Novým riaditeľom okliešteného Múzea SNP v Banskej Bystrici sa stal Marian Uhrin. Ten bol poverený riadením múzea od 1.októbra 2021, pričom samotné Múzeum prešlo zo zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry pod ministerstvo obrany.
S účinnosťou od 1. apríla 2022 historika a bývalého kurátora múzea Mariana Uhrina po úspešnom výberovom konaní vymenoval za riaditeľa Múzea SNP minister obrany Jaroslav Naď, ktorý povedal:
„S vedením Múzea SNP komunikujeme na pravidelnej báze a tak ako aj doteraz očakávame z jeho strany transparentné riadenie a dôstojnú reprezentáciu. Marian Uhrin má moju plnú dôveru.„
Výberové konanie bolo dvojkolové a pozostávalo z neverejnej časti (písomný test a ústny pohovor) a verejnej časti (verejné vypočutie). Neverejná časť bola 16. marca a zúčastnili sa jej štyria prihlásení uchádzači – Pavol Šteiner, Pavel Mičianik, Jaroslav Mazůrek a Marian Uhrin.
Nasledovala verejná časť výberového konania, ktorá sa 29. marca konala formou verejného vypočutia. Postúpili do nej dvaja uchádzači, z ktorých vyšiel víťazne Marian Uhrin.
Jeho predchodca Stanislav Mičev k tomu uviedol:
„Výberové konanie dopadlo podľa očakávania. Želám Marianovi, aby v rámci možností zabezpečil rozvoj Múzea SNP v nasledujúcich rokoch. Stáť v čele tejto inštitúcie nie je vôbec jednoduché.“
Vlani 29. septembra vláda schválila presun Múzea SNP z Ministerstva kultúry pod Ministerstvo obrany v rámci novely zákona o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty. Ministerka kultúry Natália Milanová, ktorá sa dohodla s ministrom obrany Jaroslavom Naďom na kontroverznom rozdelení Múzea SNP, k 30. septembru 2021 odvolala z funkcie dlhoročného riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva.
Následne vládny návrh novely zákona s rozdelením Múzea SNP 24. novembra 2021 potvrdila NR SR. Zmena zriaďovateľskej pôsobnosti sa udiala 1. januára 2022.
Podľa schválenej novely má Múzeum SNP ako celoštátne špecializované múzeum status právnickej osoby, ktorá v oblasti dejín druhej svetovej vojny, protifašistického odboja a slovenskej spoločnosti v rokoch 1938-1945 vykonáva komplexnú múzejnú dokumentáciu.
Okrem zbierkotvornej, vedeckovýskumnej a kultúrno-vzdelávacej úlohy má naďalej slúžiť ako ústredné informačné, metodické i koordinačné centrum pre múzejnú činnosť v oblasti svojej špecializácie.
Zo zákona sa upravil aj prechod Digitalizačného centra, ktoré bolo doposiaľ súčasťou Múzea SNP, do pôsobnosti Slovenskej národnej galérie. Národná expozícia v Štátnom múzeu Auschwitz – Birkenau v Osvienčime prešla do správy Slovenského národného múzea a Múzea holokaustu v Seredi.
Toto rozdelenie Múzea SNP kritizovali domáci aj zahraniční historici a múzejníci, osobnosti politického a spoločenského života, mesto Banská Bystrica a v petícii aj občania. Dvaja ministri OĽaNO si však presadili svoje s podporou vlády a koaličnej väčšiny v parlamente. Čas ukáže, ako to bude fungovať v praxi a či si múzeum SNP udrží svoj vysoký kredit získaný v minulosti…
Zdroj: TASR a (tom), Foto: ilustračné