V novembri nás čakajú regionálne voľby. Neštandardná situácia v Banskobystrickom samosprávnom kraji, v ktorom štvrtý rok vládne kontroverzný župan Marian Kotleba, si žiada špecifický prístup politických strán a jeho protikandidátov, obzvlášť pri jednokolovej voľbe.
Lídri Smeru potvrdili podporu najsilnejšiemu spoločnému kandidátovi
Ako prvý z politických lídrov sa jasne vyjadril predseda vlády a strany SMER – SD Robert Fico, keď v RTVS povedal:
„V koalícii SMER – SD,, SNS, Most – Híd padla dohoda o spoločnom postupe pri výbere kandidátov na županov, najmä v Banskej Bystrici. Hovorili sme spolu na tému tejto župy a je vyriešená. Je dôležité, aby sa jej chytila aj opozícia. Nie však v tom, že ona má ideálneho kandidáta.“
V rozhovore s redaktorom Denníka N Danom Vraždom sa k premiérovi pripojil podpredseda vlády i strany SMER – SD Peter Pellegrini. Potvrdil, že táto vládna strana nemá vlastného kandidáta, ale podporí najsilnejšieho z tých, ktorí budú stáť proti Kotlebovi:
„Situáciu vnímam, nepoviem rozpačito, ale skôr tak, že každý ešte len testuje a sleduje terén. Som veľmi rád, že sa začínajú ozývať hlasy, že ak sa ukáže nejaký kandidát, ktorý bude vykazovať relatívne silnú podporu, ostatní sa stiahnu. Netrieštiť hlasy je jediný recept, ako si v Banskobystrickom kraji poradiť. Smer nepostaví svojho kandidáta, ale pripojí sa k najsilnejšiemu. Verím, že sa na takom dohodneme naprieč politickým spektrom.“
Podľa neho v našom kraji sa nemôžeme hrať na to, kto je koho nominant, ale treba sa dohodnúť na jednom mene, ktoré dokáže zvíťaziť Peter Pellegrini sa zapojí do kampane proti Marianovi Kotlebovi, hoci sám kandidovať nebude:
„Bude to veľmi ťažké. Nie som presvedčený ani o tom, že bude automaticky stačiť na Kotlebovu porážku spojenie všetkých politických síl. Bude veľmi záležať na tom, ako k tomu budú pristupovať médiá, ako zareagujú mienkotvorné osobnosti a zhodnotia jeho prácu za štyri roky. Ako najsilnejšia strana nemôžeme dať ruky od toho preč. Ja dupľom, ako Banskobystričan, cítim určitú zodpovednosť. Sme ochotní vynaložiť maximálne úsilie, všetky naše štruktúry, technické zabezpečenie pre kampaň najsilnejšieho kandidáta.“
Na otázku, či by vedel podporiť niekoho z trojice kandidátov Ján Lunter (nezávislý), Stanislav Mičev (nezávislý) a Martin Klus (SaS), Peter Pellegrini odpovedal:
„Nechcem predbiehať. Je ešte veľmi skoro, aby som komentoval kandidátov. Prvé prieskumy môžu byť na stole niekedy pred letom. Relevantné budú až vtedy, keď si každý z kandidátov odrobí kus kampane. Uvidíme, čo nám ukážu. V ponuke, ktorá je momentálne, úplne jasného víťaza ešte nevidím. Možno sa objavia ešte nejakí kandidáti…“
Opozícia hľadá svoju pozíciu, kandidáti medzitým rozbehli kampane
Zatiaľ čo medzi koaličnými parlamentnými stranami je otázka podpory najsilnejšieho spoločného kandidáta vyriešená (na juhu môže dôjsť aj k dohode Most – Híd a SMK), opozičné strany v tom ešte jasno nemajú. Pripravovanému spoločnému postupu troch strán SaS, OĽaNO, KDH v regionálnych voľbách zatiaľ bránia osobné animozity medzi ich lídrami. Zo spolupráce vylúčili Kollárovu stranu Sme rodina.
Samotní kandidáti na bystrického župana zatiaľ rozbehli svoje predvolebné kampane. Predseda ĽSNS Marian Kotleba sa pripravuje na oslavy výročia vzniku Slovenského štátu 14. marca 1939. Politickú kampaň ako župan i poslanec NR SR robí permanentne, aj keď to nevidno. Chodí na stranícke mítingy do okresov, členovia ĽSNS a priaznivci mu robia masovú propagandu na sociálnych sieťach.
Generálny riaditeľ Múzea SNP a mestský poslanec Stanislav Mičev , ktorý sa ako nezávislý snaží získať čo najširšiu občiansku podporu a až potom aj politickú, aktívne vystupuje v médiách i na sociálnych sieťach. Spomedzi kandidátov sa ako historik najviac vymedzuje voči súčasnému županovi.
Ďalší nezávislý kandidát – podnikateľ Ján Lunter vstupuje do kampane, ktorú ešte len pripravuje, so silným životným príbehom založenia a rozvoja rodinnej firmy Alfa Bio – Lunter, ktorú teraz vedú jeho synovia. Doposiaľ nebol aktívnym politikom ani na komunálnej úrovni a bude sa opierať o občiansku podporu.
Stranícky kandidát Martin Klus, ktorý je poslancom v meste Banská Bystrica i NR SR, ťaží zo svojej kariéry politológa známeho z médií. Pri získavaní širšej politickej podpory sa bude musieť vysporiadať so svojou straníckou „závislosťou“ od SaS. V tom je jeho najväčší handicap oproti nezávislým kandidátom, obzvlášť keď on sám ako nezávislý sa krátko po svojom zvolení za mestského poslanca stal členom politickej strany a jedným z jej tímlídrov..
Nezávislý kandidát – ekonóm Igor Kašper, ktorý je mestským poslancom, je v kraji asi najmenej mediálne známy. Preto začal ešte vlani obchádzať jednotlivé okresy BBSK, kde sa stretáva s primátormi a starostami. Ako prvý vyšiel s billboardmi. V konkurencii ostatných známejších kandidátov môže mať vo finále problém so získaním širšej politickej podpory.
Posledným aktuálne známym kandidátom je lekár a politik Milan Urbáni (SMS). Objavuje sa pravidelne vo viacerých voľbách, ale zatiaľ v nich nebol úspešný. Jeho šance uspieť v súboji o kreslo bystrického župana, ak sa nevzdá v niečí prospech, sú v tejto chvíli asi najmenšie.
Takto vyzerá situácia v Banskobystrickom kraji zhruba osem mesiacov pred regionálnymi voľbami. Či a ako sa podarí dohodnúť politikom a aktívnym občanom na jednom silnom spoločnom kandidátovi, ktorý v novembri vyzve na súboj Mariana Kotlebu, je v marci neisté.
Autor: (tom), Foto: ilust.