Skončili sa regionálne kolá 9. ročníka súťaže FIRST LEGO League na Slovensku. Poznáme mená tímov postupujúcich do semifinále v Debrecíne.
Medzinárodná robotická súťaž FIRST LEGO League pochádza zo Spojených štátov. Vznikla v roku 1998 v spolupráci firmy LEGO Group a združenia FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) a odvtedy sa rozšírila do celého sveta.
Je to súťaž tímov, ktoré tvorí 3 – 10 žiakov vo veku od 9 – 16 rokov. Každý rok je celosvetovo vyhlásená nová téma a misie, na ktoré sa mladí pripravujú vo svojich triedach / kluboch – stavajú a programujú roboty zo stavebníc LEGO a vypracovávajú výskumný projekt. Tie potom prezentujú na regionálnych kolách.
Súťaž pozostáva zo štyroch rovnocenne hodnotených častí: Robot Design, Robot Game, Prezentácia výskumného projektu Tímová práca (viac info na http://www.fll.sk/sutaz).
Na Slovensku sa súťaž konala prvýkrát v roku 2008, kedy sa na jednom regionálnom turnaji stretlo 10 tímov. Tento rok sa žiaci stretli na 7 regionálnych turnajoch. Z 86 súťažiacich tímov postúpilo 10 do semifinálového kola a svoje vedomosti si tak žiaci budú môcť porovnať s ostatnými v dňoch 4. – 5. februára 2017 v Debrecíne, kde sa stretnú tímy z Maďarska, Českej republiky, Poľska a Slovenska.
V Banskej Bystrici sa regionálne kolo FIRST LEGO League konalo 7. decembra 2016 v CVTI SR – ŠVS BB a aule Obchodnej akadémie na Tajovského za účasti 10 tímov. Mesto pod Urpínom reprezentoval tím „Programista“ zo ZŠ Trieda SNP. Víťazom sa stal tím „LegoBot“ zo ZŠ s MŠ Juraja Slávika Neresnického Dobrá Niva
Mnohým sa v súťaži darilo, no nie všetkým vyšlo všetko tak, ako mali pripravené. S témou „Animal Allies – Zvieratá a ľudia“ sa medzi najúspešnejšie tímy zaradili:
- Robot Sapiens / ZŠ s MŠ, Ludanice (2. 12. 2016 – Žiar nad Hronom)
- Lego Bot / Základná škola s materskou školou Juraja Slávika Neresnického, Dobrá Niva (7. 12. 2016 – Banská Bystrica)
- Fire Breathing Rubber Duckies / Gymnázium V. Paulinyho – Tótha, Martin (9.12.2016 – Žilina)
- IT-PRO-BESST / Súkromná základná škola BESST a Súkromné bilingválne gymnázium BESST, Trnava (10. 12. 2016 – Bratislava)
- R2D2 Team / Vajnory (10. 12. 2016 – Bratislava)
- SSOSTA Team / Súkromná stredná odborná škola, Ul. 29. augusta 4812, Poprad (15. 12. 2016 – Poprad)
- Talentum SAP / Nadácia Talentum Cassoviensis Alapítvány, Košice (11. 1. 2017 – Košice)
- GALEJE nextgen / Gymnázium, Alejová 1, Košice (11. 1. 2017 – Košice)
- RDS Team / Simon´s creActive, Bratislava (12. 1. 2017 – Petržalka)
- GamcaBot / Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava (12. 1. 2017 – Petržalka)
Celá myšlienka súťaže nie je zameraná iba na robotiku, ale kladie veľký dôraz na rozvoj tímovej spolupráce, analytické myslenie, schopnosti prezentovať svoje vedomosti a kreativitu. Prepája svet vedy a techniky so zábavou.
„My v Anasofte si uvedomuje, že ak chceme mať zo Slovenska inovatívnu krajinu so zručnými mladými ľuďmi, potrebujeme podporovať vzdelávanie, najlepšie skúsenosťou a hravou formou. Navyše FLL prináša príležitosť pre najlepších cestovať do vyšších kôl súťaže a porovnať sa so svetovou špičkou, čo je pre deti veľkou motiváciou,“
uviedol Michal Hrabovec, prezident spoločnosti ANASOFT APR a zástupca jedného z hlavných partnerov aktivity FLL na Slovensku.
Dalibor Jakuš, zakladateľ portálu Profesia, zástupca druhého hlavného partnera, k tomu povedal:
„Rast technológií a umelej inteligencie prinesie v budúcnosti aj sofistikovanejšie pracovné pozície, ktoré budú úzko spojené s technologickým pokrokom, robotizáciou a nanotechnológiami. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa spoločnosť Profesia rozhodla podporiť aktivitu FLL, ktorá podnecuje v mladých ľuďoch nielen tímového ducha, ale aj kreativitu, fantáziu a zároveň rozvíja ich kritické myslenie.“
Ďalej Jakuš dodal:
„Veľký potenciál vidíme najmä v tom, že každý účastník má reálnu možnosť vyskúšať si, aké je to stať sa na chvíľu „vynálezcom“ a členom projektového tímu. Každý z nás má v sebe dieťa, a preto rozvíjanie tvorivosti, hravosti a logického myslenia je efektívnou cestou za novými možnosťami a zručnosťami, z ktorých mladí ľudia budú môcť čerpať aj pri vstupe na pracovný trh.“
K ďalším podporovateľom aktivity FLL patria: Nadácia ESET, SWAN, a.s., EDUXE Slovensko, s.r.o. a mediálny partner PC REVUE.
Tí najlepší pokračujú v tomto ročníku ďalej, dolaďujú svoje roboty, prekladajú a nacvičujú prezentáciu výskumného projektu v anglickom jazyku. Pre všetkých však máme dobrú správu: FLL pokračuje aj v ďalšom roku a my sa na vás tešíme už teraz. Témou ročníka 2017 / 2018 bude „Hydro Dynamics“.
Registrácia na jubilejný 10. ročník súťaže FLL na Slovensku bude spustená v priebehu apríla 2017. A ak stavebnice LEGO Mindstorms ešte nepoznáte, stále máte dosť času na oboznámenie sa s prácou s nimi i na vytvorenie nového tímu, ktorý môže už koncom roka zamiešať karty medzi najúspešnejšími. Všetkým, nielen postupujúcim tímom, by sme chceli popriať veľa úspechov a tiež zábavy pri získavaní nových vedomostí.
Zdroj: Sylvia Práznovská, FLL SR, Foto: ilust.