Jarné mesiace prinášajú nielen teplejšie počasie a rozkvitnutú prírodu, ale aj príležitosť oslavovať život. A jedným z najkrajších sviatkov tohto obdobia je celosvetový Deň matiek, ktorý práve slávime.
Pohľad do histórie Dňa matiek
Slovenský Deň matiek neplatí pre každú krajinu v rovnakom čase. Ak by ste žili napríklad v Írsku, vaša mama by dostala kvet na štvrtú pôstnu nedeľu. Francúzi majú Deň matiek poslednú májovú alebo prvú júnovú nedeľu. Maďari, Španieli, Portugalci a Lotyši zasa prvú májovú nedeľu. V balkánskych krajinách dokonca spájajú Deň matiek s MDŽ.
Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey – matky všetkých božstiev. Trvali zvyčajne tri dni – od 15. do 18. marca. Nemali však charakter verejných osláv materstva, boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.
Zvyk gratulovať mamám v nedeľu má pôvod v starom Anglicku. Menej solventní obyvatelia museli celý týždeň ťažko pracovať a svoje matky navštevovali práve v nedeľu.
Nazývali ju „Nedeľou matiek“. V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia.
Sviatok matiek oficiálne vznikol v USA ako spomienka na Ann Marie Reeves Jarvis, matku mnohopočetnej rodiny, ktorá bojovala za práva matiek počas občianskej vojny. Zásluhu na tom má jej dcéra Anna Marie Jarvis, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta.
Lobizmus žien spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Thomas Woodrow Wilson, 28. prezident USA, podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok.
Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj vo väčšine krajín sveta. U nás sa Deň matiek zaviedol po roku 1989. Deň otcov sa slávi v tretiu júnovú nedeľu.
Deň matiek v Banskej Bystrici
V rámci plánovaných podujatí v roku nechýba v meste pod Urpínom ani program ku Dňu matiek, ktorý pripravuje samospráva aj tento rok v Robotníckom dome.
Po koncertoch Duchoňovcoch, Petra Cmoríka, či Funny Fellows sa tentoraz o príjemný hudobný program postará v pondelok 13. mája 2024 o 17:00 hod. známy herec, spevák a skladateľ Milo Kráľ so svojou kapelou, ktorý vystúpi spoločne s vynikajúcou herečkou a speváčkou Barborou Švidraňovou.
Pre všetky mamy, staré mamy, či babky bude pripravený kvietok ako poďakovanie a symbol úcty. Vstup na podujatie je bezplatný.
Všetko najlepšie naše mamy
O matkách sa hovorí sa, že kvôli svojmu dieťaťu dokážu aj nemožné a že neexistuje úprimnejšia a silnejšia láska, ako láska matky k dieťaťu. Niekedy však na tento fakt zabúdame a berieme ho ako samozrejmosť.
Deň matiek nám má pripomenúť toho najdrahšieho človeka, ktorý nám dal život, liečil rany na tele aj duši, podporoval nás v správnych rozhodnutiach a vyhováral tie nesprávne. Redakcia Bystricovín želá všetko najlepšie našim mamám v Banskej Bystrici i na celom Slovensku.
Autor: (tom), Foto: ilustračné a archív