu jedných z najkvalitnejších turistických máp v Európe.
Spojitosť CBS s mapami bola od začiatku svojej činnosti úzko spätá. Sám majiteľ spoločnosti, ako veľký fanúšik máp, mal svoj sen, svoju predstavu o spopularizovaní mapovania, kartografie a máp ako takých.
V dnešnej digitálnej dobe úloha a využitie máp prechádza skôr do podoby mobilných zariadení, internetu či mobilných aplikácií. A aký bol vývoj mapovania od historických čias, až po dnešok, to si pozriete práve v Slovenskom múzeu máp.
Zdroj: Slovenské múzeum máp , Foto: CBS